Dieťa si samé ostrihalo vlasy: Ako sa zachovať?

0
1180

Čo by ste robili, keby ste vošli do miestnosti a na zemi našli hromadu vlasov a nad nimi by stálo Vaše dieťa, ktoré sa práve samé ostrihalo? Hoci takéto zistenie môže byť stresujúce, v skutočnosti ide o bežný jav, za ktorým stojí niekoľko dôvodov. Ako sa správne zachovať v takejto situácii?

Svojpomocné ostrihanie: Prečo to dieťa urobilo?

Niektoré deti zvyknú siahnuť po nožniciach, aby ostrihali umelé vlasy obľúbenej bábiky. V predškolskom veku sa učia kreatívnym zručnostiam, medzi ktoré patrí strihanie, lepenie, maľovanie, či zábavné hry s rovesníkmi. Keď sa však podujmú na tvorbu vlastného účesu, je dôležité nereagovať prehnane a namiesto toho hľadať odpovede na otázky. Išlo o zvedavosť, bol to prejav kreativity alebo jednoducho chcelo získať Vašu pozornosť? Podľa skutočnej motivácie dieťaťa skúste prispôsobiť aj svoju reakciu.

Prvá možnosť reakcie ctižiadostivého štylistu je snaha schovať sa, prekvapí sa alebo vystraší a k ničomu sa neprizná. Znamená to, že v skutočnosti mu nešlo o rozvíjanie umeleckého talentu, ale čisto o detskú hru. Ďalší dôvod na ostrihanie vlasov je osobné vyjadrenie a skúšanie nového „hobby“. V takomto prípade dieťa očakáva hodnotenie z Vašej strany a nebude mu vadiť diskutovať o novom účese. Ak všetko nasvedčuje tomu, že si uplatňuje potrebu prejaviť nápadité schopnosti, ponúknite mu aj lepšie spôsoby kreativity (tanec, hra na nástroj, výtvarný krúžok a ďalšie). Odhaliť príčinu kaderníckych pokusov dieťaťa je jedna vec, ako však zareagovať, keď už k incidentu došlo?

Čo robiť, keď si dieťa samé ostrihá vlasy

Bez ohľadu na vek dieťaťa existuje niekoľko krokov, ktoré viete podstúpiť. Ako prvý spôsob sa ponúka čo najskorší telefonát odborníkovi. Ak ste s Vašim potomkom doteraz nenavštívili žiadneho vlasového štylistu, mali by ste zvážiť dostupné možnosti a vybrať správne kaderníctvo. Nezabudnite začínajúcemu umelcovi pokojným hlasom vysvetliť, že používanie nožníc na strihanie vlasov vždy nechávame na profesionálov, ktorí sú vo svojej práci dobre vyškolení. Zvyčajne sa táto udalosť stane poučným momentom (ako aj fázou), z ktorej čoskoro vyrastie. Odporúčame navštíviť internetovú stránku  www.donnauomo.sk  – toto kaderníctvo je známe pre výnimočný servis a kvalitné služby pre zákazníkov.

Medzi časom, stráveným čakaním na úpravu vlasov u odborníka skúste povzbudiť dieťa tým, že mu ukážete čaro doplnkov. Navrhnite mu, aby si vyskúšalo pôsobivý klobúk, čelenku, či farebnú šatku. Následne mu dajte lekciu, ale neuveďte ho do rozpakov. Buďme úprimní – zakázať nožnice dieťaťu, ktoré rado tvorí, nie je dlhodobé riešenie. Jedného dňa, či už v škole alebo doma ich bude potrebovať a preto sa vyberte cestou detských remesiel. Z papiera strihajte rozličné tvary, naučte ich baliť darčeky a podobne.

Detské nožnice by mali mať čepele prekryté plastom a ich hrot by mal byť zaoblený. V závislosti od veku a zručností zvážte zaobstaranie bábiky alebo figuríny, určenej na tvorbu účesov. Ako poslednú radu odporúčame vytvoriť nezabudnuteľnú spomienku prostredníctvom fotografie. Aj keď budete v danej chvíli rozrušení, po rokoch sa z nepríjemnej situácie stane predovšetkým veselá a  zdokumentovaná príhoda, na ktorú budete s láskou spomínať.

 

 

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here