31 Mar@Toyeto

Nezabúdajme na pohyb a šport. Pomáhame vzdelávať

Nezabúdajme na pohyb a šport. Pomáhame vzdelávať

Poznáte to! Každý rodič, ktorý sa počas týchto náročných dní doma usiluje efektívne zabaviť a tiež vzdelávať svoje ratolesti vie, že to môže byť skutočne náročné. Chceme Vás preto inšpirovať. Pripravili sme si pre Vás seriál tematických aktivít, ktorých úlohou je priniesť deťom vzdelávacie témy v rôznych oblastiach a vám ušetriť čas na hľadanie inšpirácií. Dnes na tému ŠPORTOVÉ AKTIVITY.

 

ŠPORT A POHYBOVÉ AKTIVITY 

To, že pohyb a šport je pre nás dôležitý, hádam netreba vysvetľovať. Veľký zmysel má aj pre naše deti a to už od útleho veku. Samozrejme, nemusí ísť o profesionálny šport a už vôbec nemusí deti unaviť či vyčerpať. 

Hádzanie či kopanie lopty trénuje hrubú motoriku detí, koordináciu ich pohybov a postreh. Už najmenšie deti si pri hre s vhodnou loptou trénujú svoj úchyt, usilujú sa ju hodiť, neskôr jemným kopaním „naháňajú“ loptu po byte, čo ich automaticky podnecuje k zdokonaľovaniu svojich prvých neistých krôčikov.

Prvé krôčiky tiež môžu sprevádzať odrážadlá. Sú vhodné pre deti od jedného roka a odrážavý pohyb na nich je vhodný pre vývoj detských kĺbov. Učia deti udržiavať rovnováhu a sú vhodným prechodom k „veľkáčskemu“ bicyklu, bez nutnosti medzikroku v podobe trojkolky. Kĺby starších detí zas precvičí kolobežka, s ktorou sa deti vybláznia do sýtosti. Ešte predtým ich však treba naučiť základom bezpečného správania na cestách a pre istotu vybaviť prilbou.  

 

Toyeto najlepsie

Odrážadlo Puky LR 1L červené

Kvalitné nemecké odrážadlo ponúkajúce najlepší pomer ceny, kvality a funkčnosti. Na dvojkolesovom odrážadle sa dieťa naučí rovnováhe, čo mu neskôr umožní prejsť plynule na bicykel bez potreby pomocných koliesok alebo istenia rodičmi. Odrážadlo Puky LR 1L je vhodné pre deti od 3 rokov

>> Viac o produkte tu<<

 

TIPY NA AKTIVITY POČAS KARANTÉNY:

- Dni začínajte rannou rozcvičkou. Buď môžete staviť na klasiku alebo z toho urobiť zábavu – ponaťahovať sa pri tanci na obľúbenú detskú pesničku, pri napodobňovaní zvieracích pohybov (môžete pridať aj zvieracie zvukové efekty, nech si precvičíte aj svaly bránice) či hre Sochy (kedy „zmrznete“ v pozícii po tom, čo započujete dohodnutý zvuk). 

- Futbal je hra pre všetkých: malých aj veľkých, chlapcov aj dievčatá. Provizórne bránky zostrojíte z hocičoho a jednu partičku uvládnete každý deň. Pokojne aj doma na chodbe. 

Ak v byte predsa len nenájdete miesto na klasický futbal, môžete vyskúšať zhotoviť si vlastné stolové prevedenie. Postačí vám na to len trochu priestoru a loptičky z pokrčeného hárku papiera.

- Rovnako jednoducho si podomácky zhotovíte aj basketbal. Basketbalovým košom sa môže stať kôš na bielizeň, odpadkový kôš či v zmenšenej verzii stojan na perá. Lopty si môžete opäť vyrobiť z papiera. 

- Hádzanie si lopty či vybíjaná sú u detí veľmi obľúbené. Precvičia ich postreh, koordináciu oko-ruka i hrubú motoriku. Urobte si z toho vašu dennú rodinnú rutinu. Ak ste len v byte a nemáte na hádzanie si lopty dostatok priestoru, skúste si odbíjať balón. Tiež pri tom treba dávať pozor, no pre deti (i veľké deti) je to ohromná zábava!

- Originálna hra, ktorú si deti zamilujú je aj bowling. Ak ho nemáte doma, môžete si kolky vyrobiť z rovnakých plastových fliaš (tí kreatívnejší si ich môžu aj namaľovať farbami).

 

Náš tip:

Korkový bowling je nielen originálny a veľmi vkusný, ale čo ocenia predovšetkým rodičia, aj tichší. Hra je veľmi intuitívna, preto je vhodný aj pre menšie deti. 

- Pripravte si na záhrade s deťmi prekážkovú dráhu – podliezanie, preskakovanie, beh pomedzi prekážky a podobne. Využite všetko, čo máte k dispozícii. V provizórnych podmienkach si ju určite viete zhotoviť aj doma. 

 

Toyeto najlepsie

Korkový bowling

Originálny bowling je určený už pre najmenších - kužele aj guľa sú totiž vyrobené z korku! Dieťa sa pri pokuse o zhodenie kužeľov za pomoci gule učí koordinácii oko-ruka, udržiavaniu rovnováhy, odhodlaniu a koncentrácii. Navyše, ak bowling hráte ako skupina, dieťa si pri čakaní na to, kedy bude na rade, už od detstva cvičí dôležitú vlastnosť, ktorou je trpezlivosť. Hračka je vhodná pre deti od 18 mesiacov.

>> Viac o produkte tu<<


- Na vhodnom priestore si jazdu pomedzi prekážky môžete vyskúšať aj na kolobežkách

- Púšťanie šarkanov sa nám síce najviac spája s jeseňou, no ak máme vhodný vietor, vieme ho praktizovať v každom čase. Jednoduchého šarkana si môžete vyrobiť z plastovej fólie a drevených špiliek alebo si zakúpiť originálne modely. 

 

 

TOYE PRE DETI

Ahojte, kamaráti!

O tom, aký je pre nás šport dôležitý, sme už hovorili. Pamätáte sa? Aby bolo naše telo zdravé, je dôležité, aby sme sa pravidelne hýbali a príjemne namáhali svoje svaly.  

Ak vykonávame nejaký pohyb organizovane, teda podľa pravidiel, hovoríme, že je to šport. Poznáme veľa druhov športov. Niektoré ste už určite sami vyskúšali, iné ste možno sledovali v televízii. Všetky športy možno rozdeliť na individuálne aj tímové. V individuálnych hrá každý športovec sám za seba. Patrí tam napríklad beh, gymnastika, plávanie, bicyklovanie alebo jazda na kolobežke či lyžovanie. V tímových alebo skupinových športoch súťaží jedna skupina proti druhej, napríklad pri futbale, basketbale či vybíjanej. 

Športy tiež môžeme deliť na letné a zimné. Ako z ich názvu vyplýva, letné robíme väčšinou v lete, prípadne v telocvični. Patrí tam napríklad bicyklovanie, futbal či tenis. Na to, aby sme mohli vykonávať zimné športy potrebujeme sneh alebo ľad. Patrí tam lyžovanie, korčuľovanie alebo hokej. 

Existujú športy, ktoré možno vykonávať bez špeciálnych pomôcok, ako napríklad beh alebo plávanie. Stačí, keď sa rozbehneš či začneš vo vode robiť plavecké pohyby a je to! K iným športom potrebuješ aj pomôcky. Voláme ich športové náčinie. Napríklad na futbal či basketbal potrebuješ špeciálne lopty, na korčuľovanie korčule a na jazdu na bicyklovanie bicykel. 

Pri definícii športov sme spomenuli jednu dôležité vec: pravidlá. Pamätáte sa na časť o bezpečnosti? Aj pri športe platí, že pravidlá nám zabezpečujú, aby sa nám nič nestalo. Preto napríklad potrebujeme pri jazde na kolobežke prilbu, na ceste musíme dávať pozor a dodržiavať pravidlá cestnej premávky. Tiež musíme byť poriadne osvetlení, napríklad reflexnými páskami. Ak však šport vykonávame ako súťaž, pravidlá zaručujú, že budeme ohľaduplní aj k iným a nebudeme iným hráčom poškodzovať či podvádzať len preto, aby sme vyhrali. Dodržiavanie pravidiel sa volá fair-play alebo spravodlivá hra. Ešte dôležitejšie ako vyhrať je hrať férovo. Len tak môžeme mať z hry a zo športu celkovo radosť.

Radosť sa so športom spája často. A nie je to náhoda. Keď sa hýbeme a vykonávame šport, naše telo produkuje látky, ktoré nám pomáhajú vytvárať dobrú náladu. Do akého športu sa najbližšie pustíš s úsmevom na tvári?


 

Otázky na zopakovanie:

  • Aký šport robíš a aký by si chcel vyskúšať?
  • Povedz dva príklady na tímový, individuálny, zimný, letný, vodný a loptový šport.
  • Aké športové náčinie potrebujeme na: tenis, lyžovanie, gymnastiku, basketbal, bicyklovanie, hokej?
  • Čo je to fair-play?

 

Súvisiace produkty