12 Jan@Toyeto

Viete, čo sú mojkáčikovia a prečo sú pre bábätká dôležití?

Viete, čo sú mojkáčikovia a prečo sú pre bábätká dôležití?

Počuli ste už o mojkáčikoch? Nejde o obľúbené plyšové hračky, hoci sa im dosť podobajú. Mojkáčikovia sú však hračky špeciálne navrhnuté pre najmenšie detičky – a tie ich právom zbožňujú. Prezradíme vám, prečo sú títo hebučkí kamaráti tou najlepšou hračkou, akú môžete novorodencom venovať.

 

V záplave plyšových hračiek v detskej izbičke by ste ich na prvý pohľad od tých ostatných možno neodlíšili, na druhý už pravdepodobne áno. Mojkáčikovia totiž nemajú telíčko vypchaté tak ako ostatní plyšáci. V skutočnosti v mnohých prípadoch telíčko ako také nemajú – z plyšovej či textilnej hlavičky vychádza voľná časť s uzlíkmi na konci, ktorá pripomína jemnú deku menších rozmerov alebo textilnú utierku. A ako ich názov napovedá, práve táto časť je určená na mojkanie.

 

Nejde o žiaden špeciálny výmysel – rodičia určite potvrdia, že väčšina detí má už od útleho veku svoju obľúbenú deku či hračku, ktorej sa v žiadnom prípade nechcú vzdať. Práve mojkáčikovia deťom dokážu poskytnúť najmenším deťom v akomkoľvek prostredí komfort (s tým súvisí aj ich originálny anglický názov comforters).

 Mojkáčik má tváričku plyšovej hračky, telo zvieratká tvorí voľná časť, akási deka

Prečo by každý novorodenec mal mať svojho mojkáčika?

 

1. Ich rozmery a váha sú prispôsobené bábätkám

 

Jemná a hrubá motorika nie je vrodená, deti ju musia postupne nadobúdať a osvojiť si ju, v čom im môžu pomôcť aj vhodne zvolené hračky. Mojkáčikovia sú svojou hmotnosťou, štruktúrou a rozmermi navrhnutí tak, že ich môžu držať a dvíhať už malé detičky. Ich voľná textilná časť s uzlíkmi nabáda deti, aby ju uchopovali a stískali, vďaka čomu sa učia zvierať predmety a trénujú tak práve jemnú motoriku.

 

2. Sú bezpečné

S tým, že mojkáčikovia sú vyrábaní pre bábätká, sa spája veľký ohľad na bezpečnosť. Nemali by obsahovať gombíky, koráliky či iné časti, ktoré by mohli deti prehltnúť či ublížiť si nimi. Mojkáčik určený pre novorodencov by tiež mal mať „dečku“ vyrobenú z jemného priedušného materiálu, kde nehrozí udusenie ani pri zakrytí tváričky bábätká.

 

TOYE Tip:

Pre deti do 6 mesiacov sú kvôli hrozbe udusenia vhodní mojkáčikovia s voľnou časťou z mušelínu. Nájdete ich napríklad v kolekcii od francúzskej značky Moulin Roty. Húsku, zajka, myšku či postavičku dievčatka dostanete v nežných pastelových farbách a tých najkvalitnejších materiáloch, ktoré sú príjemné na dotyk.


Mojkáčik z mušelínu je vhodným doplnkom detskej postieľky. Mojkáčikovia od značky Moulin Roty.  

3. Pomáhajú deťom zaspať

Jemní a hebučkí mojkáčikovia v deťoch prebúdzajú túžbu hladkať, objímať či cmúľať ich, čo deti dokáže upokojiť tak, že sa im ľahšie zaspáva. Svojho verného kamaráta mojkáčika môžu mať so sebou stále v postieľke – deti často okraj deky stískajú aj v spánku.

 

4. Deti ho môžu vkladať do úst

Jemná voľná časť z mušelínu či iného textilného materiálu deti nielen upokojuje, ale často slúži aj na cmúľanie či hryzenie, najmä v období, kedy deťom rastú zúbky. Výrobcovia mojkáčikov myslia aj na toto, preto sú vyrobené tak, aby neobsahovali nič, čo by pri cmúľaní mohlo z hračky vypadnúť a deti by to mohli prehltnúť, ako v prípade plyšových hračiek. Mnoho rodičov, ktorých deti mojkáčikov využívali, sa tiež zhoduje, že dieťatko sa jednoduchšie odnaučí od cmúľania mojkáčika ako cmúľania prsta – nemá ho totiž stále k dispozícii.

 

5. Väčšia hygiena

S cmúľaním mojkáčika súvisí aj zvýšená hygiena. Ako často dávate prať klasické plyšové hračky? Asi to nerobíte tak pravidelne, ako napríklad periete detské deky. Avšak pri mojkáčikovi s dečkou, ktorú deti pravidelne cmúľajú, na pravidelné pranie pravdepodobne zabúdať nebudete.

 

6. Pomáhajú prekonávať separačnú úzkosť

Deti si na svoju obľúbenú hračku, ktorá ich sprevádza od narodenia, často zvyknú natoľko, že si ju chcú brať stále so sebou. Mojkáčik je praktický a skladný, takže v tom nie je žiaden problém. Prítomnosť mojkáčika v prostredí plnom neznámych ľudí alebo v čase, kedy sa dieťatko ocitne bez svojich rodičov, mu dodáva pocit bezpečia a pomáha prekovať separačnú úzkosť.

Obľúbení plyšáci Happy Horse aj vo verzii ako mojkáčikovia 

7.  Mojkáčik môže rásť spolu s dieťatkom

Mojkáčikovia sú určení pre najmenšie detičky, no takéhoto nerozlučného spoločníka predsa nemožno len tak ľahko nahradiť. Ale čo keby sme ho nahradili jeho starším kamarátom? Množstvo mojkáčikov dostanete aj vo variante plne plyšových hračiek, ktoré môžu deti sprevádzať až... do dospelosti?

 

TOYE Tip:

Obľúbených hebkých zajačikov od značky Happy Horse nájdete do verzii mojkáčikov, ale aj klasických plyšových králikov s dlhými ušami, ktoré sú vhodné aj pre staršie deti.

Rovnako to platí v prípade značky Moulin Roty – mušelínových mojkáčikov môžete nahradiť zvieratkami z rovnakej kolekcie.

Súvisiace produkty