24 Sep@Toyeto

Spoločenské hry pomáhajú udržiavať dobrú náladu aj dobré vzťahy. Prečo by na nich nemali zanevrieť ani dospelí?

Spoločenské hry pomáhajú udržiavať dobrú náladu aj dobré vzťahy. Prečo by na nich nemali zanevrieť ani dospelí?

Spoločenské hry sú téma, o ktorej by sme my v TOYETO vedeli rozprávať hádam donekonečna. Ide totiž o skvelú zábavku, ktorá spája mladšie i staršie generácie – a my veríme, že nikdy nevyjde z módy. Pre tých, ktorí ešte stále nie sú fanúšikmi spoločenských hier tu máme niekoľko benefitov, ktoré ich presvedčia dať im druhú – ale pokojne aj tretiu, štvrtú či piatu šancu. Ak vás spoločenské hry nebavia, je totiž dosť možné, že ste len zatiaľ neobjavili tú správnu. A práve na to sme tu my.

Čaro spoločenských hier si ľudia v kruhu rodiny či priateľov vychutnávajú už celé desaťročia, a tak skoro sa to určite nezmení. To, že ide o hru len pre deti už dávno neplatí: a nemáme tým na mysli fakt, že mnoho rodičov hrá s deťmi spoločenské hry z „donútenia“. Mnoho tínedžerov či dospelých dnes spoločenské hry vyhľadáva úplne dobrovoľne a takýmto spôsobom si pravidelne spríjemňujú voľný čas. A robia veľmi múdro! Spoločenské hry totiž ponúkajú kopec benefitov pre mladších aj starších, pravidelných i príležitostných hráčov.

Benefity spoločenských hier

1. Spoločenské hry pomáhajú bystrej mysli

Hranie spoločenských hier skvelo pôsobí na rozvíjajúce sa mysle detí, ktoré sa vďaka nim učia počítať, abstraktne a strategicky myslieť. Hry majú zároveň moc zlepšovať pamäť – a to nielen u detí, ale aj dospelých a senioroch. Štúdia v The Journals of Gerontology napríklad ukázala, že sedemdesiatnici, ktorí sa venovali hraniu spoločenských hier uspeli v testoch pamäte oveľa lepšie ako ich rovesníci, ktorí ich nehrali. Ďalšie výskumy preukázali u dôchodcov, ktorí pravidelne hrajú hry znížený výskyt Alzheimerovej choroby a demencie.

2. Dokážu znížiť tlak a redukovať stres

Dobrá nálada a smiech, ktoré sprevádzajú každú dobrú partičku spoločenskej hry preukázateľne znižujú stres a tým aj hladinu krvného tlaku. Keď sa smejeme, endorfín odosiela svalom signál, aby sa uvoľnili a krv cirkulovala jednoduchšie, čo môže viesť k zníženiu krvného tlaku. O redukcii stresu nehovoria len čísla v prieskumoch či odborníci, ale aj samotní hráči: až 53 % ľudí vyhľadáva spoločenské hry práve na odbúranie stresu.

3. Spoločenské hry zlepšujú náladu

Ide o aktivitu, ktorá nám prináša relax, upokojenie, príjemné chvíle a smiech. Hranie spoločenských hier nám dokáže pomôcť vyplaviť endorfíny, a tak aj pomáhať pri prípadných úzkostných stavoch či depresii.

 Spoločenská hra Meduris

4. Posilňujú vzájomné vzťahy

Pokiaľ strávite pri hraní spoločenskej hry príjemné chvíle v kruhu rodiny či priateľov, neostane len pri hraní. Samotná hra sa niekedy dokonca dostáva do úzadia a nahrádzajú ju vtipné historky, nostalgické spomínanie či milé podpichovanie, ktoré určite utužia vaše vzťahy. Nuž, niekedy splní účel aj spoločenská hra, ktorú nikdy nedohráte.

5. Podnecujú kreativitu a zvyšujú sebavedomie

Aj takýto účinok nám prinášajú spoločenské hry. Hranie stolných hier môže podporiť kreativitu tým, že vám poskytne bezpečné miesto na preskúmanie vašej vynaliezavosti. Pri hraní dostávate možnosť otočiť alebo zmeniť stratégiu a prejaviť tak svoju spontánnosť. Hanblivejší ľudia tiež dokážu prostredníctvom hier ukazovať svoju individualitu a budovať si sebadôveru. Najmä tímová hra podporuje pocit zdieľanej dôvery.

6. Stolné hry vás vrátia do „skutočného sveta“

Technologické výdobytky ponúkajú mnoho pozitív, ale občasná prestávka od našich smartfónov padne vhod. Všetci sme už počuli, že príliš veľa času online môže viesť k depresii a úzkosti, preto odložte svoj smartfón alebo tablet a doprajte pauzu svojmu krku, očiach aj mozgu. Využite tento čas na návrat do skutočného sveta, zahrajte si spoločenskú hru a zabavte sa s vašimi priateľmi a rodinou.

Čo si zahrať?

Tipom na skvelé spoločenské hry sme sa už niekoľkokrát venovali. Nájdete ich v článkoch o SPOLOČENSKÝCH HRÁCH NA CESTY alebo o značke MARBUSHKA, ktorá je ponúka nádherné dizajnové hry pre malých aj veľkých.

Teraz je čas na tipy na spoločenské hry (aj) pre dospelých.

Spoločenská hra Iguazú

So strategickou hrou Iguazú sa vyberiete na cestu za záchranou ukradnutých drahokamov v prostredí známych vodopádov. Nájdete TU.

Iguazú

Spoločenská hra Meduris

Zažite vzrušujúce dobrodružstvo na hore Meduris, stavajte monumentálne chrámy, zbierajte runové kamene a komunikujte s druidom. Nájdete TU.

Meduris

Spoločenská hra Čínska dáma

Dôvtipná spoločenská hra z dielne Ridleys! Preverí vaše strategické zručnosti. Nájdete ju TU.

Čínska dáma

Hra Ideš kukučka!

Ozvláštnená verzia známej hry mikádo. Jednotlivé paličky však odoberáte tak, aby kukučkine vajíčka nepadli na dno. Nájdete TU.

Ideš, kukučka!

Kartová hra CONEX

Zábavná hra, v ktorej sa hráči snažia strategicky ukladať karty tak, aby získali čo najviac bodov. Kartu musíte priložiť vždy tak, aby sa svojim tzv. conex rohom hodila k už položenej karte. Ale hracia plocha nie je nekončená a iné karty nie je možné prekrývať. Nájdete TU.

Conex

 

Súvisiace produkty