Aké sú ideálne hračky pre ročné deti? Tieto sú naj!

0
1296

 Nájsť čo najvhodnejšiu hračku pre dieťa v určitej vekovej kategórii, rozhodne nie je tak jednoduché, ako sa môže na prvý pohľad zdať. Pripravili sme pre vás stručný článok, ktorý vám pomôže sa pri výbere lepšie zorientovať.

Výber ideálnej hračky pre vaše dieťa sa výrazne líši v závislosti od toho, v akom veku sa práve nachádza. Asi nie je žiadnym prekvapením, že ročné dieťa bude preferovať jednoduchší typ hračky, ako by bola preferencia pre 5-ročné deti.

Vek však pri kúpe hračiek nie je žiadnou pomyselnou hranicou. Kreatívne a vnímavé hračky je dnes možné zaobstarať vašim ratolestiam v prakticky akomkoľvek veku. Či už sa jedná o dojča, dorastenca alebo dieťa v skorom školskom veku, nikdy nie je na škodu uprednostniť zmysluplnejšie hračky. 

Áno, máme na mysli tie, ktoré svojim charakterom deti nútia premýšľať a stimulovať ich kreativitu a iné kognitívne schopnosti už od útleho detstva. Vhodným výberom kreatívnych hračiek dokážete u detí v akomkoľvek veku prebudiť malých objaviteľov a bádateľov.

Čo pri výbere hračky na základe veku zohľadňovať?

Medzi najnákladnejšie charakteristiky hračiek, na ktoré by ste pri špecifickom výbere hračiek podľa veku mali upriamiť pozornosť, radíme ich intuitívnosť a bezpečnosť. Malé, jednoročné dieťa potrebuje hračku, ktorú nebude mať problém pochopiť a patrične sa s ňou zabaviť.

Rovnako tak hračka nesmie obsahovať nebezpečne ostré hrany, či byť zložená s viacerých menších súčastí. Myslieť v takýchto prípadoch treba najmä na to, že ročné dieťa bude s veľkou pravdepodobnosťou vkladať hračku do svojich úst. Odporúčame teda vybrať hračku v celistvej forme, ktorej veľkosť dieťaťu zabráni prehltnúť ju.  

Najvhodnejšie hračky pre jednoročné deti

Hľadáte pre svojho ročného nezbedníka unikátnu, no funkčnú hračku? Na trhu dnes máme k dispozícii nespočetné množstvo kreatívnych a vnímavých hračiek, s ktorých pochopením nebude mať najmenší problém.

Detské puzzle a stavebnice pre rozvoj motoriky a fantázie

Veľmi obľúbenou hračkou v tejto vekovej kategórii je napríklad jednoduché detské puzzle s krátkym slovom – ideálne menom vášho dieťaťa. Nemusíte sa báť. Nejedná sa totiž o tradičné puzzle pozostávajúce z malých dielcov. Detské puzzle pre tých najmenších tvorí rámček na vloženie písmenok, kde jednotlivé písmenká predstavujú samotné časti puzzle. 

Pri asistencii sa výrazne odporúča dané slovo dieťatku verbálne vyslovovať, čím sa podvedome do jeho vedomia dostáva ako výslovnosť, tak aj samotné meno/slovo. Samotné vkladanie jednotlivých dielcov do časti na druhú stranu dieťaťu pomáha s rozvojom základnej logiky a motoriky.

Do tejto kategórie radíme tiež detské stavebnice. Tie podobne ako detské puzzle skladačky, pozostávajú z väčších dielcov. To zabezpečuje príjemný úchop pre detskú ruku, ktorá ešte nemá dostatočne vyvinutú motoriku na to, aby vedela patrične manipulovať s menšími hračkami. Skladačky a stavebnice sú práve hračky, ktoré vedia najintenzívnejšie stimulovať u detí orientáciu v priestoru, fantáziu a detskú kreativitu.

Na rozvoj motoriky sa taktiež hodia jednoduché detské návliečky, či motorické kocky. Tie predstavujú o niečo lacnejšiu alternatívu, ktorá však svoj účel splní dokonale. Na rozdiel od mohutnejších stavebníc je tiež možné motorické kocky a labyrinty jednoduchšie zbaliť na výlet, či dovolenku. 

Alternatíva v podobe zvukových hračiek

Ako sme už spomínali pri detskom puzzle, u takto malých detí je dôležité podprahové vnímanie písmenok a hlasné vyslovovanie daného slova/sloganu rodičom. Ak by ste radi pri svojom dieťati tento proces čiastočne zautomatizovali, túto úlohu môžu splniť zvukové hračky.

Tie vedia okrem vyslovovania základných slovíčok ako „mama“ alebo „papa“ tiež imitovať smiech, plač a rôzne emócie. Výhodou je jednoduchá manipulácia, najčastejšie vo forme jemného stláčania danej hračky.

Zvukové hračky je možné na trhu nájsť vo formách vhodných ako pre dievčatá, tak aj chlapcov – od hovoriacich autíčok, až po tradičnejšie zvukové bábiky.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here