5 dôvodov, prečo si záhradný altánok zaslúži miesto vo vašej záhrade

0
936

Chceli by ste si zo záhrady urobiť príjemnejšie miesto na trávenie času s rodinou a priateľmi? Záhradný altánok môže byť presne to, čo potrebujete! Má množstvo funkcií a výhod, ktoré oceníte nielen pri záhradnom oddychu. Prečo si altánok určite zaslúži miesto aj vo vašej záhrade? 

Záhradný altánok môže byť presne to, čo potrebujete, ak chcete, aby sa z vašej záhrady stalo príjemné miesto s možnosťou oddychu a posedenia (a nie len to!). Je ideálny na relaxáciu, sledovanie krásy prírody vo vašej záhrade a trávenie času s blízkymi. S postupným príchodom jarných mesiacov je myšlienka záhradného posedenia pri slnečnom počasí viac než lákavá, a preto, ak zvažujete výber záhradného altánku, teraz je ten správny čas! Okrem toho, záhradný altánok vám pomôže aj pri praktických záhradných záležitostiach.

Čítajte ďalej a dozviete sa, prečo sa oplatí zadovážiť si záhradný altánok do vašej záhrady. Možno vás inšpirujú natoľko, že si už v tejto nadchádzajúcej sezóne budete užívať jeho praktické (ale aj estetické) výhody.

Poskytuje ochranu

Jednou z primárnych funkcií záhradných altánkov je poskytnúť tieň a ochranu pred dažďom. Záhradný altánok poskytuje ochranu pred priamym slnečným žiarením, vďaka čomu je ideálnou stavbou, keď si chcete užiť čas vonku bez prehriatia či vystavenia sa škodlivým UV lúčom. Poskytne aj vhodné miesto na obednú prestávku, keď pracujete na záhrade a chcete sa vyhnúť najintenzívnejšiemu slnku počas poludnia. Záhradný altánok tiež môžete využiť v daždivých dňoch a užívať si záhradné posedenie bez ohľadu na počasie. Existujú aj uzatvárateľné altánky, ktoré pripomínajú záhradný domček a ktoré môžete využívať dokonca aj počas zimných mesiacov.

Súkromie

Záhradný altánok je skvelou stavbou na zabezpečenie súkromia v inak otvorenom priestore, ako je napríklad vonkajšia terasa, pretože blokujú nežiadúce výhľady zvedavých susedov či okoloidúcich do vášho dvora či záhrady. Záhradný altánok vám tak poskytne súkromné miesto, kde si môžete vychutnávať pobyt v záhrade bez zvedavých očí.

Flexibilita

Záhradný altánok poskytuje priestor pre všetky vaše potreby – od vychutnávania si rannej šálky kávy pred začatím dňa až po organizovanie osláv či večierkov. So všetkými možnosťami využitia môže byť pridanie altánku do vašej záhrady jednou z najlepších investícií. Umožní vám totiž rozšíriť váš obytný priestor za múry vášho domova. Na čo všetko sa dá záhradný altánok využiť?

Vonkajšie stolovanie

Altánky sú skvelým miestom na rodinné záhradné stolovanie. Či už ide o rodinný obed, večierok s priateľmi alebo romantickú večeru pre dvoch, záhradný altánok poskytne skvelý zážitok zo stolovania vonku. Strecha vám zabezpečí tieň a ochráni pred silným slnkom a od stolovania v záhrade vás neodradí ani nečakaný dážď. Do altánku môžete pridať stôl a pohodlné stoličky, prípade aj gril a vonkajšiu kuchyňu a vytvoriť si tak pohodlné a praktické miesto na vonkajšie stolovanie.

Miesto na relax a leňošenie

Ďalší skvelý spôsob, ako využiť záhradný altánok, je oddych a relaxácia. Môžete si doň zaobstarať pohodlné ležadlá či záhradné kreslá, prípadne aj obľúbené pohodlné hojdacie kreslá a len tak si vychutnávať voľné chvíle. Môžete si posedenie doplniť o príjemné mäkké deky a vankúše a len tak sa schúliť, napríklad s dobrou knihou a užívať si odpočinok.

Altánok k bazénu

Ak máte na záhrade bazén, záhradný altánok poslúži ako miesto na relax či užívanie si voľných chvíľ pri bazéne. Umiestniť doň môžete ležadlá a iné kúsky záhradného nábytku. Poskytne vám tiež okamžitý tieň, keď sa budete chcieť schladiť. Zvážiť môžete aj pridanie závesov, ktoré vytvoria ešte viac súkromia a tieňu, ale tiež vás ochránia pred hmyzom.

Ako prístrešok k vírivke

Oddych na záhrade môžete posunúť na vyšší level. Vírivka je skvelým spôsobom, ako si dopriať relax a uvoľnenie priamo doma. Aby ste si jej výhody mohli vychutnávať za akéhokoľvek počasia, záhradný altánok poslúži ako prístrešok pre vašu vírivku. Tak nielen ochráni pred priamym slnkom, dažďom či dokonca snehom, ale poskytne tiež súkromie.

Ako miesto pre deti

Ak máte doma menšie deti, altánok môže slúžiť ako miesto, na ktorom budú tráviť čas a venovať sa hrám. Tak spojíte príjemné s užitočným – deti budú na čerstvom vzduchu a zároveň ich tak budete mať pod dohľadom. Ak máte doma školákov, v altánku si môžu robiť svoje domáce úlohy. Písať úlohy v záhrade môže byť pre nich niečím novým, a tak sa na túto častokrát neobľúbenú aktivitu budú tešiť.

Existuje mnoho ďalších spôsobov využitia a funkcií záhradných altánkov. A to je práve ich najväčšia výhoda – môžete ich využívať takmer na čokoľvek!

Príťažlivosť a estetická hodnota

Záhradné altánky sú nielen praktickými stavbami, ale majú tiež svoje estetické výhody. Vnášajú do prostredia záhrady harmonickú atmosféru a poskytujú tak príjemné prostredie, ktoré si môžete užívať s blízkymi. Najmä, ak ide o drevené materiály, ktoré všeobecne navodzujú pocit spojenia s prírodou. Záhradný altánok sa tak môže stať aj ozdobou celého pozemku.

Pridaná hodnota a rozšírená využiteľnosť

Altánky sú jedinečnými stavbami, ktoré môžu zvýšiť hodnotu vašej nehnuteľnosti. Nenachádzajú sa v každej záhrade, takže s pôvabným altánkom môže váš domov a záhrada pôsobiť príťažlivejšie. Samozrejme, ak nemáte záujem predávať svoju nehnuteľnosť, váš záhradný altánok len zvýši pôžitok z vášho domova. Tiež pridá využiteľnú obytnú plochu na vašom pozemku, čo efektívne rozšíri váš obytný priestor. Do altánku môžete inštalovať elektrické pripojenie, vonkajší záhradný nábytok a osvetlenie, čím sa z neho stane akási vonkajšia miestnosť, napríklad záhradná obývačka.

Premýšľate, že by ste si chceli aj vy zadovážiť záhradný altánok? Teraz je ten správny čas na výber a kúpu, aby ste si jeho výhody mohli užívať už od začiatku sezóny! Ak hľadáte kompaktnejšie riešenie s možnosťou uzatvárania, zvážiť môžete záhradný domček s terasou. Ak potrebujete len priestor na uskladnenie vašich záhradných potrieb, potom zvoľte menší záhradný domček na náradie.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here