29 Jan@Toyeto

Sú darčeky za polročné vysvedčenie vhodným spôsobom, ako deti motivovať do učenia?

Sú darčeky za polročné vysvedčenie vhodným spôsobom, ako deti motivovať do učenia?

Kým v niektorých rodinách je čas vysvedčení strašiakom, inde sa za dobré známky rozdávajú darčeky. Je taktika odmeňovania za vysvedčenie správna, a ak áno, aký darček za vysvedčenie je vhodný? A čo robiť v prípade, že výsledky dieťaťa nie sú také, ako by ste si predstavovali?

 

Udeľovanie vysvedčení s hodnotením školského prospechu žiakov sa u nás začalo zaužívať od čias zavedenia povinnej školskej dochádzky. Rodičov, ale i samotných žiakov, má informovať o tom, ako si dieťa počas posledného polroka v škole viedlo v jednotlivých predmetoch. Napriek tomu, že tento údaj – najmä čo sa týka polročných výpisov známok, ktoré u nás nahradili polročné vysvedčenia – má viac-menej informatívny charakter, mnohým rodičom aj deťom prináša stres. Rodičia tlačia na svoje deti, aby boli ich známky čo najlepšie a mnohí sa len ťažko zmierujú s tým, že ich deti nepriniesli najlepšie známky. Často sa preto svoje deti snažia motivovať hodnotným darčekom ako odmenou za dobré vysvedčenie. Je však takáto motivácia správna alebo deťom, ktorým sa nepodarí dostať najlepšie známky prináša len nadbytočný stres a pocity úzkosti?

 

Je to len číslo?

Nech to znie akokoľvek, rodičia by si mali uvedomiť, že hodnotenie vedomostí a schopností dieťaťa na stupnici 1-5 nedokáže plne vyjadriť jeho skutočné znalosti. Mnoho škôl, najmä na prvom stupni, nahradilo písomné hodnotenia slovnými, aj v tomto prípade sa však učitelia musia držať štandardizovaných hodnotení, ktoré nie sú schopné zhodnotiť celú škálu silných a slabých stránok dieťaťa. Tieto argumenty prispievajú k diskusii o zrušení polročných vysvedčení, odborníci sa však zhodujú na tom, že tieto hodnotenia podávajú žiakom spätnú väzbu o ich výsledkoch a často je to jediný spôsob, ako nakopnúť deti k reflexii a motivovať ich k zlepšovaniu svojich výkonov.

 

Samozrejme, šikovnosť a vedomosti žiaka nehodnotí len jedno číslo na vysvedčení a o záujmoch a vzťahu k učeniu by mali rodičia s učiteľmi, ale aj svojimi školákmi diskutovať pravidelne. Takýmto spôsobom môžete deti motivovať k učeniu sa cudzích jazykov či matematiky, aj keď ich to nebaví – stačí, ak im vysvetlite, načo sa im tieto vedomosti v živote zídu a prečo je dôležité zvládnuť ich, aj keď majú pocit, že ich naozaj nikdy v živote potrebovať nebudú. Minimálne ich tak privediete k skúsenosti, že niektoré veci v živote skrátka treba urobiť, aj keď nie sú nijak príjemné. Zároveň však deťom treba vysvetliť, aby sa vo svojom záujme snažili naučiť sa v škole čo najviac, no ubezpečiť ich, že aj keď sa ich snaha neprejaví v podobe dobrej známky na vysvedčení, celý svet sa preto nezrúti a oni sa nemusia strachovať prísť s vysvedčením domov.

 

Darček ako motivácia 

Hoci darček za dobré vysvedčenie môže znieť ako akýsi úplatok a mnoho rodičov môže argumentovať, že deti sa predsa nemajú učiť len pre nejaký darček za odmenu, aj psychológovia sa zhodujú, že malá pozornosť za vysvedčenie deťom neuškodí, práve naopak, môže ich tiež motivovať k ďalším dobrým výkonom a záujmu u vzdelávanie sa a objavovanie. Deťom to navyše ukáže, že za dobre odvedenú prácu si zaslúžia odmenu. Samozrejme, darček by nemal byť prehnane drahý a podmienený tými najlepšími známkami na vysvedčení. Skúste preto objaviť niečo, čo deti ako odmena za vysvedčenie nielen poteší, ale má predpoklad rozšíriť ich obzory.

 

Školské pomôcky ako darček za vysvedčenie 

Tipy na darčeky za vysvedčenie:

 

Nová školská taška či peračník. Najmä mladší školáci sa dokážu stále tešiť z peknej školskej aktovky či veselého peračníka. Ak ste deťom na začiatku roka nekupovali nové pomôcky, keďže mali zachovalú tašku či peračník ešte z minulého roka, no v priebehu polroka sa opotrebovali, určite ich potešíte krásnou veselou taškou či farebným peračníkom podľa ich výberu. Mnoho z nich teraz dostanete aj v akciových cenách.

 

Písacie potreby. Nový zošit, diár či perá a ceruzky sú maličkosťou, ktorá dokáže urobiť veľkú radosť. Napríklad ak siahnete po zošitoch s edíciou dievčatiek Gorjuss, potešíte nimi malú školáčku, ktorá už má produkty z rovnakej edície. Takisto môže školákov potešiť zošit od Pixie Crew, ktorý si dokážu personalizovať podľa seba či veselý stojan na perá v detskej izbe. Takýto darček deťom ukáže, že na nich myslíte a môže ich aj motivovať k pozitívnemu vzťahu k učeniu.

 

Logické hry, hlavolamy a puzzle. Puzzle je obľúbeným darčekom pre mladšie i staršie deti (dospelých nevynímajúc) a okrem toho, že ich zabaví, potrápi aj ich predstavivosť a šikovnosť (o benefitoch puzzle sa dočítate TU). Rovnako poslúžia aj logické hry ako je Rubikova kocka a jej mnoho inovatívnych variácií, ktoré sú veľmi chytľavé a zároveň precvičia logiku, ktorú deti zužitkujú napríklad pri riešení matematických zadaní.

 

Spoločenské hry. Najmä pri starších deťoch rodičia často tápajú nad vhodným darčekom – nielen za vysvedčenie. Pritom také spoločenské hry, ktoré sú vhodné aj pre staršie deti a dospelých, deti využijú nielen pri spoločných hrách s kamarátmi, ale dokáže sa pri nich zabaviť celá rodina. Spoločenské hry ako Karuba či Tajomná knižnica potrápia detskú logiku, hry ako Krajiny Európy či Poznáš Európu? či Poznáš Slovensko? zas deťom dokážu pomôcť v geografii či dejepise.

 

Edukačné pomôcky. Ak vašim deťom niektorý z predmetov naozaj nejde, skúste ho namotivať zábavnými spôsobmi, ako si ho spoločne môžete precvičiť spoločne doma. Na učenie sa matematiky sú napríklad skvelou pomôckou autokorektívne kartičky ABCedu, ktoré pomôžu deťom so sčítaním, odčítaním i násobilkou. (Nájdete ich na našich predajniach.) Záujem o literatúru, ale aj iné predmety môžete podporiť zaujímavou knihou s konkrétnou tematikou. Pre prváčikov (i šikovných a nedočkavých predškolákov) sú tu rôzne tabuľky či písmená a číslice, ktoré im pomôžu osvojiť si písanie abecedy a spoznávanie čísel.

 

Vedecké sety. Vedecké súpravy od značky Buki potešia deti, ktoré majú radi chémiu, fyziku či biológiu a radi sa učia niečo nové. Ako motivácia však môžu zafungovať aj u detí, ktorých vysvedčenie ukazuje, že im tieto predmety príliš nejdú. Nezáživné učenie sa vzorcov a teórii vďaka vlastnoručne vyskúšaným pokusom s chemickými reakciami či elektrinou im tieto predmety dokáže ukázať v inom svetle.

 

Tvorenie. Ak chcete deti odmeniť niečím, čo im pomôže rozvíjať sa, no nechcete, aby to bolo bezprostredne spojené so školou, darujte im niečo, čo sa spája s ich záujmami. Ak váš školák či školáčka radi kreslia a maľujú, skúste im darovať sady Aquarellum, vďaka ktorým môžu vytvoriť nevšedné kresby. Okrem iného im pomôžu odreagovať sa po strese, ktorý sa so záverom polroka mohol spájať. Rovnako u nich zafunguje tvorba a ručné práce, ktoré si môžu zhotoviť samy či kreatívne sety, ktoré podporia ich kreativitu a zmyslové vnímanie.  

 

Originálne hračky. Kto povedal, že školákov nepotešia hračky? Darujte im niečo, čo si vyžaduje ich tvorivosť a čas, ktorý pri ich skladaní strávia: napríklad produkty od značky Kipod, ktoré si môžu zložiť a vymaľovať podľa seba. Originálne príšerky, postavičky Woodygami kombinujúce drevený základ a origami skladačky či drevený macko Bare Wood poskytnú deťom možnosť vytvoriť si ho podľa vlastných predstáv. A ktovie, možno im potom pri každom pohľade na nich, pripomenie odmenu za vynaloženú snahu v škole. V rámci špeciálnej polročnej akcie teraz nájdete vybrané hračky Kipod na našich predajniach za skvelú cenu 9,99 €. Mladších i starších školákov tiež môžete potešiť skladačkami Teifoc, kde si zo skutočných tehličiek a malty môže postaviť zaujímavé stavby ako zámok, hasičskú stanicu či chlievik, ale napríklad i praktické stojany na perá.

 
Kipod je skvelý darček k vysvedčeniu za dobrú cenu 

A čo za zlé známky?

Ak výsledky vášho dieťatka napriek všetkej snahe a učeniu sa nie sú také, ako by ste dúfali, určite ho za to netrestajte. Aj dieťa s horšími známkami si za polročnú snahu zaslúži drobnú odmenu a povzbudenie. Zároveň to môžete využiť ako príležitosť na rozhovor o tom, čo dieťa baví, čo by chcelo v živote robiť. Niektoré deti – hoci s horšími známkami – to vedia už veľmi skoro, kým ani vo vyššom veku netušia. Spoločne sa zamyslite nad tým, čo zapríčinilo jeho horšiu známku na vysvedčení a či sa s tým dá na konci roka niečo robiť. Okrem dobrých známok sa ho snažte motivovať v tom, aby bolo usilovné, bolo zvedavé a nevzdávalo sa ani pri neúspechoch. A hlavne nezúfajte, ani dobré známky deťom šťastnú budúcnosť nezaručia a naopak, aj dieťa s horšími známkami môže byť úspešné a šťastné – aj vzdelané, známka je totiž stále len číslo, ktoré s reálnymi vedomosťami dieťaťa nemusí priamo súvisieť.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Súvisiace produkty

Pridať do zoznamu prianí
Teifoc Kostol

Teifoc Kostol

17,90 €

Pridať do zoznamu prianí
Teifoc Štartovací box 110 ks

Teifoc Štartovací box 110 ks

24,90 €

Pridať do zoznamu prianí
Gorjuss zápisník Rosebud

Gorjuss zápisník Rosebud

6,78 €

Pridať do zoznamu prianí
Zábavné príšerky

Zábavné príšerky

34,00 €

Pridať do zoznamu prianí
Medvedík Bare Wood

Medvedík Bare Wood

39,90 €

Pridať do zoznamu prianí
WoodyGami zvieratká

WoodyGami zvieratká

24,90 €

Pridať do zoznamu prianí
Magnetická tabuľa na kreslenie

Magnetická tabuľa na kreslenie "Letters"

24,95 €