Vnímavé hračky – ako fungujú + výhody

0
1642

Hranie sa je jednou z najväčších detských slastí. Prečo ale neskúsiť spojiť príjemné s užitočným? Radosť z hračiek a zábavy je  jednou z najideálnejších možností, ako deti zblížiť s procesom učenia sa už v skorom veku.  

Nie nadarmo sa hovorí, že deti milujú spoznávať svet okolo seba už od útleho detstva. Neustále zaznievajúce „prečo?“ na takmer každú maličkosť dejúcich sa v ich okolí len zdôrazňuje detský apetít po spoznávaní a učení sa. To ale nemusí prebiehať len formálnou formou v škôlke, či škole. Svoje deti viete vystaviť počiatočnému a podvedomému kognitívnemu procesu učenia sa už v prvom roku ich života a to vďaka vhodným hračkám. Tie aktívne stimulujú ich kreativitu a kognitívne schopnosti.

Hranie sa s hračkami, ktoré v sebe nesú charakter veľmi mierneho hlavolamu či nasávania nových informácií, dokáže aj u najmenších detí podporovať ich intelektuálny a motorický vývoj.

Aj toto je jeden zo spôsobov, ako svojmu dieťaťu vytvoriť o to lepšie predispozície, aby excelovalo neskôr v škole či škôlke. Vnímavé a kreatívne hračky totiž dokážu zlepšovať vnímavosť ich zmyslov a posilňovať detskú predstavivosť. Pozitívne vplývajú aj na všeobecné aspekty sociálneho života, ako napríklad komunikácia.

Vnímavé hračky ako nástroj skorého učenia sa

Rozhodne sa nemusíte obávať, že s týmito hračkami nebudú vedieť ani vaše najmenšie ratolesti zaobchádzať. Výber je veľmi široký a patrične uspôsobený pre všetky vekové kategórie.

Deti majú najmä vo svojom nízkom veku výnimočnú schopnosť rýchleho učenia sa. Aj to je jeden z dôvodov, prečo sa pri  absorbovaní cudzích jazykov  odporúča u detí začať v čo najnižšom veku.

Výber pre deti v rôznych vekových skupinách

Ako už bolo spomenuté, výhodou vnímavých a kreatívnych hračiek je, že nie sú striktne obmedzené len pre deti v určitom veku. Na trhu sú dostupné najrôznejšie druhy týchto hračiek. Líšia sa v zložitosti hlavolamu, či samotnom charaktere.

Výber je teda rozhodne dostatočne bohatý. Zabavíte nimi tie najmenšie deti v dojčenskom veku, škôlkárov, ale aj staršie deti navštevujúci prvú či druhú triedu na základnej škole.

Pri prváčikoch či druháčikoch sa tiež nemusíte báť, že to deti budú vnímať ako dodatočný tlak, ktorý na nich vplýva ešte okrem školy.

Čaro vnímavých hračiek spočíva práve v tom, že si deti počas hrania ani vyslovene neuvedomujú, že sa si s nimi cibria svoje kognitívne schopnosti. Tento druh hračiek teda doslova a dopísmena napĺňa slogan „škola hrou“.

Ako vnímavé hračky fungujú?

Je veľmi pravdepodobné, že s určitou formou kreatívnych a vnímavých hračiek ste sa už viackrát stretli. V praxi sa nejedná o nič extra prevratné a aj tu platí, že v jednoduchosti je krása.

Medzi najpopulárnejšie vnímavé hračky radíme napríklad zjednodušené detské hudobné nástroje, presýpacie hodiny, sady magických tabúľ na kreslenie, počítadlá, detské obrázkové encyklopédie, vzdelávacie kartové hry a pexesá, detské puzzle, alebo plastelíny.

Všetky tieto známe hračky sú práve nástroje, ktoré deti vedú k aktivitám s pozitívnymi dopadmi na ich motoriku, vývoj IQ, schopnosti riešiť problémy a zlepšenie koncentrácie na určitú úlohu.

Kreslenie a modelovanie prostredníctvom plastelíny naopak v deťoch už od mala významne buduje kreativitu a predstavivosť.

Oproti zložitejším a komerčnejším hračkám, pri ktorých sa neočakáva prílišné zapájanie kognitívnych schopností deti, sú vnímavé hračky výhodnejšie aj čo sa týka cenovej dostupnosti.

Okrem toho tento druh hračiek nepodlieha trendovým návalom a môžete si byť istí, že hračky budú aktuálne a pre deti zaujímavé aj o niekoľko rokov.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here