16 Mar@Toyeto

Zdravie detí nadovšetko! Pomáhame vzdelávať

Zdravie detí nadovšetko! Pomáhame vzdelávať

Poznáte to! Každý rodič, ktorý sa počas týchto náročných dní doma usiluje efektívne zabaviť a tiež vzdelávať svoje ratolesti vie, že to môže byť skutočne náročné. Chceme Vás preto inšpirovať. Pripravili sme si pre Vás seriál tematických aktivít, ktorých úlohou je priniesť deťom vzdelávacie témy v rôznych oblastiach a vám ušetriť čas na hľadanie inšpirácií. Začíname - dnes na tému ZDRAVÁ STRAVA.

 

Zdravý životný štýl

Zdravý životný štýl je základ, ktorý by sme mali našim ratolestiam vštepovať už od už malička. Nikdy nie je priskoro spoločne praktizovať pravidelný pohyb na čerstvom vzduchu a prechádzky v prírode. Takýto návyk deti určite ocenia aj v staršom veku. Základom je chôdza a prechádzky, no čím viac športov vaše deti okúsia už v ranom veku, tým rastie šanca, že z nich vychováte ľudí, pre ktorých je šport samozrejmou súčasťou života – či už pôjde o rekreačné aktivity ako bicyklovanie či plávanie alebo aktívne vykonávanie športu.

Ak sa ocitnete v situácii, ako je tá aktuálne, a s deťmi sa nebudete môcť vybrať športovať vonku, neznamená to, že deti o šport a pohyb stratia záujem.  Deti sú, našťastie, prirodzene kreatívne a väčšinou celkom aktívne, a tak priestor na pohybové aktivity nájdu aj vo vnútri. Nebráňte im v tom, iba ich usmerňujte, ak pocítite, že ich zábavky môžu byť nebezpečné.

Piqipi Vianočná kniha

Vštepiť deťom zdravý životný štýl sa vám najlepšie podarí, keď im pôjdete správnym príkladom. To platí pri športe, ale najmä pri zdravej strave. Darmo budete dieťaťu vysvetľovať, že ovocie a zelenina sú dôležité, ak nebude vidieť, že ich jedávate sami. Naopak, ak deti zapojíte do prípravy nenáročných zdravých jedál, dodáte mu nielen zdravé sebavedomie, že dokázalo pokrm pre celú rodinu pripraviť skoro samo, ale tieto zdravé potraviny uňho tak zautomatizujete, že si ich bude pýtať samo. Pri vysvetľovaní toho, čo je zdravá strava a čo by sme mali jedávať výnimočne si skvele pomôžete aj hračkami. Detská kuchynka a prepracované modely jedál deťom veselou formou predstavia jednotlivé druhy zdravých i menej zdravých jedál a potravín.


 

TIPY NA AKTIVITY POČAS KARANTÉNY:

·      Dajte si každé ráno spoločnú rozcvičku. Inšpirujte sa videami či cvikmi, ktoré deti poznajú zo škôlky, prípadne použite „choreografie“ pesničiek ako Hlava, ramená, kolená, palce... Pokojne si však rozcvičku môžete urobiť na jednu z vašich obľúbených pesničiek. Ak máte viac detí, nechajte precvičovanie každý deň na iné dieťa. Pokojne sa pridajte aj vy, rodičia, poriadne sa ponaťahovať vám určite neuškodí!

  


·      Každý deň si vyhraďte čas na niekoľko športových aktivít (samozrejme, s prihliadnutím na priestorové možnosti): hádzanie si lopty, skákanie cez švihadlo, mini futbal, chôdza po schodoch. Tieto aktivity kúskujte pravidelne počas dňa.

  

Švihadlo

Švihadlo je univerzálna a nadčasová hračka pre dievčatá aj chlapcov rôznych vekových kategórií. Hra s ním je vždy zábavná, či už sa hrá jednotlivec, dvojica alebo celá skupinka. V neposlednom rade švihadlo u detí podporuje vytváranie zdravých pohybových návykov a kondície. Ideálny darček pre deti od 6 rokov.

9,95 €

  

·       V prípade viacerých súrodencov pokojne  organizujte celotýždňové súťaže, kde si budú férovo započítavať body v rôznych športových disciplínach ako drepy, státie na jednej nohe, preteky.

·      Na jednoduchú aktivitu, ktorá deti zabaví na naozaj dlhý čas vám postačí aj dlhšia šnúra, špagát či štrikovacia priadza, ktorú si natiahnete napríklad medzi stoličky a radiátor a deti sa budú snažiť cez toto bludisko preliezť. 

·      Vedia vaši škôlkari, čo je to zdravá strava? Vyzvite ich, nech vám v detskej kuchynke pripravia zdravý obed či večeru a spoločne sa rozprávajte o tom, čo všetko tam použili a či je to naozaj zdravé.

  

Drevená debnička Zelenina

Tá najlepšia čerstvá zeleninka zo záhradky v drevenej debničke. Ideálny doplnok pre tržničný stánok od Le Toy Van, v ponuke aj debničky s iným sortimentom - ovocie, vajcia a mliečne produkty, ryby, pečivo, mäso a údeniny. Vhodné pre deti od 3 rokov

19,95 €

  

·      Neváhajte ich však aj prizvať do kuchyne, aby ste spoločne niečo zdravé pripravili. Aj menšie deti dokážu asistovať pri príprave šalátu či ovocnej misy.

·      Nájdite využitie starým letákom z obchodov. Za pomoci vystrihovania, lepenia a dokresľovania vytvorte spoločne plagát o tom, čo je to zdravá strava, ale pokojne tam môžete zahrnúť aj športové náčinie či čokoľvek iné, čo pomáha k zdravému životnému štýlu.

·      Spoločne sa porozprávajte o tom, čo robíte pre to, aby ste mali zdravé telo – pochopenie účinku vitamínov môže pomôcť deťom k tomu, aby sa odhodlali k jedeniu inak nemilovanej zeleniny a ovocia.

·      Nezabúdajte svojim drobcom pripomínať, že k zdravému životnému štýlu patrí aj dostatok spánku.

  

TOYE PRE DETI

 

 

Milé detičky,

počuli ste už výraz „V zdravom tele, zdravý duch“? Viete, čo to znamená? Že na to, aby nám to dobre myslelo, aby sme si všetko rýchlo zapamätali a aby sme naše hlavičky nemali len na okrasu, musíme byť zdraví a silní. A aby to tak naozaj bolo, musíme pre to niečo urobiť. Volá sa to zdravý životný štýl a našťastie, nie je to nič zložité.

Základom je pravidelný pohyb. Nesmieme byť leniví, dlhšia prechádzka nás niekedy potrápi a unaví, ale na konci nás vždy dobre naladí. A čo všetko môžeme počas prechádzky v prírode objaviť a pozorovať! Rovnakú radosť nám však dokáže priniesť futbal s kamarátmi na dvore, jazda na kolobežke či vyhraté bežecké preteky v škôlke. Pohybovať sa a športovať však môžeme aj vtedy, keď sa vonku nedá ísť kvôli zlému počasie alebo ako teraz, nákazlivému vírusu. Zašportovať si však môžeme aj pekne doma: ráno si poriadne ponaťahovať ruky, nohy i trup, urobiť zopár drepov či kotrmelec. To je ale zábava a radosť – pre nás aj pre naše telo.

No je tu ešte jedna vec, ktorú má naše telo rado. Zdravé jedlo plné vitamínov, ktoré mu pomôžu správne fungovať. No v cukríkoch a čokoláde ich veru nenájdeme. Vitamíny sa skrývajú najmä vo všetkých druhoch ovocia a zeleniny, ale aj v rybách, mäsku, zemiakoch či ryži. Každý deň by sme preto mali zjesť aspoň jeden kúsok ovocia či zeleniny: chrumkavé jabĺčko na desiatu, zelený šalát k obedu či nastrúhanú mrkvu na večeru.

  

  

Otázky na zopakovanie:

·      Čo je to zdravý životný štýl?

·      Aké druhy ovocia a zeleniny poznáš?

·      Ktorý šport sa ti páči najviac?

  

  

Drevený šalát


Namixuj, poprehadzuj a naservíruj farebný záhradný šalát! Predstavivosť a kreativita. Nabáda k napodobňovacím a imaginárnym hrám, podporuje fantáziu v rozprávaní príbehu, hranie rolí. Rozvíja základy komunikácie, spolupráce, podporuje dôveru, priateľstvo.

19,99 € 18,90 €

  

  

Súvisiace produkty