14 Aug@Toyeto

Školská taška pre prváka. Čomu pri jej nákupe venovať pozornosť?

Školská taška pre prváka. Čomu pri jej nákupe venovať pozornosť?


Výber školskej tašky netreba v žiadnom prípade podceniť. Jej výber má vplyv na správne držanie tela a bolesti chrbtice, a keďže školák ju môže mať na chrbte týždenne aj 10 hodín, netreba sa pri jej kúpe unáhliť. Prečítajte si naše tipy, na čo by ste pri výbere školskej tašky pre vášho prváka nemali zabúdať.


Čo by mala mať správna školská taška pre prváka?

Pevnú anatomicky tvarovanú chrbtovú časť. Najdôležitejší faktor, od ktorého by sme sa pri výbere vhodnej školskej tašky mali odraziť. Práve pri nástupe do školy totiž u mnohých školákov začínajú aj bolesti chrbta, čo môže mať na svedomí nevhodne tvarovaný zadný diel tašky. Ak si dieťa tašku nasadí na plecia, medzi chrbtom a batohom by nemal byť žiaden voľný priestor. Chrbtová časť má byť tvarovaná, mäkká a v ideálnom prípade potiahnutá sieťkou, aby sa taška na chrbte nekĺzala.

Primeranú hmotnosť. Pri školských taškách platí pravidlo, že prázdna taška pre žiaka prvého stupňa by mala vážiť maximálne 1,2 kg, pre starších žiakov 1,4 kg. Naplnená taška so všetkými pomôckami by nemala byť ťažšia než 15 % váhy dieťaťa. Vyššia hmotnosť podľa ortopédov neprimerane zaťažuje detskú chrbticu a môže viesť až ku skolióze. Myslite na to pri výbere tašky, ktorá by ideálne mala byť z ľahších materiálov, ale aj pri samotnom balení do školy. Mnoho rodičov z dôvodu večne ťažkej tašky volí variant tašky na kolieskach, pri takýchto modeloch však treba zohľadniť terén, v akom sa dieťa bude cestou do a zo školy pohybovať. Pri nevhodnom teréne totiž bude musieť tašku na kolieskach aj tak zdvíhať a nosiť, čo mu manipuláciu s ňou ešte skomplikuje.

Vhodné popruhy. Vhodné popruhy sú také, ktoré sa nezarezávajú a netlačia, nedotýkajú sa krku dieťaťa, sú nastaviteľné a vyrobené z nekĺzavého materiálu. Ich šírka by mala byť aspoň 4 cm a celková dĺžka 70 cm. Dieťaťu ich nastavte tak, aby vrchol tašky neprevyšoval líniu ramien a spodný okraj tašky nesiahal pod oblasť bokov. Konce popruhov by mali byť zhotovené tak, aby zabraňovali vyvliekaniu. Niektorí žiaci možno ocenia aj zapínanie cez hrudník alebo popruh v oblasti pásu, ktoré im pomôžu rozložiť a zmierniť záťaž na chrbticu.
Nepremokavé pevné dno.
Hoci sa to nezdá, už v prvých ročníkoch školy je detská taška vystavená pomerne veľkému náporu. Práve dno tašky je miestom, ktoré sa na školskej taške opotrebuje najrýchlejšie. Investícia do kvalitnej tašky s pevnou spodnou časťou jej životnosť výrazne predĺži. Samozrejmosťou by mal byť nepremokavý materiál. Ten by mal byť použitý nielen v spodnej časti tašky, ale vyrobená by z neho mala byť celá taška. Nie je nič nepríjemnejšie, ak vášho školáčika prekvapí dážď, ktorý mu poškodí či úplne zničí zošity a školské pomôcky.

Bezpečnostné prvky. Viditeľnosť vášho školáčika pri nepriaznivom hmlistom počasí či ránach, kedy slnko vychádza neskôr je veľmi dôležitá a práve školská taška by mala obsahovať dostatočné množstvo výrazných bezpečnostných prvkov. Reflexné plochy by mali byť umiestnené na ramenách a zadnej časti tašky, svoju úlohu môžu zohrať aj použité farby. Vo všeobecnosti sa neodporúča vyberať tašku vo výrazných tmavých tónoch, ktoré pohlcujú svetlo, a naopak, je dobré, ak je časť tašky v svetlých a výrazných farbách.

Dostatok úložného priestoru. Spomínali sme už, že hmotnosť tašky by mala byť primeraná a ideálne čo najnižšia, nesmie to byť však na úkor dostatočného úložného priestoru. Taška by mala mať aspoň dve oddelené priehradky, jednu na zošity a knihy, druhú na desiatu a nápoj. Vhod padne aj špeciálne miesto na peňaženku, kľúče či ďalšie iné drobnosti.

Dizajn. To, ako taška vyzerá, by nemalo pri jej výbere zohrávať najdôležitejšiu úlohu, povedzme si však, že každé dieťa chce sa bude chcieť svojou školskou taškou popýšiť a odlíšiť a je dôležité, aby sa mu taška páčila. Aj to je jedným z dôvodom, prečo by ste mu ju nemali vyberať bez neho. Školská taška, ktorá sa mu naozaj zapáči, môže pozitívne ovplyvniť jeho vzťah k škole – a to aj v prípade detí, ktoré sa do školy možno až tak netešia. Čo ako rodič môžete urobiť, je usmerniť ich pri tomto výbere. Taška s motívom z rozprávky, ktorá u vás doma aktuálne fičí, ho síce poteší, ale je možné, že po krátkom čase sa mu zunuje. Voľte preto neutrálnejšie motívy, ktoré z módy nevyjdú a školskú tašku môže pokojne nosiť aj počas nasledujúcich rokov. Značka Pixie Crew tiež ponúka možnosť vytvárať si na nej svoje vlastné vzory pomocou malých pixelov, a tak si jej vzhľad môže školák pravidelne meniť.

Kedy tašku vymeniť?

Kvalitná taška bude rásť spolu s vašim školákom a ak sa o ňu budete správne starať, vydrží vám aj niekoľko rokov. Dôležité je sledovať, či taška dieťaťu správne sedí na chrbte a či z nej jednoducho nevyrástol. S každým ďalším ročníkom tiež narastá počet kníh a pomôcok, ktoré je potrebné nosiť do školy, čo treba pri nákupe pomôcok do školy vždy zohľadniť, rovnako ako aj prípadné poškodenia tašky.

Na čo ďalšie nezabúdať?

·        Mnoho príbuzných dieťaťu tašku venuje ako darček k sviatku, najideálnejšie však bude, ak ju vyberiete spoločne s dieťaťom – a to nielen preto, aby ste spoločne vybrali vhodný dizajn, ale predovšetkým preto, aby si ju dieťa mohlo vyskúšať a zistili ste, či mu skutočne sedí tak, ako by mala.

·         Ukážte dieťaťu ako tašku nosiť. Vysvetlite mu, že nie je vhodné nosiť tašku na jednom pleci, ukážte, ako si ju uložiť v škole a ako si vo vnútri usporiadať knihy a pomôcky, aby by bola taška vyvážená, nikde zbytočne netlačila a aby si nepoškodil zošity a pomôcky.

·         Školská taška nie je určená na hranie, ani na nosenie iných vecí. Na telesnú výchovu či krúžky by malo mať dieťa samostatný batoh či vrecko, v ktorom si bude nosiť to, čo do školskej aktovky nepatrí.

·         Pravidelne kontrolujte, či taška dieťaťu stále sedí – či z nej nevyrástlo alebo sa neuvoľnili ramienka.


Súvisiace produkty

Pridať do zoznamu prianí
Kori Kumi školská taška - ruksak Toodle Pip

Kori Kumi školská taška - ruksak Toodle Pip

34,95 €

Pridať do zoznamu prianí
Ruksak písmená fialová/fuchsia

Ruksak písmená fialová/fuchsia

56,99 €

Pridať do zoznamu prianí
Gorjuss ruksak trojzipsový Rosebud

Gorjuss ruksak trojzipsový Rosebud

62,95 €

Pridať do zoznamu prianí
Gorjuss Fiesta Ruksak na kolieskach Cobwebs

Gorjuss Fiesta Ruksak na kolieskach Cobwebs

106,60 €

Pridať do zoznamu prianí
Školský batoh kockovaný zelený 24 l

Školský batoh kockovaný zelený 24 l

34,11 €

Pridať do zoznamu prianí
Školská taška kockovaná zelená 21 l

Školská taška kockovaná zelená 21 l

66,49 €

Pridať do zoznamu prianí
Školská taška bubblegum ružová 21 l

Školská taška bubblegum ružová 21 l

66,49 €