03 Sep@Toyeto

Späť do školy a škôlky: Učíme sa počítať a určovať čas na hodinách

Späť do školy a škôlky: Učíme sa počítať a určovať čas na hodinách

Kedy je čas začať sa s deťmi učiť počítať a spoznávať ČÍSLA? Treba čakať na škôlku a školu, alebo začať už doma? Poradíme vám, ako to hravo zvládnuť.Minule sme hovorili o tom, ako sa začať s deťmi učiť jednotlivé písmenká, dnes sa pozrime na čísla. V zásade môžeme povedať, že platí to, čo pri čítaní a písaní: dieťa, ktoré nastupuje do prvého ročníka by malo ovládať základné číslice (minimálne napočítať do 20), vyššie čísla a jednoduché počty nie sú u začínajúcich prváčikov nutnosťou, no ich znalosť bude pre nich minimálne plusom. 

 

Opäť netreba zabúdať, že každé dieťa má svoje vlastné tempo a naháňať predškolákov do učenia sa číslic či nebodaj k počítaniu môže byť skôr kontraproduktívne. Číslice, počítanie, ale napríklad i také určovanie času na hodinách, ktoré s číslami súvisí, si totiž možno osvojiť aj pomocou hier. A práve v období do šiestich rokov si deti poznatky takéhoto typu zapamätajú najrýchlejšie. Ako im tento proces uľahčiť a spríjemniť?

 

AKO SA S DEŤMI UČIŤ POČÍTAŤ?

1. Málo a veľa. Možno sa to nezdá, ale úvodom do matematiky a počítania je u detí často pochopenie údajov „málo“ a „veľa“ či „menej“ a „viac“, kedy sa dieťa učí porozumieť tomu, čo znamená množstvo. Žiadne poučky na vysvetlenia tu nezaberú, vysvetľujte si to na príkladoch a trpezlivo odpovedajte na všetky detské „prečo?“. 

2. Číselné údaje okolo nás. Zoznamovanie sa so svetom čísel u detí prebieha zväčša klasickými otázkami „Koľko máš rokov?“ „Koľko máš prstov?“ a podobne, pričom to často spájame práve s ukazovaním na prstoch. Odpovede na takéto jednoduché otázky sú schopné naučiť sa už aj dvoj- či trojročné deti. Snažte sa však, aby toto vyratúvanie nebolo len mechanické, ale aby dieťa pochopilo, čo počítanie naozaj znamená. 
Počítanie hrou  

3. Vizualizujte. Už sme spomenuli, že deti často čísla (napríklad vek) ukazujú na prstoch. Postupne spoznávajte, aké iné podoby môže číslovka, napríklad „štyri“, mať: ukážte si jej grafickú podobu 4 napríklad v sade kociek s číslicami, narátajte 4 rovnaké dieliky torty alebo využite hračky, ktoré sú založená na zobrazovaní určitého počtu rovnakých zvierat a podobne. Na podobnom princípe je založená aj hra Puzzle čísla, kde deti spájajú čísla s dielikom s rovnakým počtom predmetov.  

4. Jedna plus jedna je dva. Neučte deti mechanicky, že 1+2=3. Vezmite si hračky, napríklad autíčka, a vysvetľujte si jednoduché počty na nich. Dieťa tak ľahšie pochopí, že 1+2 je to isté či 2+1. Nestarnúcou hračkou a školskou pomôckou je aj počítadlo, kde si spočítavanie deti precvičia najjednoduchšie.

5. Čísla všade. Ak sa do témy „čísla“ s deťmi dostanete, uvidíte, že drobci budú čísla zrazu nachádzať všade. A tak si ich hravo zopakujete aj pri nákupe v obchode, sledovaní televízie či na parkovisku. 

6. Číslice na hodinách. Spojte poznávanie číslic s poznávaním času na ručičkových hodinách. Najideálnejším spôsobom, akým sa učiť čas so staršími deťmi je za pomoci papierových či drevených hodín s otáčacími ručičkami. 
Učíme sa na hodinkách 

7. Veselé aktivity. Ak vášho predškoláka matematika a počty zaujali, venujte sa vypracovaniu pracovných listov a aktivít zameraných na počty. Stiahnuť a vytlačiť si môžete aj naše aktivity zamerané na sčítavanie – TU alebo poznávanie času na hodinách -  TU. Kopec ďalších aktivít sme pre vás pripravili aj v rámci seriálu Pomáhame vzdelávať, časť s poznávaním času na hodinách nájdete TU

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Súvisiace produkty