26 May@Toyeto

10 spôsobov, ako s deťmi spoznávať zvieratká z farmy. Pomáhame vzdelávať

10 spôsobov, ako s deťmi spoznávať zvieratká z farmy. Pomáhame vzdelávať

Poznáte to! Každý rodič, ktorý sa počas týchto náročných dní doma usiluje efektívne zabaviť a tiež vzdelávať svoje ratolesti vie, že to môže byť skutočne náročné. Chceme Vás preto inšpirovať. Pripravili sme si pre Vás seriál tematických aktivít, ktorých úlohou je priniesť deťom vzdelávacie témy v rôznych oblastiach a vám ušetriť čas na hľadanie inšpirácií. Dnes na tému ZVIERATKÁ Z FARMY.

 

Hoci už dnešné deti väčšinou nevyrastajú v obklopení prírody a domácich zvierat, je dôležité oboznamovať ich aj s tradičným spôsobom života na farme. Nielenže rozširujeme ich obzory, ale vieme u nich vďaka tomu vybudovať úctu k tradíciám a možno aj uvedomelosť pri výbere živočíšnych produktov. 

 

 

TIPY NA AKTIVITY:

1. Ktoré zvieratká patria na farmu a ktoré nie? Vytvorte si obrázky alebo si pripravte figúrky rôznych zvierat a nechajte deti priraďovať, ktoré kam patrí. 

2. Pripravte si obrázky s rôznymi druhmi hospodárskych zvierat, ktoré žijú na farme. K nim si vytvorte kartičky s obrázkami produktov, ktoré nám jednotlivé zvieratká dávajú – mlieko, mäso, vajíčka, vlna... Úlohou detí bude správne priradiť obrázky k jednotlivým zvieratkám. 

3. Zvieratá na kartičkách sa potom môžete pokúsiť usporiadať podľa ich výšky, hmotnosti či veku, ktorý sa dožívajú.

4. Tí najmenší budú mať istotne radosť z farmárskych zvierat v podobe príjemných kamarátov z kaučuku od značky Tikiri. Kravička, koník či prasiatko ich budú sprevádzať od útleho veku, kedy poslúžia ako hryzadlo, ale rovnako vernými spoločníkmi budú aj neskôr, dá sa s nimi totiž vyšantiť vo vani či pri hrách doma.

5. Viete, aké zvuky vydávajú zvieratká ako kravička, ovečka či kozička? Priraďujte k obrázkom zvierat ich zvuky alebo sa pokúste ich zvuk napodobniť.

 

6. Čo je teliatko, býk či cap? Precvičte si, či viete správne pomenovania zvierat v mužskom a ženskom rode a ich potomkov. 

7. So zvieratkami z farmy súvisí aj spoločenská hra Partička z farmy. Kooperatívna hra je vhodná pre dvoch až štyroch hráčov od 4 rokov a vašou spoločnou úlohou bude zabrániť prešibaným zvieratkám, aby utiekli z farmy. 

8. Spoznávanie zvieratiek sa dá hravo spojiť so spoznávaním farieb a počítaním. Vkladacie puzzle s motívom zvieratiek z farmy totiž kombinuje číslice a príslušné počty jednotlivých zvierat. Skvelá hra pre predškolákov!

9. Všetky zvieratká z farmy si môžete aj nakresliť. Nechajte deti nakresliť ich samostatne, vyskúšať však môžete aj obkresľovanie z knihy alebo obkresľovanie tieňov, ktoré vrhajú na papier figúrky zvierat. Ktorý obrázok sa vám páči najviac?

10. Najlepšie však zvieratká z farmy rozhodne spoznáte naživo! Naplánujte si výlet na farmu (prípadne do ZOO), kde zvieratká a ich zvyky môžete spoločne pozorovať. 

 

TOYE PRE DETI

 

Ahojte, kamaráti!

 

Boli ste už niekedy na farme alebo hospodárskom dvore, kde žijú rôzne zvieratká? Dnes si o nich povieme niečo viac. 

 

Tieto zvieratká, medzi ktoré patria napríklad sliepky, kravičky či ovce (ale aj mnohé ďalšie) nazývame aj hospodárske zvieratká. Ide o udomácnené zvieratá, o ktoré sa starajú ľudia, nežijú teda vo voľnej prírode. Ľudia ich chovajú kvôli produktom, ktoré tieto zvieratká zabezpečujú, teda vajíčka, mlieko či mäso. 

 

Hospodárske zvieratá môžeme rozdeliť do viacerých skupín. K hovädziemu dobytku patria kravy (ich samci sú býci a mláďatá teliatka), ktoré sa chovajú najmä kvôli mlieku a mäsu. Živia sa rastlinnou stravou a často ich môžete voľne sa pásť na rozľahlých lúkach. Kone sa v minulosti chovali najmä ako ťažná sila, ťahali koče, ale i vozy na poliach. Dnes ich ľudia chovajú najmä kvôli jazdeniu na nich. Ďalšou skupinou sú ošípané, teda prasatá sa chovajú najmä kvôli mäsu.  Ovce (ich samci sú barany a mláďatá jahniatka) sa u nás chovajú najmä kvôli mäso, produkujú však aj mlieko a v minulosti sa vo veľkom využívala ich vlna. Chov kôz (samec je cap a mláďatá kozliatka) je u nás rozšírený čoraz menej, ľudia ich tiež zvykli chovať najmä pre mlieko a mäso. 

 

Na farmách i hospodárskych dvoroch má však stále úspech chov hydiny. K hydine patria sliepky, kačky, husi a morky. Sliepky produkujú vajíčka, chovajú sa tiež na mäso a kvôli tuku a periu. Hydina patrí k vtákom, ich krídla sú však príliš slabé na to, aby mohli lietať vo vzduchu tak, ako iné lietajúce vtáky. 

 

Okrem toho na farme určite stretneme psíkov či mačičky. Tak ako hospodárske zvieratá, aj tieto si vyžadujú starostlivosť ľudí. 

 

Otázky na zopakovanie:

  • Aké zvieratá nájdeme na farme?
  • Kvôli čomu chováme hospodárske zvieratá?
  • Ako sa volajú samčekovia a mláďatá: sliepky, kravy, ovce, kozy a kačky? 

Súvisiace produkty