27 May@Toyeto

Za tajomstvami vesmíru! Pomáhame vzdelávať

Za tajomstvami vesmíru! Pomáhame vzdelávať

Poznáte to! Každý rodič, ktorý sa počas týchto náročných dní doma usiluje efektívne zabaviť a tiež vzdelávať svoje ratolesti vie, že to môže byť skutočne náročné. Chceme Vás preto inšpirovať. Pripravili sme si pre Vás seriál tematických aktivít, ktorých úlohou je priniesť deťom vzdelávacie témy v rôznych oblastiach a vám ušetriť čas na hľadanie inšpirácií. Dnes na tému VESMÍR.

 

Vesmír je taká príťažlivá téma – nielen pre dospelákov, ale aj samotné deti. Vyberte sa ho spoločne objavovať prostredníctvom aktivít, ktoré sme pre vás pripravili alebo si spoločne naštudujte zaujímavosti o vesmíre. Uvidíte, ako sa bude vaše dieťa hrdiť, že ovláda niečo mimoriadne zaujímavé!ZAUJÍMAVOSTI O VESMÍRE: 

  • Slnko je asi 400-krát väčšie ako Mesiac, zároveň je však v 400-krát väčšej vzdialenosti od Zeme, takže na oblohe vyzerajú podobne.
  • V našej galaxii sa nachádza asi 400 miliárd hviezd. 
  • Podľa vedcov vo vesmíre existuje až bilión galaxií!
  • Kým Merkúr sa okolo Slnka otáča podstatne rýchlejšie ako Zem – za 88 dní, okolo vlastnej osi sa točí pomaly. Jeden deň tak na Merkúre trvá dva merkúrie roky. 
  • Merkúr má kvôli tomu zároveň najväčšie tepelné výkyvy – cez deň je tam 430 stupňov Celzia, v noci -140. 
  • Najvyšší vrch v našej Slnečnej sústave sa nachádza na Marse. Dostal pomenovanie Olymp a meria približne 26 km. 
  • Väčšina plnét vo vesmíre obieha okolo nejakej hviezdy, existujú však aj tzv. „túlavé planéty“, ktoré nie sú pripútané k žiadnej hviezde.

Toyeto najlepsie

Poznáš nejaké ďalšie súhviezdia?

Na nočnej oblohe môžeme každý večer vidieť tisíc hviezd. Spoj jednotlivé čísla a odhaľ tvary nasledujúcich súhvezdí.

>> Stiahnúť aktivitu <<

 • Ganymedes, najväčší mesiac Jupitera, je väčší ako planéta Merkúr. 
 • Mesiacotrasenie je jav, ktorý pripomína zemetrasenie na zemi, no odohráva sa na mesiaci. 
 • Deň na Zemi sa neustále predlžuje. Kým dnes trvá jedno otočenie Zeme okolo vlastnej osi takmer 24 hodín, pred niekoľkými miliónmi rokov to bolo necelých 22 hodín. 
TIPY NA AKTIVITY:

1. Vesmír je pre deti príťažlivou témou a každí dieťa si ho predstavuje ináč. Nechajte ich prejaviť svoje predstavy na papieri, ale vyskúšať môžu aj skladanie, vystrihovanie či modelovanie planét a vesmírnych telies. 

2. Zaujímavé zákutia vesmíru v krásnych farbách si môžete vytvoriť aj vďaka obľúbeným sadám na kreslenie Aquarellum.  

3. Hľadajú vaše deti stále nové poznatky o vesmíre, ktorými sa môžu deti pochváliť ďalej alebo ich premietnuť do svojich hier? Pripravte si spoločne vesmírny kvíz, kde sa inširujeme našimi zaujímavosťami o vesmíre, pozrite si dokument (s prihliadnutím na vek dieťaťa) alebo si niečo spoločne naštudujte. 

4. Vedecký set Vesmír mini zas zvedavým deťom ponúkne možnosť spoznať časť jeho záhad s použitím vlastných zmyslov a šikovných pomôcok. 

5. Ak sa hráte s viacerými deťmi, môžete si vyskúšať zahrať sa na Slnko a planéty – jedno dieťa bude Slnko, ostatné planéty budú okolo neho krúžiť. Potom môžeme hru obmeniť a deti sa zahrajú na planéty a ich mesiace. 

6. Správnemu astronautovi nesmie chýbať raketa! Vyrobiť si ju môžu z rolky kuchynských utierok či toaletného papiera, kde dotvoria jej chvost, okná a ďalšie prvky. Veľkú raketu, do ktorej malí astronauti aj vojdú, si môžete vyrobiť napríklad aj zo starej škatule

7. Detská izba sa v noci zmení na raketoplán putujúci vesmírom pomocou svietiacich hviezdičiek nalepených na stenách. 

8. Z fosforeskujúcej hmoty Popsine si môžu svietiace modely galaxie vymodelovať deti aj samy. Najkrajšie ozdoby v detskej izbe sú predsa tie vlastnoručne vyrobené! 

Toyeto najlepsie

Poznáš nejaké ďalšie súhviezdia?

Na nočnej oblohe môžeme každý večer vidieť tisíc hviezd. Spoj jednotlivé čísla a odhaľ tvary nasledujúcich súhvezdí.

>> Stiahnúť aktivitu <<

9. Jednou z planét Slnečnej sústavy je aj naša Zem. Pokúste sa ju čo najhodnovernejšie zobraziť – či kreslením na papieri, modelovaním z plastelíny či lepením farebných guľôčok na papier. Snažte sa pri tom dávať pozor na správne rozmiestnenie oceánov či svetadielov. 

10. Fascinujú vaše dieťa hviezdy a súhvezdia? Prostredníctvom teleskopu pravidelne sledujte mapu nočnej oblohy a nechajte ho na čierny farebný papier deň po dni zakresliť to, čo vidí. Následne si pozrite záznamy hviezdnej oblohy z dlhšieho časového obdobia a debatujte o tom, čo a kedy sa menilo a podobne. 

11. Pozorovať hviezdnu oblohu vo vlastnom planetáriu môžu deti poľahky aj doma. Všetko potrebné nájdu TU

12. Model planetária si môžete vyrobiť aj zo skleneného uzatvárateľného pohára, steny ktorej obalíte tvrdším alobalom s dierkami predstavujúcimi hviezdy. Ak sa s tým chcete naozaj vyhrať, môžete sa inšpirovať skutočnou mapou hviezdnej oblohy a podľa jej vzoru zakresliť súhvezdia. Alobal umiestnite dovnútra pohára, kde sa dno položíte malú baterku. Pohár zavrite viečkom, umiestnite na tmavé miesto a sledujte tú krásu!

TOYE PRE DETI

Ahojte, kamaráti!

Sú tu nejakí nadšenci vesmíru? Veríme, že určite áno. Hoci nás vesmír obklopuje a sami sme jeho súčasťou, stále o ňom nevieme všetko – niektorí dokonca hovoria, že veľmi málo. Niečo z toho si dnes spoločne zopakujeme.

Vo všeobecnosti môžeme povedať, že vesmír je všetko okolo nás. Žijeme totiž na planéte Zem, ktorá je jedným z vesmírnych telies. O vesmíre však najčastejšie uvažujeme ako o nekonečnom priestore, v ktorom sa nachádzajú hviezdy a planéty. 

Hviezdy sú obrovské útvary, ktoré vyžarujú vlastné žiarenie, teda vydávajú svetlo a teplo. Hviezd je vo vesmíre veľmi veľa – len zo Zeme by sme na oblohe mohli pozorovať až 8 000 hviezd. Našou najbližšou hviezdou je Slnko, ktoré je základom Slnečnej sústavy – teda súboru planét, ktoré sa okolo nej pohybujú. Je ich týchto 8: Merkúr, Venuša, Zem, Mars, Jupiter, Saturn, Urán a Neptún. Tieto planéty pravidelne obiehajú na svojich elipsovitých dráhach okolo Slnka, jeden obeh okolo Slnka znamená jeden rok. Čím sú planéty k Slnku bližšie, tým trvá tento obeh kratšie, naopak, čím sú planéty od Slnka vzdialenejšie, tým je ich obežná dráha dlhšia. Napríklad Zem obehne okolo Slnka za 365 dní, Merkúru to trvá len 88 dní a Neptúnu zas 164 našich rokov! Každá z planét má iné zloženie a iné podmienky – niektoré súvisia práve so vzdialenosťou od Slnka. Okrem Zeme však na žiadnej z nich nebol dosiaľ objavený život. 

Okolo niektorých planét obiehajú mesiace. Sú to väčšinou chladné telesá plné kráterov, ktoré vyžarujú vlastné svetlo, ale odrážajú svetlo z hviezd. Napríklad Zem má len jediný mesiac – nazýva sa Mesiac. Venuša nemá žiaden mesiac, Saturn ich má už 82, čo je najviac spomedzi všetkých planét Slnečnej sústavy. Mesiace obiehajú planéty po kruhových dráhach rôznou rýchlosťou – nášmu Mesiacu to trvá 28 dní.  

Okrem týchto telies sa vo vesmíre nachádzajú kométy, hviezdy prach a tmavá hmota. Skupiny týchto útvarov sa nazývajú galaxie. Našou galaxiou je Mliečna cesta, ktorá sa tiež nazýva Galaxia. 

Vesmír je nekonečne veľký, preto stále dokážeme pozorovať a skúmať len objekty, ktoré sú relatívne blízko k Zemi. Výskumom vesmíru sa zaoberá astronómia, ktorá ľudí láka už tisícky rokov. Ľudia spočiatku vesmír pozorovali voľným okom, neskôr vznikali optické prístroje – teleskopy, ktoré umožňovali sledovať hviezdnu oblohu s veľkým priblížením. V minulom storočí sa začali veľké výpravy do vesmíru: ľudia do vesmíru vypúšťali družice, neskôr rakety a raketoplány s ľudskou posádkou. Doposiaľ sa však pristáť na Mesiaci podarilo len niekoľkým z nich. Na preskúmanie vesmíru sa do vesmíru púšťajú sondy, ktoré majú zaznamenávať a skúmať prostredie iných planét a vesmírnych telies. 

 

Otázky na zopakovanie:

 • Vymenuj planéty Slnečnej sústavy!
 • Aký je rozdiel medzi hviezdami, planétami a mesiacmi?
 • Ako sa dá skúmať vesmír? 

Toyeto najlepsie

Poznáš nejaké ďalšie súhviezdia?

Na nočnej oblohe môžeme každý večer vidieť tisíc hviezd. Spoj jednotlivé čísla a odhaľ tvary nasledujúcich súhvezdí.

>> Stiahnúť aktivitu <<

Súvisiace produkty