02 Sep@Toyeto

Späť do školy a škôlky: Prečo a ako viesť deti k športu?

Späť do školy a škôlky: Prečo a ako viesť deti k športu?

Aké benefity deťom prináša ŠPORT a ako ich k nemu viesť? Pripomenieme vám, prečo by ste šport mali zaradiť do vášho každodenného programu. 

 

To, aký dôležitý je pravidelný pohyb a šport pre naše zdravie, asi netreba nikomu špeciálne vysvetľovať. Napriek tomu sa na Slovensku podľa prieskumu len 5 % žiakov venuje športu aktívne (pod vedením trénera) – oproti 40 % žiakov, ktorí sa okrem hodín telesnej výchovy nevenujú športu vôbec. Starší školáci už majú o trávení voľného času svoje vlastné predstavy a pravidelné športovanie im len ťažko nanútite. Práve preto by ste s pravidelným pohybom mali začať naozaj už od útleho detstva. Hovoríme o pohybe, keďže šport s jeho pravidlami a usmerneniami je pre menšie deti ešte ťažko uchopiteľný. A, samozrejme, aj v tomto prípade je najdôležitejší správny príklad, ktorý môže dieťa vidieť v rodine a okolí.

Prečo je pohyb pre deti dôležitý? 

Ak by vás všeobecne známe informácie o detskej obezite a iných zdravotných problémoch prameniacich práve z nedostatku pohybu nepresvedčili, že pravidelný šport by sa mal stať súčasťou vašich dní, ponúkame vám niekoľko ďalších dôvodov, prečo by vaše deti mali pravidelne športovať:

 

  • Zdravie. Je faktom, že pravidelný pohyb u detí znižuje riziko vzniku obezity, kardiovaskulárnych chorôb, pomáha predchádzať problémom s pľúcami, pomáha deťom budovať si zdravé svaly a kosti. 
  • Spánok. So zdravým telom súvisí aj dostatočný spánok. Pravidelná športová aktivita pomôže deťom rýchlejšie zaspávať a prinesie im pokojnejší spánok počas celej noci. 
  • Čerstvý vzduch. Samozrejme, existuje množstvo športov, ktoré môžu deti vykonávať aj vo vnútri, napríklad v telocvični. Zoberme si však už len samotné prechádzky na čerstvom vzduchu, bicyklovanie či jazdu na kolobežke – deťom prospeje čerstvý vzduch i vitamín D zo slnka. 
  • Kolektív. Deti, ktoré sa od malička venujú tímovým športom, hoci aj rekreačne, sa skôr naučia vychádzať v kolektíve iných detí. Okrem športových zručností si tak trénujú aj sociálne, rozvíjajú svoje komunikačné schopnosti a nadväzujú priateľstvá. 
  • Disciplína a rešpekt. Vďaka športu sa deti učia rešpektovať stanovené pravidlá i ostatných hráčov, čo im pomáha ľahšie prijímať a nasledovať pravidlá v ostatných oblastiach života. 
  • Cieľavedomosť. Je dokázané, že deti, ktoré sa venujú športom sú cieľavedomejšie ako ich rovesníci. Pocit, že niečo dokážu, ktorý prichádza často po prekonaní prekážok, ktoré šport prináša, zas deťom pomáha budovať si zdravé sebavedomie. 
  • Víťazstvá i prehry. Šport nás učí snažiť sa o výhru, ale vedieť pokojne prijať aj prehru. Nevyhneme sa tomu, aby sa dieťa počas života nestretlo s rôznymi formami neúspechu, no práve šport mu dá základy, ktoré mu pomôžu to zvládnuť. 

Deti futbalový tím

Ako začať so športom u detí?

1. Pohyb, nie šport. Už sme spomenuli, že u malých detí je efektívnejšie hovoriť a celkovo viesť ich k samotnému pohybu, nie konkrétnemu športu. Prechádzky, výlety, detské plávanie, odrážadlo, kolobežka, bicykel... To všetko sú nenútené formy pohybu. Spravte z nich samozrejmú súčasť vašich dní už od narodenia detí a aj neskorší šport v rôznych podobách bude pre deti veľmi prirodzenou aktivitou. 

2. V každom počasí. Športovanie a pohyb vonku nie je len výsadou letných dní. Prechádzky v snehu či jesenné púšťanie šarkana deti zaujme minimálne rovnako. Každý rodič sa obáva, aby dieťaťu nebolo chladno a neochorelo, voľte preto teplejšie oblečenie, no nepreháňajte to. Deti sa potrebujú jemne otužovať a príliš naobliekaným sa im ani nebude dobre pohybovať. 

3. Bezpečnosť. Samozrejme, pri športe netreba zabúdať na bezpečnosť. Chrániče a prilby používajte už aj u menších detí pri jazde odrážadlom, dajte si pri ich výbere záležať a nahraďte ich, pokiaľ nesadnú správne alebo majú znaky opotrebovania. Ak sa deti pohybujú pri vozovke, zabezpečte, aby mali na oblečení viditeľné reflexné prvky. 

4. Rôzne druhy športu. Dajte si záležať na tom, aby ste deťom už v predškolskom veku ukázali rôzne druhy športov. Niektoré si spoločne vyskúšajte, u niektorých môžete sledovať len ukážky (napríklad v televízii) a sledujte, čo vaše dieťa najviac zaujme. Nedržte sa svojich detských snov, ale naozaj si všímajte, o aktivity akého druhu prejavuje záujem vaše dieťa. Zistíte to nielen na ihrisku, ale aj pri hrách či rozhovoroch. 
Sunflex hračky 

5. Motivácia. Snažte sa dieťa motivovať a podporovať pri všetkých drobných športových úspechoch. Neporovnávajte ho s inými rovesníkmi, nevyčítajte mu neúspechy. V mladšom veku to deti môžu vnímať citlivo a od ďalšieho vzťahu k športu by ho to mohlo odradiť.

6. Šport a hry. Pohyb má byť predovšetkým zábava. Prineste ho deťom v podobe hier. Vybehnite na kopec púšťať šarkana, choďte si hádzať loptu alebo si vezmite neoprénové hračky a choďte k vode. K takejto zábavnej forme pohybu ich väčšinou netreba nútiť a predsa má na nich rovnako pozitívne účinky. 

7. Aktivity na doma. Aj nedávna karanténa nám ukázala, že deti môžu v provizórnych podmienkach športovať aj doma. Inšpirujte sa našim seriálom Pomáhame vzdelávať a vyskúšajte si s deťmi športové aktivity (aj) na doma – nájdete ich TU

 

 

 

 

 

Súvisiace produkty