Základné pravidlá Sudoku

0
1139

Sudoku je logická hra, ktorá si získala obrovskú popularitu na celom svete. Je to skvelý spôsob, ako rozvíjať myslenie, trénovať pamäť a zlepšovať schopnosti riešenia problémov. V tomto článku sa pozrieme na pravidlá hry Sudoku a poskytneme vám všetky potrebné informácie, aby ste mohli začať hrať túto zábavnú hru.

Čo je Sudoku?

Sudoku je jednoduchá číselná logická hra, ktorá sa hrá na štvorcovej mriežke s deviatimi bunkami, nazývanými „regióny“. Každý región má veľkosť 3×3 a tvorí mriežku s rozmermi 9×9. Cieľom hry je vyplniť prázdne bunky číslami od 1 do 9 tak, aby v každom riadku, stĺpci a regióne nebol žiadny opakujúci sa digit.

Pravidlá hry Sudoku

 • Každá bunka mriežky musí byť vyplnená jedným číslom od 1 do 9.
 • V každom riadku nesmie byť žiadne opakujúce sa číslo.
 • V každom stĺpci nesmie byť žiadne opakujúce sa číslo.
 • V každom regióne nesmie byť žiadne opakujúce sa číslo.

Ako začať hrať Sudoku?

Pre začiatok hry budete potrebovať mriežku Sudoku so niekoľkými vyplnenými číslami. Môžete si ju nájsť v novinách, časopisoch alebo na internete. Tu je postup, ako začať:

 • Pozrite sa na mriežku Sudoku a nájdite prázdne bunky.
 • Zvážte pravidlá hry a začnite identifikovať čísla, ktoré môžu ísť do prázdnych buniek.
 • Pomaly vyplňujte bunky jedným číslom za druhým, snažiac sa dodržiavať pravidlá hry.
 • Ak narazíte na konflikt alebo nejasnosť, vráťte sa späť a skúste iné čísla.
 • Pokračujte v riešení hádanky, až kým nevyplníte všetky bunky a nevyriešite celú mriežku.

Zaujímavosti o Sudoku

Okrem pravidiel a stratégií existuje mnoho zaujímavostí o tejto populárnej hre. Tu je niekoľko faktov, ktoré vás možno prekvapia:

Pôvod Sudoku: Hoci sa Sudoku stalo obľúbeným po celom svete, jeho pôvod sa datuje do 18. storočia v Švajčiarsku. V tom čase sa však hrala pod iným menom a bola menej rozšírená.

Japonský názov: Slovo „Sudoku“ je japonského pôvodu a znamená „izolované čísla“. To odkazuje na pravidlo, že žiadne čísla nesmú byť opakované v rovnakom riadku, stĺpci alebo regióne.

Svetové rekordy: Existujú súťaže Sudoku, kde sa zúčastnení snažia vyriešiť hádanky čo najrýchlejšie. Svetový rekord v rýchlosti riešenia Sudoku je približne 1 minúta a 23 sekúnd!

Popularita na internete: S nástupom internetu a mobilných aplikácií sa Sudoku stalo jednou z najhranejších online hier. Existuje množstvo webových stránok a aplikácií, kde si môžete zahrať Sudoku kedykoľvek a kdekoľvek.

Historický vývoj Sudoku

Sudoku ako ho poznáme dnes sa vyvinulo v 70. rokoch 20. storočia v Amerike. Avšak jeho korene siahajú až do 18. storočia, kedy bola podobná hra populárna vo Francúzsku. V roku 1895 vytvoril francúzsky matematik Edouard Lucas podobnú hru, ktorá sa nazývala „Carré latin“ (latinský štvorec). Hra mala rovnaké pravidlá ako dnešné Sudoku, ale namiesto čísel sa používali písmená.

Prvýkrát sa moderná verzia Sudoku objavila v japonských časopisoch v 70. rokoch 20. storočia. Japonský vydavateľ Nikoli ju popularizoval a dal jej názov Sudoku, ktorý znamená „izolované čísla“. Odtiaľ sa hra rozšírila po celom svete a stala sa fenoménom.

Okrem Sudoku existuje množstvo ďalších zaujímavých hlavolamov a logických hier, ktoré môžete skúsiť:

 • Hlavolamy: Od klasických rubikových kociek po rôzne varianty a inovatívne hlavolamy, sú tu nekonečné možnosti pre vás a vaše deti.
 • Kaleidoskop: Vytvorte si vlastné farebné vzory pomocou kaleidoskopu. Skúmajte symetrie a tvorte úžasné obrazy. 
 • Magnetické stavebnice: Vytvárajte 3D štruktúry pomocou magnetických stavebníc. Táto zábava posilní kreativitu a ruku-vokoordináciu.

Hra Sudoku je skvelým spôsobom, ako tráviť voľný čas a zlepšovať svoje logické a analytické schopnosti. Vyplňovanie prázdnych buniek je výzvou, ktorá vás bude povzbudzovať k zamysleniu sa nad rôznymi možnosťami a hľadaniu optimálneho riešenia.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here