29 Dec@Toyeto

Spoločenské hry odovzdávajú deťom skúsenosti, ktoré nenahradia iné hračky

Spoločenské hry odovzdávajú deťom skúsenosti, ktoré nenahradia iné hračky

Spoločenské hry v súčasnosti zažívajú boom aj u dospelých, svoje miesto by však v našom živote mali mať už od detstva. Práve spoločenské hry totiž deti nielen zabavia, ale učia ich zručnostiam, ktoré nezískajú z hry so žiadnymi inými hračkami či digitálnymi hrami.

 

Dá sa povedať, že pri spoločenských hrách platí to isté, čo pri knihách: pokiaľ si myslíte, že sú nudné, znamená to iba to, že ste zatiaľ neobjavili tie správne. Vďaka novonadobudnutej popularite spoločenských hier dnes na trhu nájdete stovky rozmanitých hier, z ktorých si tú pravú dokáže vybrať naozaj každý – od tých najmenších až po dospelákov. Dnes sa však zameriame práve na deti, keďže hranie spoločenských hier dokáže už v ranom veku napomôcť v rôznych oblastiach ich vývoja.

 

Základy hry, základy úspešného života

 

Spoločenské hry už zo svojej podstaty dávajú deťom návod na to, ako veci doťahovať do úspešného konca nielen na hernom pláne, ale aj v živote. Učia ich, že každý nesie sám zodpovednosť za svoje rozhodnutia, že každý náš krok má svoje dôsledky, no zároveň aj to, že niekedy sa musí popasovať s neočakávanými nástrahami. Aby sme v hre obstáli, musíme dodržiavať pravidlá, ktoré sú férové pre všetkých, ísť odhodlane za svojím cieľom, nevzdávať sa, usilovať sa zvíťaziť, no naučiť sa prijať aj prehru. Ak si dieťa osvojí tieto zákonitosti aj do bežného života mimo hry, získava tak dôležitú životnú lekciu.

 

Pri spoločenských hrách sa deti učia trpezlivosti a sústredeniu. Nemôžu si robiť, čo chcú, hra má pravidlá, ktoré treba rešpektovať a trpezlivo čakať, kým sa dostane na rad. Z tohto dôvodu sú spoločenské hry mimoriadne vhodné aj pre deti, ktoré majú problém dlhšie sa venovať jednej činnosti.

 

Kreativita, predstavivosť i počítanie

 

Pri hraní spoločenských hier pracuje detská fantázia naplno. Základné hry ako Človeče, nehnevaj sa! či Domino deťom dávajú priestor k vizualizácii, kde si dieťa aj v obyčajných figúrkach a hernej doske predstaví úplne iný svet, kde je ono samo elementom, ktorý sa v tomto svete pohybuje a jeho misou je dostať sa bezpečne do cieľa v čo najkratšom čase.

 Spoločenská hra Kuchári od Marbushka


Pri spoločenských hrách s prepracovanými postavičkami a nádherným kresleným hracím plánom, ako to býva zvykom pri hrách od značky Marbushka, sa deti dostávajú do fantazijného sveta – či už je to tajomný les plný škriatkov Gusov, začarovaná knižnica, z ktorej treba vyslobodiť knihomoľov, zamknutá garáž plná rôznorodých predmetov alebo strašidelný hrad s duchmi usilujúcimi sa ukradnúť zlatý kľúč... Takýto zážitok je pre nich ako rozprávkou, ktorej záver majú vo vlastných rukách.

 

Okrem kreativity naučia spoločenské hry deti aj praktickejším schopnostiam, ako je napríklad počítanie. Aj v tomto prípade však svoju významnú úlohu zohrá predstavivosť. Rátanie totiž ide omnoho jednoduchšie, ak sa ho dieťatko učí pri počítaní ovečiek, ktoré ušli farmárovi Timovi, pri rozlúštení tajomných kódov alebo jednoducho pri počítaní dielikov pri pohybe na hernej doske. Posunutie o jeden, dva, tri, štyri... políčka si deti vedia zvizualizovať lepšie ako 2+2=4.

 

Výhoda oproti počítačovým hrám

 

Hoci by sa mohlo zdať, že niektoré zo spomenutých skillov môže dieťa získať aj vďaka hraniu hier na počítači, nie je to pravda. Spoločenské hry – tak, ako to napovedá už ich pomenovanie – deti učia interakcii s inými ľuďmi a posilňuje komunikačné zručnosti. Obzvlášť to platí v prípade kooperatívnych spoločenských hier, ako napríklad Jednorožec v oblakoch, kde sa hráči musia spoločne dohodnúť na taktike, ako budú postupovať. Spoločenské hry pomáhajú v komunikácii aj deťom, ktoré sú tichšie či hanblivejšie a často majú strach zapojiť sa do debaty – hry im dávajú priestor na to, aby skupinke prezentovali svoje návrhy a pomocou rozhovorov o hre, ktoré sú pri hraní nevyhnutné, ich posmeľujú iniciovať aj ďalšiu komunikáciu.

 

Spoločenské hry sú na rozdiel od tých počítačových aj príležitosťou tráviť spoločný čas s rodičmi či staršími súrodencami. Mnoho hier, už počnúc klasickým Človeče, nehnevaj sa!, sú rovnako vhodné pre deti rôznych vekových kategórií i dospelých – pri takýchto hrách nerobia rozdiely skúsenosti či vedomosti, všetci majú rovnakú šancu vyhrať. Príjemný čas strávený pri spoločnej hre tak dokáže utužiť a prehĺbiť vzájomné vzťahy.

 Hra Môj prvý sad

 

Nemenej dôležitým benefitom je v prípade stolových spoločenských hier rozvoj detskej jemnej motoriky. Deti sa učia vykonávať presné pohyby drobných figúrok na hernom pláne, hádzať hracou kockou, narábať s kartičkami, drobnými peniazmi či mincami. Hry najmenšie deti – z radu Moja prvá hra od značky HABA – deti učia spoznávať tvary, objavovať hmatom či mechanicky vkladať predmety na správne miesto. Motoriku však môžu trénovať aj hry pre staršie deti, ako napríklad Ideš, kukučka! či Rhino Hero, kde je úlohou hráčov opatrne vkladať a vyťahovať paličky či karty tak, aby sa stavba nezrútila. Hra Kayanak Arktické dobrodružstvo zas využíva špeciálnu hraciu dosku, pri ktorej deti prepichujú jednotlivé okienka a postavičky posúvajú za pomoci špeciálnej paličky. Nesmieme zabúdať ani na hru Pantomíma, ktorá precvičí nielen kreativitu, ale aj pohybové zručnosti hráčov.

 

Aké typy hier sú pre deti ideálne?

·       Strategické – ich cieľom je splniť určitú úlohu, k čomu si hráči musia vytvoriť či zvoliť správnu taktiku. Strategické hry deti učia uvažovať o krok vpred, trénujú ich analytické a kritické myslenie. Medzi takéto hry patria napríklad Meduris či Tajomná knižnica.

·       Logické hry – na ich splnenie hráči potrebujú logické uvažovanie. Deti nútia dlhšie sa zamyslieť nad problémami, a tak nájsť to správne riešenie. Rozvíjajú schopnosť riešenia problémov. Takýmito hrami sú napríklad hra Zábavný park či Ubongo Junior.

·       Vedomostné hry – vedomostné hry zábavnou formou rozširujú vedomosti z rôznych oblastí. Deti sa hľadaním správnych odpovedí na otázky dozvedajú nové informácie o histórii, geografii či kultúre. Patria sem napríklad hry Poznáš... ? od značky DAJAMA –  Poznáš Európu?, Poznáš Slovensko?, Poznáš Bratislavu? či Poznáš Tatry?

·       Hry na pamäť – medzi najjednoduchšie hry, ktoré trénujú pamäť detí patrí pexeso. Dostanete ich v rôznych variantoch, ktorých obtiažnosť je prispôsobená veku dieťaťa. Pre staršie deti je skvelou hrou na pamäť aj Dobble, ktoré okrem iného precvičí pozornosť a rýchle reflexy dieťaťa.

 

Je odporúčaný vek dôležitý?

Spoločenské hry a ich odporúčanie veku vznikajú v spolupráci s odborníkmi na vývoj dieťaťa, ktorí vedia posúdiť, ktoré schopnosti a zručnosti už deti v danom veku obyčajne majú. Mnoho rodičov si myslí, že zvyšovaním náročnosti hier dieťaťu pomôžu, v skutočnosti mu to však môže práve uškodiť. Ak je totiž spoločenská hra pre deti náročná a majú problém jej porozumieť, ľahko sa u nich prejaví frustrácia z neúspechu a ďalší nezáujem o hru. S tým súvisí aj primerané množstvo podnetov, ktoré hra ponúka. Ak je komplexnejšia a rôznych podnetov  je tam priveľa, dieťa sa prestáva sústrediť a opäť o hru stráca záujem.

 

Ak máte pocit, že máte bystré dieťa, ktoré by už zvládlo aj náročnejšie hry, ich náročnosť zvyšujte postupne. Niektoré hry tiež prichádzajú s jednoduchšími i zložitejšími variantami, ktoré môžete prispôsobovať šikovnosti detí.

Spoločenská hra pre deti od 2 rokov

 

Tipy na záver:

·      Súčasťou každej hry sú pravidlá. Nechajte deti, nech ich prečítajú a následne prerozprávajú a vysvetlia ostatným hráčom. Ak sa pri hre vyskytne situácia, kedy sa hráči nevedia dohodnúť, aké pravidlo uplatniť, obráťte sa na dieťa, ktoré pravidlá čítalo, nech to vyhľadá. Pomôže im to pri čítaní s porozumením.

·      Nenechávajte deti vždy vyhrávať. Naučiť sa prehrávať je tiež úlohou spoločenských hier. Ak to dieťa prežíva citlivo a osobne, rozprávajte sa o neúspechu, pričom nezabúdajte zdôrazniť, prečo sa netreba vzdávať.

·      Spoločenská hra je alternatíva k počítačovým hrám či hre s tabletom alebo telefónom. Dodržiavajte to aj vy, pri spoločnej hre s deťmi odložte elektroniku nabok a venujte sa hre naplno.

 

Súvisiace produkty