30 Mar@Toyeto

Spoznávame farby dúhy. Pomáhame vzdelávať

Spoznávame farby dúhy. Pomáhame vzdelávať

Poznáte to! Každý rodič, ktorý sa počas týchto náročných dní doma usiluje efektívne zabaviť a tiež vzdelávať svoje ratolesti vie, že to môže byť skutočne náročné. Chceme Vás preto inšpirovať. Pripravili sme si pre Vás seriál tematických aktivít, ktorých úlohou je priniesť deťom vzdelávacie témy v rôznych oblastiach a vám ušetriť čas na hľadanie inšpirácií. Dnes na tému FARBY. 

 

SPOZNÁVAME FARBY DÚHY

Deti začínajú rozoznávať základné farby spektra približne vo svojich šiestich mesiacoch. Schopnosť odlišovať a pomenovávať farby si osvojujú okolo dvoch rokov. Hoci väčšinou ich k tomu učíme intuitívne a vyzývame ich k zapamätaniu si farieb pomocou otázok „Akej farby je toto?“, veľkú rolu môžu zohrať aj správne hračky.

Náš tip:

Triedenie tvarov je obľúbená hračka už pre najmenšie deti. Pri stavbe veže z kociek sa deti sústredia na farby a s poznávajú ich, zároveň si cvičia jemnú motoriku a koordináciu oko-ruka. 
 

Najobľúbenejšou hračkou malých detí býva triedenie tvarov, kde sa deti učia rozlišovať, čo kam patrí podľa farby a tvaru. Sú to ideálne hračky na tréningu koordinácie oko-ruka a jemnej motoriky. Aj také stavebnice či kocky v pestrých farbách však podporujú zmyslové vnímanie detí. Pri tréningu farieb je dôležité aj maľovanie. Omaľovánky pre menšie deti ich často učia vnímať farby a motivujú ich k napodobneniu rovnakej farebnej škály akú vidia na vzorovom obrázku. Staršie deti uprednostňujú omaľovánky, kde môžu dať priestor svojej fantázii a predkreslené obrázky môžu vyplniť podľa seba. Omaľovánky nepatria len do útleho detstva, aj v staršom veku podporujú krestivitu, abstraktné myslenie a pomáhajú zbavovať stresu, preto po nich môžeme siahnuť aj my dospelí. 

  

ZAUJÍMAVOSTI O FARBÁCH 

Hoci farby poznáme už od detstva, mnoho faktov o nich nás dokáže prekvapiť. Neveríte? Presvedčte sa!

 • Prvá farba, ktorú dokážu bábätká rozoznať je červená.
 • Deti obidvoch pohlaví dokáže najviac upokojiť ružová farba.
 • Priemerný človek dokáže vidieť približne milión farieb.
 • Určite ste počuli o tom, že farby dokážu ovplyvniť našu náladu. Niekedy však aj naše zmysly – napríklad robotníkom sa vždy zdajú čierne boxy ťažšie ako sivé. 
 • Podľa štatistík majú autá v bielej farbe najmenej dopravných nehôd. Najviac ich majú čierne.
 • Aká je vaša najobľúbenejšia farba? U väčšiny ľudí je to modrá.
 • Najiritujúcejšou farbou je žltá. Okrem iného dokáže vyvolávať nevoľnosti. 

 

TIPY NA AKTIVITY POČAS KARANTÉNY: 
Xylofón dúha HAPE

  • Farby sa môžete učiť už s tými najmenšími deťmi. Postačia vám na to farebné papiere v základných farbách a viacero malých hračiek, kociek, guličiek... v rovnakých odtieňoch. Úlohou detičiek bude roztriediť predmety na jednotlivé papiere podľa farieb. Okrem spoznávania farieb si deti precvičia aj svoju jemnú motoriku. 
  • Pri učení farieb sa detí najčastejšie pýtame na to, akej farby je daný predmet. Čo keby sme to obrátili a posmelili deti, aby vymenovali čo najviac zelených, červených či čiernych vecí? Začnite vecami, ktoré máte doma, postupne sa zamýšľajte nad farbami zvierat, kvetov či iných vecí. 
  • Vytvorte si obmenu hry Meno, mesto, zviera, vec. Nebudete si však vyberať písmenko, ale losovať farbu a kategórie si vyberiete napríklad „hračka, jedlo, predmet doma, zviera“ (kategórie si však môžete prispôsobiť podľa seba), a ďalej je to už jasné – hráči sa budú snažiť čo najrýchlejšie napísať slová vo všetkých štyroch kategóriách. Pri menších deťom si to môžeme zahrať vo verzii hovorenej, kde budú musieť všetky 4 slová povedať v časovom limite – na pomoc si môžete zobrať napr. presýpacie hodiny zo spoločenských hier. 
  • Poznáte farby dúhy a ako idú za sebou? Spoločne si to zopakujte a potom nechajte deti spamäti nakresliť dúhu na papier. Podarilo sa farby zoradiť správne?
  • Vidieť dúhu nie je úplne každodenná záležitosť. Môžete si ju však doma vyrobiť – a to nielen nakresliť. Na jednoduchý pokus vám bude stačiť staré CD a baterka. V tmavej miestnosti skúšajte zasvietiť na CD-čko a pri správnom uhle sa vám na stene zobrazí krásna dúha. 

  

  

  • Na podobný pokus s vytvorením dúhy budete potrebovať misku s vodou, otváracie vreckové zrkadielko a baterku, prípadne mobil s ostrejším svetlom. Ponorte zrkadielko do misky s vodou tak, že jedna časť
   Mixovanie farieb deti bude pod hladinou, druhá nebude ponorená úplne. Skúšajte naňho svietiť v rôznych uhloch dovtedy, kým sa vám  na stene nezjaví farebná dúha. 
  • Poznáte okrem základných farieb aj odvodené? Spolu s deťmi sa naučte zaujímavé odvodené odtiene, ako tyrkysová, béžová, kaki či lososová? Aké odtiene majú farby vašich tričiek, hračkárskych autíčok či farbičiek? 
  • Poznajú vaše deti tajomstvá mixovania farieb? Postačia vám na to vodové farby so základnými farbami. Skúšajte, čo vznikne zmiešaním modrej a červenej, zelenej so žltou alebo červenej so zelenou farbou. Nechajte deti vytvoriť si vlastný vzorkovník farieb, kde si zaznačia, čo im vznikne miešaním určitých farieb. 
  • Kopec ďalších zábavných experimentov s farbami zvládnu staršie deti úplne samy. Postačí im na to niekoľko základných vecí, ktoré určite nájdete doma. Návody nájdete vo videu. 

  

  

Učíme sa farby aktivity, optický klam

 • Čaká vás dlhšia cesta autom? Kráťte si čas počítaním oprotiidúcich áut konkrétnej farby. 
 • Učenie sa farieb môžete rovno spojiť aj s cudzím jazykom. Poznať základné farby v angličtine či nemčine predsa nie je nič zložité! 
 • Ako suverénne viete menovať farby? Vezmite si obrázok (alebo zhotovte vlastný na rovnaký štýl) a jednu za druhou menujte FARBY, akými sú slová napísané. 
   

 

TOYE PRE DETI 

  

  

Ahojte, kamaráti,

Ten náš svet je ale krásny a plný farieb, všimli ste si? A viete ich všetky vymenovať? Poďme si to spoločne zopakovať.

Bielu farbu má sneh, mlieko alebo obyčajný hárok papiera. Čiernu zas uhlíky v pahrebe, perie vrany alebo nočná obloha. Hnedý je jeleň, ale aj kôra stromov.  Červenú farbu má krv, lupienky ruží, paradajka či lienkin kabátik. Červená je tiež symbolom pre STOP, napríklad na semafore. Oranžové máme pomaranče či tekvicu, srsť líšky a niekedy aj listy na jeseň. Listy môžu byť rovnako aj žlté. Žltá je tiež farba slnka, slnečníc či čerstvo vyliahnutých kuriatok. Zelená je farba rastliniek či listov stromov a tiež brokolice či šalátových listov. Zelená farba sa tiež spája s ekológiou. Modrá je farba oblohy aj mora a do modrých kontajnerov patrí starý papier. Fialové sú drobné fialky, orgován či baklažán. Aké farby majú veci okolo vás?

Farby červená, oranžová, žltá, zelená, modrá a fialová sú farby dúhy. A vždy idú presne v tomto poradí: červená, oranžová, žltá, zelená, modrá, fialová! Dúhu môžeme vidieť vždy len vtedy, keď po daždi zasvieti slniečko. Vzniká totiž, keď svetlo dopadá na vodu.

Za to, že všetko okolo seba vidíme vo farbách môžu naše oči a svetlo. Veci totiž vidíme preto, že na nich dopadá svetlo. Farba nejakej veci závisí od toho, akú farbu svetla odráža. Preto v šere vidíme všetko bezfarebné a po tme vôbec. 

  

  

  

  

Otázky na zopakovanie:

 • Vymenuj farby dúhy a nakresli ju.
 • Akej farby môže byť: jablko, paprika, listy na strome, ruža, ponožka, mačka, klobúk?
 • Pamätáš sa, akej farby máme kontajnery a ktorý na čo slúži?

 

 

Súvisiace produkty