12 Dec@Toyeto

Vianočné darčeky pre deti: poradíme vám, kedy nakupovať, čo a za koľko

Vianočné darčeky pre deti: poradíme vám, kedy nakupovať, čo a za koľko

Vianočné darčeky sú momentálne tou najaktuálnejšou témou. Môže sa zdať, že vianočné darčeky pre deti sa dajú vybrať jednoduchšie ako tie pre iných dospelých, mnoho z nás však stojí pred dilemou, koľko darčekov a aký vianočný budget sú ideálne. Poradíme vám preto, ako vybrať darčeky čo najzodpovednejšie, tak, aby pod stromčekom nebol nikto sklamaný.  


Myšlienka dávania si darčekov počas vianočných sviatkov súvisí s biblickým príbehom Troch kráľov, ktorí prišli obdarovať novonarodeného Ježiška. Rituál vianočného obdarovávania sa od tej doby udomácnil takmer vo všetkých kultúrach, hoci od krajiny ku krajine sa mení spôsob i čas dávania darčekov i tajomná osoba, ktorá tieto darčeky nosí. Kým u nás nosí darčeky Ježiško, v takom Španielsku napríklad deti obdarúvajú Traja králi a v Taliansku zas čarodejnica Befana.

 

Väčšina detí u nás verí, že darčeky im nosí Ježiško ako odmenu za dobré správanie počas celého roka, kým my, dospelí, darčeky rozdávame ako pozornosť pre ľudí, na ktorých nám záleží a ktorým chceme urobiť radosť. Napriek všetkému duchovnému a emocionálnemu, čo sa nám viaže s Vianocami, sú tu stále aj pragmatické otázky. Pri množstve tipov na darčeky, ktoré sa nám v poslednej dňoch natískajú z každej strany, ľahko skĺzneme k uvažovaniu, či bude naša nachystaná vianočná nádielka dostatočným vyjadrením toho, ako máme svojich blízkych radi. Rodičia sa zas často obávajú prípadného sklamania svojich detí z menšieho množstva darčekov pod vianočným stromčekom, a tak neuvážene nakupujú ďalšie. Ako sa z toho pred Vianocami nezblázniť, nezadĺžiť a neukrátiť sa o radosť v rozžiarených detských očkách pri otváraní darčekov?

Deti môžu pod stromčekom zaujať aj maličkosti 

 

Vianočný rozpočet

Pri predstave nákupov vianočných darčekov sa mnoho ľudí chytá za hlavu. Myslia totiž na vysoké výdavky, ktoré sa s týmto obdobím spájajú. Ideálny rozpočet na vianočné darčeky neexistuje, každý si ho musí prispôsobiť sebe a svojim možnostiam. V každom prípade by ste sa nad jeho hodnotou mali zamyslieť už predtým, ako začnete na Vianoce nakupovať - budete sa môcť na nákupy vopred pripraviť a budete mať jasnejšiu predstavu o tom, čo si môžete na Vianoce dovoliť.

 

Aj v prípade, že je váš vianočný budget skromnejší, nemusí to znamenať, že bude skromnejšia aj radosť, ktorú darčeky deťom prinesú. Krásne, praktické a originálne darčeky môžete nakúpiť aj za menej než 20 eur, nechajte sa inšpirovať našimi tipmi.

 

Rozpočet na Vianoce sa pokúste spravodlivo rozdeliť pre všetkých členov rodiny. Je jasné, že cena darčeku nijako nesúvisí s tým „koho máte radšej“, deti sú však často na tieto rozdiely – najmä medzi súrodencami - citlivé. Aj keď vám to nemusia povedať priamo.

 

Kedy začať?

Mnoho rodičov začína darčeky nakupovať už v septembri-októbri, čo súvisí aj s predošlým bodom – rozpočet na Vianoce sa tak rozloží na dlhšie časové obdobie, takže ich v decembri neprekvapia enormné výdavky. Stále sú tu však aj takí, ktorí si túto povinnosť nechávajú na poslednú chvíľu a darčeky chvatne nakupujú často aj v deň Vianoc. V tomto extrémnom prípade sa však musia pripraviť aj na preplnené nákupné centrá a stres, ktorý ich často donúti kúpiť aj to, čo vôbec nezamýšľali.

Nakupovať darčeky treba premyslene

Nakupovať darčeky na poslednú chvíľu teda nie je úplne najideálnejšie ani najekonomickejšie riešenie, ak však darčeky nemáte stále pekne premyslené, neoplatí sa kupovať ani v predstihu. Pred Vianocami nemusíte byť zavalení len kopou zbytočných tipov na darčeky, ale naopak, možno práve vo vianočných ponukách či vianočnom katalógu objavíte niečo, čo by sa vášmu drobcovi ako vianočný darček náramne hodilo.

 

Pri výbere darčekov v kamenných predajniach sa oplatí zvážiť aj čas, kedy ich navštívite. Ak máte možnosť vybrať sa na vianočné nákupy v menej frekventovaných časoch, napríklad počas pracovného týždňa ráno, máte lepšiu možnosť pokojne si prezrieť ponuku hračiek a nenáhliť sa pri rozhodovaní. Pri výbere hračiek v TOYETO sa neváhajte obrátiť aj na náš vyškolený personál na predajniach, ktorý pozná celý náš sortiment i benefity jednotlivých hračiek, čo vám pomôže urobiť si o tom, čo je pre vaše dieťa naozaj vhodné, lepší obraz.

 

Koľko darčekov je dosť darčekov?

Otázka „koľko“ je pri výbere darčekov častou otázkou. Mnoho ľudí si veľký počet darčekov obhajuje tým, že mladšie deti nerozumejú cene jednotlivých darčekov, vnímajú skôr ich počet. To však nie je tak úplne pravda. Aj mnoho rodičov mladších detí potvrdí, že dieťatko pod vianočným stromčekom často prvý rozbalený darček zaujme natoľko, že sa s ním chcú okamžite hrať namiesto toho, aby pokračovali v rozbaľovaní ďalších, čo rodičov často zamrzí.


TOYE Tip:

Malé deti naozaj nepotrebujú veľa hračiek, skúste preto siahnuť po takých, ktoré ich dokážu zaujať viacerými spôsobmi. Activity box, aktivity kocka či chodítko so stavebnicou deťom ponúkajú množstvo podnetov a spôsobov využitia - dá sa povedať, že deti tak dostávajú viacero hračiek v jednej. 

Tip na darček pre najmenších - interaktívna activity kocka 

 

Okrem toho, hodnota darčeka automaticky nesúvisí s jeho cenou ani množstvom. Snažte sa vyberať darčeky tak, aby „waaau“ v detských očkách neostalo len po množstve balíčkov pod stromčekom, ale aj pri ich rozbaľovaní a ostalo tam aj pri každej hre s darčekom, pokojne aj o rok.

 

Mnoho rodičov v domácnosti zaviedlo pravidlo troch darčekov – ako symboliku troch darov od Troch kráľov, prípadne 4 darčeky s heslom: jeden na čítanie, jeden na oblečenie, jeden vysnený a jedno prekvapenie. Ideálny počet darčekov, samozrejme, neexistuje, no stanoviť si počet darčekov, ktoré deti môžu očakávať, je jednou z možností ako sa vyhnúť prípadnému sklamaniu. Dobrým spôsobom je vybrať každému dieťaťu jeden väčší „hlavný“ darček a niekoľko menších drobností – nie však len samoúčelne, preto, aby toho pod stromčekom bolo viac, ale tak, aby darčeky boli naozaj užitočné a zaujímavé. Skúste sa tiež vyhnúť viacerým podobným darčekom: stavebnice síce deti milujú, no nepotrebujú dva rôzne druhy,  v tomto prípade vždy jedna ostane v úzadí.


TOYE Tip:

Dobrým nápadom je darovať jeden väčší darček viacerým súrodencom spoločne. Detská kuchynka bude skvelým doplnkom do spoločnej detskej izbičky, poteší rovnako chlapcov i dievčatá a hrať sa v nej môžu pokojne osamote, ale aj spoločne. 

 

 

Čo darovať?

Pri výbere darčekov sa zamerajte na to, čo vaše deti robia najradšej. Máte doma malého milovníka zvierat? Máločo mu urobí takú radosť ako hudobná farma so zvieratkami. Dieťatko, ktoré rado kreslí, si pod stromčekom určite rado nájde pomôcky na maľovanie, ktoré mu predstavia nevšedné výtvarné techniky a pri deťoch, ktoré majú už od malička rady hudbu bude trefou do čierneho určite hudobná hračka.

 

Okrem záujmov dieťatka však myslite aj na to, čo je pre neho dobré a užitočné. Skúste sa zamyslieť nad niečím, čo rozšíri jeho obzory (napríklad vedecké sady pre školákov) či niečo, čo ich zaujme a predsa pomôže aj ich vývoju (napríklad interaktívne hračky na rozvoj jemnej motoriky). Neočakávaná hračka tak deti nielen prekvapí, ale prinesie aj úžitok. 

Kniha Piqipi Vianočná edícia má mnoho interaktívnych prvkov, ktoré deti zabavia nielen počas Vianoc

TOYE Tip:

Interaktívne textilné knihy Piqipi deti zaujmú svojimi krásnymi motívmi a prvkami, ktoré v nej deti nájdu, no nevtieravou formou cvičia aj ich jemnú motoriku. Rodičia detí, ktoré Piqipi vyskúšali, sa navyše zhodujú, že hračka detí baví naozaj dlho. 

 

Dobrou nápovedou je aj zamyslieť sa, čo urobilo v detstve radosť vám, ktorý darček bol nezabudnuteľný pre vás. Samozrejme, s prihliadnutím na záujmy dieťaťa - nejde predsa o to, aby ste si prostredníctvom darčekov pre dieťa nostalgicky pripomínali vlastné detstvo či plnili si svoje detské sny; ide skôr o inšpiráciu na niečo, čo si v spomienkach udrží celé roky– napríklad taký domček pre bábiky či vláčikovú dráhu

 

Mnoho rodičov nám môže dať za pravdu pri tvrdení, že pre staršie deti je výber darčekov omnoho zložitejší ako pri maličkých deťom. Úlohu sťažuje aj výzva udržať v nich čaro Vianoc, ktoré sa s pribúdajúcimi rokmi často vytráca. Aj tu však platí, že najlepšie darčeky budú tie, ktoré podporia ich záujmy a zároveň ich prekvapia – niekedy stačí lepšie počúvať, o čom nám deti v priebehu roka zanietene rozprávajú. Darujte im niečo, čo im spríjemní čas počas Vianoc - či už je to zaujímavá knižka alebo hra, do ktorej sa môžu pohrúžiť už počas sviatkov. Neuchyľujte sa k darovaniu peňazí, ak naozaj neviete o materiálnom darčeku, ktorý by ich potešil, zvoľte radšej nemateriálny zážitok – výlet podľa jeho predstáv, lístky na koncert či iné podujatie, permanentku na športovú aktivitu, jazykový kurz či do kina. 

 

A keďže Vianoce sú rodinným sviatkom, skúste pod stromček darovať aj spoločný darček pre celú rodinu, ktorý podporí vianočnú atmosféru a bude slúžiť na príjemný čas strávený spoločne. Skvelým tipom sú napríklad spoločenské hry, do ktorých sa môže zapojiť celá rodina.


TOYE Tip:

Spoločenské hry Poznáš…? preveria vaše vedomosti o svete, Slovensku či Európe. Otázky sú často naozaj záludné a rovnako prekvapia, pobavia a obohatia deti aj dospelých. Sú vhodné pre deti od 8 rokov. 

Rodinný čas pri spoločenských hrách však môžete stráviť aj s menšími deťmi. Napríklad spoločenská hra Jednorožec v oblakoch je vhodná pre deti od 4 rokov, no zabavia sa pri nej aj starší súrodenci či rodičia. 

Spoločenské hry sú skvelým spôsobom, ako strávuť spoločný čas počas Vianoc 

 

Vyberajte udržateľne

Pri množstve a výbere jednotlivých darčekov myslite aj na ich udržateľnosť – sledujte materiály, z ktorých sú hračky vyrobené a uprednostnite tie ekologické (takto dokážete okrem darčeka obrazne darovať aj lepšiu budúcnosť pre vaše deti) a voľte darčeky, z ktorých deti tak skoro „nevyrastú“, ale potešia ich aj o niekoľko rokov, prípadne sa môžu v rodine posúvať niekoľko generácií.

 

Zbytočné množstvo darčekov nie je len neekonomické, ale aj neekologické. Našťastie, zdá sa, že Slováci to už pochopili: „Rodičia sa postupne učia uprednostňovať kvalitu pred kvantitou aj pri výbere vianočných darčekov. Radšej obdarujú dieťa niečím väčším a hodnotnejším, čo často doplnia ešte drobnosťou na potešenie, ako napríklad puzzle, plyšovou hračkou či figúrkou dinosaura,“ hovorí na margo nákupného správania našich zákazníkov CEO Toyeto, Dominik Rusňák.


TOYE Tip:

Pekným príkladom na udržateľnú hračku sú stavebnice Tegu. Drevené stavebnice s magnetom vo vnútri zaujmú deti v rôznom veku, nedajú sa len tak pokaziť a navyše sú vyrobené vysoko ekologickým spôsobom na Hondurase, kde zodpovedným spôsobom zamestnávajú tých najchudobnejších. Takáto hračka vydrží v domácnosti celé roky a navyše jej kúpou prispievate k zodpovednému podnikaniu a robíte radosť nielen obdarovanému. 

 

Tegu je ekologickým aj ekonomických riešením - nezapadne totiž po Vianociach, ale vydrží celé roky 


Čaro Vianoc sa neskrýva len v darčekoch

Vzťah k darčekom a hračkám sa nevytvára len počas Vianoc. Ak sa pri výchove detí budete držať myšlienok udržateľnosti a vštepovať to od malička aj vašim deťom, nehrozí, že by si na Vianoce priali neúmerné množstvo darčekov či aby boli sklamané zo svojej vianočnej nádielky. Pre Vianocami (ale aj počas roka) sa spoločne rozprávajte sa o tom, čo deti chcú a spoločne diskutujte o tom, či to naozaj potrebujú alebo to chcú napríklad len preto, že takú hračku má ich kamarát. Nejde o to, aby deti nemali svoje materiálne sny a už vôbec nie o Vianoce bez darčekov. Skôr učte deti porozumieť tomu, že tie najlepšie hračky sú také, ktoré im ponúkajú kopec možností na hru a nikdy ich neunudia. Pred Vianocami je na to priestor napríklad pri písaní či kreslení vianočných listov – dohodnite sa s deťmi, že do toho listu nakreslia len darček, ktorý si želajú úplne najviac. Keď sa nevedia rozhodnúť len pre jeden, spoločne si prejdite zoznam ich prianí a uvidíte, že pri niektorých napokon zistia, že po nich až tak veľmi netúžia.

 

Vianoce však magickými nerobia iba darčeky. Pestujte si doma vianočné tradície a usilujte sa o príjemnú vianočnú atmosféru – v konečnom dôsledku je to práve to, čo si deti pri spomienke na Vianoce odnesú aj do budúcna. O dvadsať rokov si väčšina z nich nespomenie na darčeky, ktoré na Vianoce dostali, ale o to, ako celé toto obdobie prežívali. Spoločné pečenie vianočných medovníkov, vyrábanie vianočných ozdôb, zdobenie stromčeka sú veci, na ktoré spomienky len tak ľahko nevyblednú. Pokiaľ ide o darčeky, zapamätajú si len také, ktoré boli pre nich najviac špeciálne – a to je presne to, na čo treba myslieť pri ich výbere.

 

Vianoce pre iných

Žiadne iné obdobie sa nám tak prirodzene nespája s vďačnosťou a štedrosťou, ako práve Vianoce. Vianočnú atmosféru u vás doma môže umocniť aj to, keď si pripomeniete tých, ktorí nemajú toľko šťastia. Skúste spoločne s deťmi vybrať ich staršie, no zachovalé hračky, prípadne kúpte niečo nové a darujte ich deťom do nemocníc, chudobnejších rodín či detských domovov. Aj takýto čin sa môže stať vašim vianočným zvykom a podporiť tak hodnoty, ktoré sa s vianočnými sviatkami spájajú.