21 Dec@Toyeto

Šťastné a zelené Vianoce!

Šťastné a zelené Vianoce!

Vianoce nie sú práve symbolom ekologického sviatku – a to nehovoríme len o darčekoch, ale aj o ostatných veciach, ktoré sa nám s týmito sviatkami spájajú. Pozreli sme sa na to, ako si ich urobiť trochu ekologickejšie, nielen čo sa týka hračiek, ale napríklad aj baliaceho papiera či jedla.

Tipmi na ekologickejšie sviatky sme sa inšpirovali na blogu značky Le Toy Van, ktorú vám hádam netreba špeciálne predstavovať. Pre túto anglickú značku (ako aj pre nás v TOYETO) je ekológia a trvalá udržateľnosť mimoriadne dôležitá, preto sa ju snažia aplikovať do všetkých častí svojho výrobného procesu. Ich krásne drevené hračky vznikajú len z dreva kaučukovníka, ktorý patrí medzi tie najviac ekologické prírodné materiály, snažia sa minimalizovať množstvo zbytočného obalového materiálu a do roku 2021 sa zaviazali vzdať sa používania plastov úplne.

Zodpovedný výber darčekov

Výber vianočných darček už máte veľmi pravdepodobne skompletizovaný – a my len dúfame, že pri výbere zohral úlohu aj ekologický aspekt. Neznamená to, že všetky hračky, ktoré si deti rozbalia, musia byť len drevené (i keď tým z Le Toy Van len ťažko odolať), aj u nás v TOYETO nájdete hračky z rôznych materiálov, ktoré sú k prírode šetrnejšie, napríklad korok, japonská ryža či recyklované plasty.

Zodpovedný prístup k výberu hračiek však nespočíva len vo výbere materiálov, ale aj uvedomení si toho, koľko hračiek deti naozaj potrebujú. Vyhnite sa tomu, aby ste dokupovali množstvo zbytočností, ktoré deti potešia len na krátky čas a voľte radšej nadčasové hračky, ktoré vydržia v rodine niekoľko rokov a deti len tak neomrzia. Ostatne, to isté možno aplikovať aj pri iných darčekoch ako len hračkách, napríklad oblečení.

Samozrejme, žiadna hračka nebude dieťa baviť večne. Ak vaše dieťa z niektorej hračky „vyrastie“, namiesto vyhadzovania ju skúste podarovať inému dieťatku z rodiny, detským domovom či rodinám, ktoré si hračky dovoliť nemôžu. Okrem toho, že tým urobíte niekomu radosť, dáte hračke nový život, čo je rozhodne tiež ekologickou voľbou. Práve Vianoce môžu byť ideálnym obdobím, kedy spolu s deťmi vytriedite skrinku s hračkami.

Ekologické darčeky TOYETO

Vianočný stromček

Otázkou živý alebo umelý (prípadne úplne iný variant) vianočný stromček sa zaoberať nejdeme (určite nájdete množstvo článkov s porovnaním ich ekologických aspektov), zamysleli sme sa skôr nad tým, čo naňho zavesiť. Kupovať každý rok nové ozdoby v aktuálne módnej farbe už nie je IN – na tom sa zhodne každý, kto sa aspoň trošku zaujíma o ekológiu. Zvoliť si možno pekné drevené, slamená či iné ekologickejšie varianty, alebo zužitkovať tie, ktoré už máte doma.

Rodiny s deťmi si však môžu jednoducho vyrobiť aj vlastné ozdoby. Deti určite ocenia, keď na stromčeku uvidia výsledok vlastnej práce, hoci to nemusí byť esteticky dokonalé. Stále mať čas napiecť si vlastné medovníčky, ktoré zavesíte na stromček, alebo môžu deti vyrobiť ozdoby z papiera. Na internete nájdete množstvo tipov a návodov, nechajte sa „zinfluencnúť“.

Do čoho darčeky zabaliť?

Úhľadne zabalené darčeky vo farebných obaloch s vianočným vzorom síce vyzerajú krásne, na tých niekoľko minút, kým ich deti neroztrhajú však nie sú potrebné. Le Toy Van uvádza, že len vo Veľkej Británii sa každý rok minie vyše 365 000 km baliaceho papiera, čo predstavuje v priemere asi štyri kotúče baliaceho papiera na jednu domácnosť. Viac ako 83 km2 z toho skončí v našich košoch. Veľkú časť z toho nie je možné recyklovať, pretože je často laminovaná alebo obsahuje nepapierové prísady.

Ekologické Vianoce

Ekologickejším variantom môže byť recyklovaný papier alebo obyčajný nebielený hnedý papier, ktorý môžete doplniť napríklad konárikom ihličia. Ak sa vám to zdá nudné, môžete ho v predvianočnom období vyzdobiť spolu s deťmi – napríklad ho môžu pokresliť či opečiatkovať (napríklad klasickou pečiatkou vykrojenou zo zemiaka).  

Jedlom netreba plytvať ani na Vianoce

To, že prichádzajú Vianoce, ešte neznamená, že by ste mali nakúpiť haldy jedla, ktoré ako rodina nemáte šancu skonzumovať. Nakupovať jedlo, len aby sme mali na Vianoce plné stoly a chladničku je rovnako zbytočné, ako v akomkoľvek inom období roka. Nehovoriac o plastových obaloch, v ktorých sa mnohé potraviny nachádzajú. Podľa Le Toy Van sa len počas vianočného obdobia použije 125 000 ton plastov pochádzajúcich z obalov jedál!

Na otázku, ako zredukovať množstvo zbytočne vyhodeného jedla vo svojej domácnosti, si musí zodpovedať každá rodina sama. Poradíme len skúsiť sa zamyslieť nad tým, či niektoré jedlá nekupujete len preto, že sú tradičné, či naozaj musíte robiť zásoby na množstvo dní vopred, ak sú obchody otvorené a podobne. Keďže tento rok sa vianočné návštevy rodiny neodporúčajú, prehodnoťte, či potrebujete také veľké zásoby koláčov len pre vašu bublinu. :)

Sami určite nájdete množstvo ďalších príkladov, ako si urobiť sviatky o niečo zelenšie. Nezabúdajte, že niekedy stačí začať maličkosťami.

 

Súvisiace produkty