Magnetická stavebnica – Zabaví aj potrápi rozum

0
1580

Hravosť a vedecké bádanie v jednom? Magnetické stavebnice poskytujú práve tento hybrid a to nielen pre dospelých. Vám aj vašim deťom priblížia a prakticky vysvetlia základy magnetizmu – a to všetko hravým a prívetivým spôsobom.

Magnetické stavebnice možno vo všeobecnosti zaradiť do kategórie populárnych, vnímavých a kreatívnych hračiek. Nenechajte sa však zmiasť použitím slova hračiek – nejedná sa totižto len o potešenie pre tých najmenších. Na výber totiž máme z množstva rôznych stavebníc, ktoré sa líšia svojou náročnosťou a množstvom dielcov. Na svoje si tak prídu ako deti, tak aj tí starší z nás.

Aké výhody plynú z magnetických stavebníc? 

Keďže hovoríme o stavebniciach, aj v prípade tých magnetických bude hlavnú úlohu zohrávať naša predstavivosť. Tie jednoduchšie z nich dokážu u detí výrazne pomôcť pri rozvoji ich bujnej fantázie. Ako veľmi užitočné sa môžu preukázať aj v rámci vysvetlenia zákonov magnetizmu pre účely hodín fyziky v škole. Praktická ukážka nadobudnutej teórie zo školy predsa nikdy nikomu nebola na škodu!

O niečo všeobecnejší prínos magnetických stavebníc ale plynie z ich kreatívnej vložky. Vďaka ich univerzálnosti a možnosti nekonečných kombinácií a spájaní, sa medze nekladú ani tým najtvorivejším z nás. Neobmedzené možnosti kombinácií a nadväzujúcich prepojení magnetických dielcov vám tak otvoria nekonečné možnosti.

Z čoho sú magnetické stavebnice vlastne tvorené?

Ak sa zamýšľate, aký konkrétny tvar majú jednotlivé dieliky v magnetických stavebniciach, máme pre vás pomerne stručnú odpoveď. Zvyčajne ide o magnetické tyčinky, plôšky s určitými tvarmi a guľôčky, ktoré viete vzájomne spájať a tak vytvárať rôzne  štruktúry.

Všetky tieto dielce viete medzi sebou ľubovoľne kombinovať a to aj medzi jednotlivými sadami. Svoju zbierku magnetických stavebníc tak viete takýmto spôsobom neustále rozširovať, zatiaľ čo sa nemusíte obávať prípadnej nekompatibility.

Sú tu aj určité obmedzenia

To, čo z jednotlivých sád magnetických stavebníc môžete postaviť, je zvyčajne uvedené v návode, alebo priamo na balení danej stavebnice. Keďže sa jedná o pomerne elementárne dieliky a časti, pri zakladanejších sadách treba rátať s možnosťou vyhotovenia jednoduchých konštrukcií. Samozrejme sa však nemusíte držať nutne toho, čo je uvedené v návode – to by si priamo odporovalo s myšlienkou kreativity, ktorú sa tento druh stavebníc snaží stimulovať.

Účel magnetických stavebníc ani nie je byť konkurentom Lego skladačkám, v oblasti prepracovanosti. Výhodou magnetických stavebníc je práve ich jednoduchosť a všestrannosť.

Magnetickú stavebnicu vyberajte na základe toho, čo sa chystáte postaviť

Na výber je veľké množstvo najrôznejších sád magnetických stavebníc. Tie sa zvyknú líšiť v samotnej veľkosti alebo farbách. Detské stavebnice disponujú najčastejšie pestrofarebnými dielcami, ktoré sú vhodné napríklad na konštrukciu jednoduchých zvieratiek. 

Rozlišujeme tiež medzi univerzálnymi stavebnicami a tými so špecifickejším zameraním. Univerzálne stavebnice sú výborným základom, ktoré poslúžia najlepšie vašej bujnej fantázii. Špecifickejšie sady obsahujú na druhú stranu zvyčajne dielce konkrétnych tvarov, potrebných na vyhotovenie konkrétneho modelu daného objektu, na ktorý sa daná sada stavebnice zameriava (napríklad konkrétny model automobilu).

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here