08 Sep@Toyeto

Späť do školy a škôlky: Čo deti naučia spoločenské hry?

Späť do školy a škôlky: Čo deti naučia spoločenské hry?

SPOLOČENSKÉ HRY nie sú len zábavnou voľnočasovou aktivitou, ale majú moc deti i niečo naučiť. Pozrite sa, aké benefity deťom (ale i dospelým) ponúkajú!

V posledných dňoch sa v našich článkoch venujeme témam, ktoré môžu pomôcť rodičom pripraviť sa s deťmi do školy i škôlky a niečo nové si osvojiť. Samozrejme tiež hovoríme o hračkách, ktoré im s tým môžu šikovne pomôcť. Našou dnešnou témou sú SPOLOČENSKÉ HRY. Pýtate sa, čo majú spoločné so školou a učením sa? Hrdo si stojíme za tým, že mnoho!

Môžeme povedať, že spoločenské hry zažívajú v posledných rokoch akúsi renesanciu - a ich popularita vôbec nie je limitovaná vekom. Nadšene ich hrajú mladšie deti, ale i tínedžeri, rodiny s deťmi, a ničím netypickým nie je stretnúť ani partie dospelých, ktorí si večer po práci zbehnú zahrať partičku svojej obľúbenej hry. Niektorých láka možnosť zapojiť sa naplno do off-line aktivity, iní oceňujú schopnosť hier cibriť ich logické a strategické myslenie, niektorí sa uvedomelo snažia znížiť riziko vzniku Alzheimerovej choroby... Benefitov, ktoré spoločenské hry ponúkajú je omnoho viac a mnoho z nich pomôže najmä škôlkarom a školákom.
 Spoločenská hra Ovocný sad

V čom deťom pomáhajú spoločenské hry?

1. Spoznávanie sveta prostredníctvom hry. Spoločenské hry nie sú určené len pre staršie deti, existuje mnoho hier, ktoré sú prispôsobené mladším deťom už od dvoch-troch rokov. Takéto hry majú jednoduchšie pravidlá a deťom prostredníctvom nich ukazujú známe činnosti ako nakupovanie či upratovanie, alebo ponúkajú možnosť zdokonaliť sa v poznávaní farieb, tvarov či číslic. Špecialistom na hry pre najmenších je značka HABA, ktoré ich ponúka v sérii „Moja prvá hra“.
Moja prvá hra tvary a farby HABA 

2. Tréning sociálnych zručností. Spoločenské hry sú založené na princípe spoločnej hry, pri ktorej sa deti učia správať sa a komunikovať v kolektíve, vedieť presne vyjadriť svoj názor. Niektoré výskumy ukázali, že hranie spoločenských hier pomáha aj introvertom, pre ktorých môže byť komunikácia vo väčšej skupine detí zložitejšia. Pri spoločenskej hre sa to v istých momentoch stiera, dieťa totiž nekomunikuje priamo za seba, ale vyjadruje sa z pozície postavičky/hráča s konkrétnou úlohou.

3. Princípy fair play = životné lekcie. Keď sa pozrieme na princípy spoločenských hier, môžeme si všimnúť nejednu paralelu s tým, o čo sa snažíme v živote: každú hru sa usilujeme dotiahnuť do úspešného konca,  pričom musíme zvážiť všetky svoje kroky. Za svoje rozhodnutia nesieme zodpovednosť len my sami, každý náš krok má svoje dôsledky. Cestu nám občas skrížia nepredvídateľné komplikácie a niekedy sa zas z ničoho-nič naskytnú skvelé príležitosti. Musíme dodržiavať pravidlá, ktoré platia pre všetkých, ísť odhodlane za svojim cieľom, nevzdávať sa, usilovať sa o víťazstvo, no vedieť prijať aj prehru. 

4. Užitočné vlastnosti. Hranie spoločenských hier nesporne pozitívne vplýva na logické a abstraktné myslenie, pamäť a predstavivosť. Pri hre sa tiež učíme trpezlivosti a sústredeniu. Práve zaujímavá spoločenská hra môže byť pre deti, ktoré majú problém dlhšie sa sústrediť na jednu činnosť, skvelou prípravou napr. na školu.  

5. Čítať, písať, počítať. Deti si pri spoločenských hrách a ich pravidlách môžu precvičiť čítanie s porozumením, počas hry zapisovať a zrátavať body. Pre mladšie deti je už posúvanie figúrky po hernom pláne skvelým tréningom základných počtov. Nehovoriac o hrách ako Tajný kód, kde víťazstvo čaká na toho, komu sa sčítaním a násobením podarí rozlúštiť cestu k pokladu. 

6. Fantázia. Prepracované spoločenské hry majú moc preniesť nás do magického rozprávkového sveta. Vyskúšajte napríklad spoločenské hry z dielne maďarskej značky Marbushka, ktoré sú známe najmä vďaka svojim krásnym ilustráciám. Takéto hry vás hneď po rozbalení krabice prenesú do rozprávkového lesa plného škriatkov, začarovanej knižnice či opusteného majáku... Pred deťmi sa otvára príbeh a len ony samy majú moc chytiť sa pomyselných kormidiel a nasmerovať ho tam, kam ich vlastná šikovnosť a trochu šťastia na hracej kocke povedú.
Marbushka spoločenská hra Sklenený dom 

7. Učenie sa hrou. Samozrejme, veľa užitočných poznatkov vám hranie spoločenských hier poskytne aj priamo. Ide predovšetkým o vedomostné hry, ktorých otázky vám stále odhalia niečo nové o geografii, histórii, kultúre či zaujímavostiach. Vyskúšajte napríklad spoločenské hry od značky DAJAMA Poznáš Slovensko? či Poznáš Európu? alebo hru Krajiny Európy

 

Súvisiace produkty