31 Aug@Toyeto

Späť do školy a škôlky: Kedy a ako sa majú deti začať učiť písmená abecedy?

Späť do školy a škôlky: Kedy a ako sa majú deti začať učiť písmená abecedy?

Máte doma predškoláka a zvažujete, či sa spoločne učiť PÍSMENÁ abecedy alebo to nechať na školu? Zhrnuli sme pre vás niekoľko odporúčaní.

 

Na začiatok si pripomeňme, že odpoveď na každú otázku typu „Kedy je ten správny čas na... ?“ je pri výchove detí individuálna a každé dieťa postupe pri svojom vývoji vlastným tempom. Inak to nie je ani pri učení sa písmen a čítaní. Kým niektoré deti to k spoznávaniu písmeniek ťahá už v útlom veku, iné sa všetky písmená abecedy naučia až v prvom ročníku.

Vo všeobecnosti však možno povedať, že podľa odporúčaní by už deti pri nástupe do prvej triedy mali poznať väčšinu písmen abecedy, hoci ich ešte nemusia vedieť spájať do slov a čítať. Ovládanie čítanej a písanej podoby väčšiny písmen abecedy bude však pre deti veľkým plusom

Drevené kocky na učenie abecedy Le Toy Van

Kedy sa začať učiť písmená?

Učenie sa abecedy je u detí predškolského veku iné ako pri školákoch. V tomto prípade zaručene platí, že najlepšie sa to dieťa naučí pri hre. Mechanické učenie učenie sa jednotlivých písmen a pravidiel pri ich spájaní nemá zmysel a u mladších detí by ani nemalo úspech, nezaujalo by ich to, nesústredili by sa. Naopak, prirodzenou formou sa deti vo veku do 6 rokov naučia čítať písmená najrýchlejšie (podobne to platí aj pri výučbe cudzích jazykov). 
 

Deti sa môžu naučiť poznať niektoré písmená už vo veku dvoch či troch rokov. Štvor- až šesťročné deti pred nástupom do školy už často vedia pomenovať väčšinu písmen a prečítať jednoduchšie či často používané slová. Najčastejšie sa im podarí postupným osvojovaním prostredníctvom hier a spoločného čítania. Pri tomto procese si neosvojujú len nevyhnutnú znalosť abecedy, ale trénujú si aj svoju pamäť a prepojenie videného s počutým. 

Magnetické písmená na učenie abecedy

Ako sa začať učiť písmená?

1. Obklopujte ich abecedou už od malička. Obklopovať deti písmenami abecedy možno už od útleho veku. Mnoho hračiek pre najmenších v sebe v nejakej forme skrýva písmená. Môže to byť penové puzzle s motívom písmen, ktoré u mladších detí slúži ako podložka na lezenie po zemi, kocky s písmenami na každej strane alebo multifunkčné hračky, ktoré v sebe ukrývajú aj viaceré tvary písmen. Pri hre s deťmi ukazujte na jednotlivé písmená a opakujte ich názvy. Vyvarujte sa pomenovaniu písmen ako „bé“ či „dé“, dieťa si jeho grafickú podobu ľahšie spojí so zvukom, ktorý písmeno naozaj reprezentuje.  

2. Vlastné mená. Najprirodzenejšie si deti osvojujú písmená zo svojho mena a mien ostatných rodinných príslušníkov. Už vo veku troch rokov dokážu niektoré deti napísať svoje meno veľkými tlačenými písmenami alebo ho poskladať z drevených či magnetických písmeniek abecedy. 

3. Písmená všade navôkol. Ak dieťa o písmenká prejaví záujem, sústreďte sa na ich vyhľadávanie kdekoľvek. Či už ide o názov obchodu, nápis na tričku alebo slová v detskej knižke. Opakujte si písmená, ktoré poznáte a postupne pridávajte ďalšie. Nemusíte sa každý deň naučiť jedno nové písmeno, postupujte podľa vlastného tempa. 

Učenie sa písmen hrou - pexeso HABA

4. Spoločné čítanie. Keď budete dieťaťu čítať jeho obľúbenú knihu, nechajte ho sledovať text, ktorý práve čítate. Môžete naňho pri čítaní ukazovať prstom, tak, ako sme sa učili pomáhať si pri čítaní vo vlastných začiatkoch. Dieťa si tak ľahšie spojí slová, ktoré vidí s tými, ktoré počuje. 

5. Pesničky, básničky a hry. Naučte sa spoločne pesničky či básničky o písmenách abecedy alebo si nájdite knihu pre začínajúcich čitateľov, ktorá bude spájať písmená abecedy so slovami, ktoré sa na nich začínajú. Na tomto motíve si môžete stále vymýšľať aj vlastné hry, na ktoré nepotrebujete žiadne špeciálne pomôcky, napríklad vymenovanie slov, ktoré sa začínajú na A, L či M. 

6. Prvé písanie. Tak ako u dospelých, aj u detí platí, že rýchlejšie si zapamätajú veci, ktoré im „prejdú rukami“. Učte sa spoločne napísať na papier či tabuľu vlastné meno, povzbudzujte ich v tom, keď uvidíte, že sa pokúšajú napodobniť písmená a slová, ktoré niekde uvidia. Staršie deti si môžu písanie písmen abecedy vyskúšať napríklad aj pomocou magnetickej tabuľky, kde majú aj intuitívny návod so šípkami, ktorý im vysvetlí, ako správne postupovať pri písaní jednotlivých písmen.  

7. Pekne postupne. Pri osvojovaní si abecedy na to choďte postupne. Najprv sa naučte tvary veľkých tlačených písmen, neskôr k nim priraďujte písmená malej tlačenej abecedy. Väčšina z nich sa tvarom podobá tým veľkým, takže to pôjde rýchlejšie. Písané písmo môžete pokojne nechať až na školu, ak má však váš predškolák záujem naučiť sa aj tento typ písma, začať môžete pomocou rôznych pracovných listov, napríklad aj s našim, ktorý nájdete TU

Súvisiace produkty