25 Aug@Toyeto

Späť do školy a škôlky: Obliekanie je hračka!

Späť do školy a škôlky: Obliekanie je hračka!

Na OBLIEKANIE majú deti niekedy celkom svojský názor – a svojský je aj ich vkus. Nechať ich prejaviť ho (aspoň v rámci možností) vám pomôže vychovávať z nich prirodzene kreatívne a zvedavé deti. No a potom prichádza tá praktickejšia časť, naučiť deti ako si správne obúvať topánky, zapínať gombíky či viazať šnúrky. Prinášame vám niekoľko tipov, ako tento proces deťom uľahčiť a spestriť.   

 

Jednou z vecí, ktoré by mal škôlkar ovládať, je schopnosť samostatne sa obliecť. Samozrejme, najmä v nižšom veku nemusí všetko zvládnuť sám, no pri zložitejších úkonoch ako viazanie si šnúrok, zapínanie gombíkov a zipsov, by malo dieťa aspoň aktívne spolupracovať a postupne sa usilovať zvládnuť proces obliekania samo. Poradíme vám, ako to spoločne zvládnete krôčik po krôčiku. 

 

AKO NAUČIŤ DIEŤA SAMOSTATNE SA OBLIEKAŤ?

 

1. Gombíky. Zapínanie gombíkov súvisí s jemnou motorikou dieťaťa a koordináciou oko-ruka. Na nácvik zapínania gombíkov neplatí nič iné ako to pravidelne trénovať, či už zapínať ich na vlastnom oblečení alebo v rámci hier s využitím gombíkov. Pre rýchlejšie osvojovanie tejto činnosti sú vhodné aj hry založené na navliekaní korálok či iných vecí na šnúrku. 

 

2. Pravá-ľavá. Aj váš školáčik si pletie pravú a ľavú topánku? Naučte ho položiť si dvojicu topánok vedľa seba, porovnať to s vlastnými nohami a zistiť, ktorá sedí na ktorú nohu. Pri niektorých typoch obuvi to nie je také jednoduché, pre rýchlejší proces obúvania a zautomatizovanie tejto činnosti u detí si môžete pomôcť aj drobnými pomôckami. Poslúžia na to napríklad nálepky v spodnej časti topánky, ktoré jasne signalizujú, ako by mali byť uložené vedľa seba. Na škôlkarské papučky si môžete zo spodnej strany nakresliť obrázok, ktorý bude dávať zmysel len po správnom uložení topánok vedľa seba. Okrem rýchlejšieho obúvania to bude pre deti aj zábavná herná aktivita. 


 Interaktívna kniha Piqipi šteniatko


3. Šnúrky.
 Zaväzovanie šnúrok je opäť aktivita, ktorá si vyžaduje cvik. Využiť na to môžete vlastné topánky, ale aj hračky na motíve šnurovania. Naučiť sa správne šnurovať si vyžaduje dobrú jemnú motoriku, ktorú deti v predškolskom veku ešte len nadobúdajú, netreba sa preto znepokojovať, keď to váš škôlkar ešte samostatne nezvláda. Ukážte si viacero spôsobov viazania šnúrok, skúšajte a hľadajte spoločne ten pravý. 

 

4. Rukavice. Obliekanie rukavíc vie byť niekedy poriadnou skúškou trpezlivosti. Skúste tento proces spojiť s učením sa názvov jednotlivých prstov!

 

5. Ponožky. Obliekanie ponožiek a hľadanie ich párov zas môžete ľahko spojiť s učením sa farieb a vzorov a hľadaní podobnosti. Vyskúšať si to „nanečisto“ vám pomôže aj zábavná hra Triedenie ponožiek

 

6. Obliekanie bábik. Obliekať jednotlivé kúsky oblečenia, kombinovať farby, vzory a jednotlivé kúsky sa deti môžu naučiť  aj pri hre s bábikami

 

7. Oblečenie na rôzne príležitosti. Ktoré oblečenie je vhodné na zimu a ktoré na leto, čo si obliekame do lesa a čo do divadla...? Viac aktivít, ktoré deti naučia poznávať jednotlivé kúsky oblečenia nájdete napr. v rámci nášho seriálu Pomáhame vzdelávať TU

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Súvisiace produkty