23 Jul@Toyeto

Veďte deti k hudbe od malička, v dospelosti sa vám poďakujú

Veďte deti k hudbe od malička, v dospelosti sa vám poďakujú

Nemáte hudobný sluch a máte pocit, že rovnako sú na tom aj vaše deti? Začnite v nich lásku k hudbe a tónom prebúdzať od malička, aj prostredníctvom hudobných hračiek a uvidíte, ako im to pomôže v budúcnosti. A nielen čo sa týka hudobného nadania. 

Podľa odborníkov 9 z 10 detí sa dokáže naučiť hre na hudobný nástroj. Aj keby sa z nich nemal stať druhý Mozart či nová spevácka hviezda, nič to nemení na tom, že ovládanie hudobného nástroja prináša mnoho rôznych benefitov. Je dokázané, že hra na hudobný nástroj zvyšuje našu mentálnu kapacitu. Hudba totiž stimuluje časti mozgu zodpovedné za čítanie, matematiku i emocionálny vývoj. Takisto podporuje pamäť, prináša upokojenie, trénuje k disciplíne a trpezlivosti či dokonca podporuje zvyšovanie zdravého sebavedomia. Melódia má na nás však pozitívne účinky už od raného detstva.


Hudba pomáha už pred narodením

Príjemné zvuky pozitívne vplývajú už na plod v maternici - poznáte predsa tie výskumy dokazujúce, že deti, ktorých matky pred narodením počúvali vážnu hudbu majú predpoklady k vyššiemu inteligenčnému a emočnému kvocientu a rýchlejšej schopnosti adaptácie. A teraz si predstavte, ako dokáže hudba pomôcť narodenému dieťatku! 

Prvé nástroje

Zdravé dieťa zvuky intenzívne vníma a prežíva už od narodenia. Je dôležité poskytnúť mu množstvo zvukových podnetov, ktoré ho budú formovať. Už na základe prvého kontaktu s jednotlivými podnetmi - tie zvukové nevynímajúc - si totiž dieťa vytvára postoj k novým veciam. Príjemnými zvukmi ho preto obklopujte už od prvých mesiacov, kedy sa ich mozog vyvíja najrýchlejším tempom. Napríklad tieto rolničky sú ideálne pre deti už od troch mesiacov. Je prispôsobená na úchop detskej rúčky a pri kotúľaní hrkálka v jej vnútri vydáva krásne zvuky, ktoré si dieťa rýchlo zapamätá a spojí s príjemnými pocitmi.

Benefity hudobných hračiek

Zvukové hračky dokázateľne podporujú rozvoj emocionálnej inteligenciu u detí a dokážu upokojiť aj tie hyperaktívnejšie - niekedy stačí započúvať sa do príjemnej upokujúcej melódie, inokedy zapojiť dieťa do hry s nástrojom, ktorý si vyžaduje sústredenie - napríklad xylofónom či rytmickým setom, kde vylúdenie tých správnych tónov niekedy chvíľku trvá. Čo je ďalšou výhodou, ktorú hudobné nástroje prinášajú: trpezlivosť! Mimoriadne dôležitej vlastnosti sa deti učia práve pri tom, ako sa usilujú zapamätať a zopakovať požadovanú melódiu. Nejeden dospelý povie, že hodiny, ktoré strávil učením sa hry na klavíri mu priniesli viac ako len hudobné vzdelanie - cieľavedomosť, samostatnosť a   zdravé sebavedomie sú príjemnými vedľajšími účinkami.

Hra s hudobnými hračkami rozvíja schopnosť učenia sa, trénuje kritické a logické myslenie, učí riešiť problémy. Najmenšie deti si pri hre s hudobnými nástrojmi môžu rozvíjať jemnú motoriku - napríklad vďaka takémuto hudobnému setu, ale aj hrubú motoriku, ktorú si rozvíjajú napríklad pri držaní gitary. Rozvíjať si tiež môžu sociálne zručnosti, keď sa učia komunikovať s tými, s ktorými sa hrajú - či už sú to iné deti alebo ich rodičia. 


Súvisiace produkty