Vtáčia búdka – Vyrobte si vlastnú (návod) 

0
2271

Túžite pomôcť vtákom počas tohtoročnej jesene a zimy nájsť si úkryt a prečkať nie práve najprívetivejšie obdobie roka? Ak ste manuálne aspoň trochu zručný, máme pre vás jednoduchý návod, ako operencom postaviť jednoduchú búdku.

Zimné počasie a chladné ročné obdobia predstavujú pre vtáctvo veľkú výzvu. Výrazne ťažšie sa operencom hľadá potrava, no ohrozuje ich aj samotný chlad. Domček pre vtáčikov, alebo ľudovejšie „vtáčia búdka“, tak dokáže v oboch týchto prípadoch vtákom výrazne uľahčiť život.

Prostredníctvom malej a veľmi jednoduchej vtáčej búdky im viete pomôcť prečkať jeseň a zimu v omnoho vhodnejších podmienkach. Domček im pomôže zachovať si počas noci prijateľnú telesnú teplotu. Odporúčame tiež vtáky aspoň občasne prikŕmiť vtáčím zobom. Ten určite ocenia v prípade, kedy budú mať sťažené podmienky na lov. Zvlášť počas chladných dní je pre vtáky veľmi dôležité pravidelne prijímať živiny z potravy. Kŕmenie vtákov sa ale odporúča v separátnej prikŕmovacej búdke, nie priamo vo vtáčej búdke.

Ako by mala vtáčia búdka vyzerať?

Celková konštrukcia búdky nemusí byť ničím špecifická. Najjednoduchšie a najúčelnejšie je ju postaviť vo tvare trojuholníka. Na to vám postačí aj 5-6 vytvarovaných drevených dosiek a zopár klincov.

Pozornosť ale môžete mierne zbystriť pri samotnom tvare vstupu do búdky. Tu sa odporúča počet vstupov/výstupov na búdke skonštruovať podľa toho, pre aký druh vtáka danú búdku staviate. Menšie spevavé vtáky preferujú domček s maximálne jedným elipsovitym otvorom. Ten by mal ideálne vtákovi evokovať, že sa jedná o dutinu stromu.

Keď je búdka zo všetkých strán uzavretá a disponuje len jedným malým vchodom, vták to bude považovať za bezpečný priestor pre vybudovanie svojho hniezda.

Výnimkou sú väčšie dravé vtáky. Tie sa nemajú problém uhniezdiť ani v mierne priestrannejších búdkach, ktorých predná časť väčší vchod.

Čo na vtáčiu búdku použiť?

Drevo je najoptimálnejším materiálom na výstavbu malej a šikovnej vtáčej búdky. Nemusí sa jednať o žiadne špeciálne určené dosky – kľudne môžete použiť drevené dosky zo staršieho nábytku, alebo prakticky akýchkoľvek druh dreva, ktoré sa vám dostane pod ruku.

Drevená búdka je dostatočne odolná na to, aby vtákovi ochránila jeho hniezdo vo vnútri pred nepriaznivým počasím, ako aj prípadnými predátormi.

Ako píšeme vyššie, búdku vtákom stavajte výhradne za účelom hniezdenia. Ak plánujete vtáky pravidelne prikrmovať, odporúčame na to vyhradiť samotné kŕmidlo. Veľkosť samotnej búdky by totižto nemala byť zbytočné veľká. Jej priestor by mal ideálne slúžiť vtákovi len na to, aby si v rámci neho vedel komfortne vybudovať svoje hniezdo.

Okrem samotného dreva si tiež nachystajte niekoľko klincov s kladivom a vŕtačkou, šmirgľový papier na vyhladenie nerovností a drsného povrchu na dreve, lak na drevo a tiež jednoduchú pílku na orezanie drevených dosiek.

Ako ďalej postupovať?

Ak už máte pripravené všetko náčinie potrebné na postavenie vtáčej búdky, držte sa nasledovných krokov:

  • Drevené dosky opracujte na hrúbku v rozmedzí 2-3 centimetre, ktoré následne použijete na boky (4 dosky) a vnútro (2). Vnútorne dosky nezabudnite skrátiť o rozmer hrúbky dosiek na vonkajšie použitie.
  • Rozmery bočných dosiek držte v rozmedzí 11-14 cm na šírku a 21-24 cm na výšku. Dosku, ktorú použijete na spodok domčeka môžete o niečo predĺžiť.
  • Pripravené dosky v daných rozmeroch môžete v prípade drsného povrchu prejsť brúsnym papierom a ich vonkajšie strany postriekať ochranným lakom, čo zabezpečí dlhšiu trvácnosť búdky.
  • Na dosku slúžiacu ako predná strana nezabudnite vypíliť vstupný otvor do vrchnej časti dosky.
  • Za pomoci klincov, kladiva a vŕtačky upevnite bočné dosky k sebe. Základnú konštrukciu búdky následne dokonajte upevnením spodnej časti a strechy.

Na záver môžete prestriekať ochranným lakom tie časti drevenej búdky, ktoré ste predtým jednotlivo nenalakovali. Následne vám ostáva len vybrať miesto, kde vtáčiu búdku umiestnite.

Ak sa vám nechce vyrábať vtáčiu búdku, nezúfajte, na internete ich nájdete nespočetné množstvo. Napríklad Biano umožňuje vyhľadávať búdky pre vtáčiky podľa farby, ceny alebo dokonca materiálu. Konečný výber je len na vás!

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here