Celiakia u detí: Ako ju riešiť?

0
1105

Mnohé deti majú citlivosť na určité potraviny. Zatiaľ čo väčšina z nich nie je závažná, pri intolerancii na lepok je potrebné uskutočniť niekoľko zmien v spôsobe stravovania. Ako sa prejavuje celiakia u detí a ktoré kroky treba podstúpiť, aby ste zabezpečili zdravý vývoj svojho potomka?

Ako sa prejavuje celiakia u detí?

Celiakia je ochorenie, spôsobené trvalou neznášanlivosťou lepku – bielkoviny, ktorá sa nachádza v obilninách (v pšenici, raži, či jačmeni). Keďže tráviaca sústava dieťaťa nie je schopná prijať a spracovať lepok, môže dôjsť k poškodeniu výbežkov (klkov) v čreve, zohrávajúcich dôležitú úlohu pri vstrebávaní. Hoci ide o celoživotné ochorenie, z ktorého sa vyliečilo len niekoľko výnimiek, dá sa zvládnuť trvalou úpravou stravy. Jednoducho povedané, každý kto má celiakiu a dodržiava bezlepkovú diétu, nemusí sa obávať o zhoršenú kvalitu života. Aj keď sa to môže zdať spočiatku náročné – obzvlášť u detí, po čase zistíte, že bezlepková strava zahŕňa pestré a najmä chutné pokrmy, vrátane sladkých pochutín ako je napríklad zmrzlina.

Prvotné príznaky celiakie sa dokážu prejaviť aj v nenápadnej forme. Ich závažnosť sa však značne líši v závislosti od každého dieťaťa. V mnohých prípadoch sa prejavia v priebehu niekoľkých minút až hodín po konzumácii lepku a pretrvávajú v rozličných časových intervaloch (od hodín až po niekoľko dní). Bolesti brucha, nadmernú plynatosť alebo zápchu si rodič nemusí nutne spájať s celiakiou a občas tieto príznaky prehliadne. Zdravotné problémy však netreba podceňovať, pretože intolerancia na lepok dokáže prerásť aj do úbytku hmotnosti, slabého rastu, či pravidelného zvracania. Našťastie, deti a dospievajúci zvyčajne dobre reagujú na liečbu bezlepkovou diétou a väčšina z nich pocíti zlepšenie už po dvoch týždňoch od zmeny jedálnička.

Ako sa lieči celiakia?

Dodržiavanie bezlepkovej diéty umožňuje tenkému črevu uzdraviť sa. U osoby s celiakiou bude lepok vždy dráždiť črevá a preto náhle zmiernenie príznakov neznamená, že dieťa môže opäť začať jesť lepok. Pediater Vám pomôže s výberom správnych jedál a vystaví odporúčaný zoznam bezlepkových surovín. Na ostražitosť nezabúdajte ani pri návšteve reštaurácií. Obsluhu vopred upozornite na to, že Vaše dieťa má celiakiu a spýtajte sa na bezlepkové alternatívy, ktoré by mohli pripraviť. V reštauračných kuchyniach totiž často dochádza ku „krížovej kontaminácii“, kedy aj bezgluténové suroviny prídu do kontaktu s lepkom.

Zodpovedný prístup tiež hovorí o dôkladnom čítaní etikety na výrobkoch. Na obaloch potravín musí byť uvedené, či daný produkt obsahuje lepok. Súčasná moderná gastronómia napreduje a tak nebude náročné, nájsť rôzne pochutiny slaného aj sladkého charakteru. Na desiate do školy vyskúšajte napríklad bezlepkové croissanty, sladké žemle s kúskami čokolády, slané krekry, wrapy alebo akékoľvek iné občerstvenie. Aj obedy a večere sa dajú pripraviť vo výdatnom štýle. Pokiaľ ide o polievky, nie všetky deti ich obľubujú, bez ohľadu na to, či ich organizmus lepok príjme alebo nie. Ak je však Vaše dieťa nadšenec pre horúce a chutné polievky, skúste uvariť bezlepkový hokaido krém, kulajdu, fazuľovicu či boršč. Ani hlavným jedlám sa medze nekladú. Bezlepkové Cornito cestoviny poskytujú priestor pre chutnú taliansku kuchyňu.

Bezlepkové tipy

S dávkou trpezlivosti a obozretnosti sa bez väčších problémov zoznámite s bezlepkovým spôsobom života. Pre uľahčenie každodenných „bezlepkových činností“ Vám na záver ponúkame niekoľko šikovných tipov. Pri konzumácii bezlepkového chleba a toastov odporúčame zaobstarať nový hriankovač či toaster, vymedzený len pre tento druh pečiva. Užíva dieťa výživové doplnky? Opýtajte sa lekárnika na bezlepkové verzie, aby ste sa vyhli akémukoľvek kontaktu s gluténom.

Pri nákupe bezlepkových potravín vo veľkom vyhľadávajte predajcov, ktorí Vám ponúknu zľavy – napríklad cez lacnyjozko.sk. Dajte učiteľovi svojho dieťaťa rôzne bezlepkové pochúťky vždy, keď sa koná nejaká aktivita alebo oslava, zahŕňajúca odmeny v podobe občerstvenia. Učiteľ aj dieťa vám budú vďační.

Zdroj obrázkov: pexels.com

 

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here