12 Oct@Toyeto

Sú tetovačky, laky na nechty či rúž pre deti vhodné? Áno, ale...

Sú tetovačky, laky na nechty či rúž pre deti vhodné? Áno, ale...

Máte aj vy doma dieťa, ktoré sa rado parádi a najradšej by si vyskúšalo všetky tie dospelácke veci, ktoré používa jeho mamička? To potom pravdepodobne poznáte aj dilemu, či je preňho takáto zábavka vhodná – a ak áno, od akého veku. Existuje na to vôbec správna odpoveď?

Na začiatok je treba povedať, že napodobňovanie činností dospelých, predovšetkým rodičov, je riadna súčasť zdravého detského vývoja. Tak ako sa deti snažia svojich rodičov napodobniť pri hrách na nakupovanie či domácnosť, všímajú si aj líčenie či dospelácke tetovania a to potom projektujú do svojich. 

Druhou vecou, ktorú treba povedať, že aj také veci ako detské laky či nálepky na nechty alebo tetovačky dokážu podporiť rozvoj detskej fantázie, kreativity a estetického cítenia, ale dokážu napríklad aj zdokonaliť jemnú detskú motoriku či pomôcť deťom spoznávať farby. Iste, existuje množstvo iných hračiek, ktoré im s tým pomôžu tiež, ale nemá zmysel zakazovať im takúto hru. 

Kozmetika pre dievčatá


Pretože pokiaľ to chápeme (a deti to chápu) ako hru, sú tetovačky, laky na nechty či iný detský mejkap úplne v poriadku, ALE...

... ale musí ísť o bezpečnú kozmetiku. Klasické laky na nechty, napríklad, obsahujú formaldehyd, toluén a ftaláty, čo by mohlo byť pre deti nebezpečné – najmä v prípade, že si cmúľajú prsty. Ak sa preto rozhodnete deťom lak na nechty kúpiť, skúste napríklad značku Snails, ktorá ponúka laky špeciálne navrhnuté pre detské nechty – sú bez toxínov, vyrobené na báze vody a zároveň aj vodou zmývateľné. Viac o značke si môžete prečítať TU.
  Tetovačky pre deti

... ale malo by ísť o veci, ktoré sú naozaj určené deťom. Napríklad v prípade zmývateľných tetovačiek to môžu byť Kresky s veselými detskými motívmi – autíčka, jednorožce či dinosaury. Je otázne či by boli pre deti rovnako vhodné tetovačky s motívmi lebiek či iných „temných“ motívov. 

Detská tetovačka

... ale deti, najmä tie mladšie, by ich mali skutočne používať ako hračky a mala by to byť predovšetkým zábava. A pod zábavou myslíme napríklad maľovanie na tvár či veselé tetovačky na tvár v tvare motýľa – nie používanie maskary či kontúrovanie tváre u malých dievčat. 

... ale zistite si, ako sú v tomto nastavené pravidlá v škole či škôlke, ktorú deti zakazujú. Niekde majú totiž žiaci úplne zakázané mať nalakované nechty. Našťastie, ak zvolíte kozmetiku či tetovačky vhodné pre deti, nebude to žiaden problém. Sú totiž ľahko zmývateľné vodou, a tak ich možno vyskúšať pokojne aj len na víkend. 
Detské laky Snails

... ale netreba zabúdať deťom zdôrazňovať, že make-up je síce určený na parádenie, ale nie je žiadnou nevyhnutnosťou. Ak si napríklad vaša malá dcérka vyskúša make-up, môžete ju pochváliť (aj keď to v jej podaní môže vyzerať zábavne :) ), ale nezabúdajte jej pripomenúť aj jej prirodzenú krásu, bez šminiek či namaľovaných líčok. Vyvarujte sa vetám typu „ty ešte make-up nepotrebuješ, budeš ho potrebovať, keď budeš staršia“, nevytvárajte u nej predstavu, že napríklad staršia pleť sa nevyhnutne potrebuje „maskovať“. Naopak, pomáhajte jej budovať si zdravé sebavedomie už detstva. Vysvetlite jej, že skrášľovať sa make-upom v dospelosti môže, ale nemusí, že ide len o jej rozhodnutie, a že skutočná krása sa neskrýva len v jej výzore.

   

Súvisiace produkty