09 Oct@Toyeto

Šarkany sú hitom už vyše dve tisícročia. Zbožňujú ich po celom svete

Šarkany sú hitom už vyše dve tisícročia. Zbožňujú ich po celom svete

Ešte si spomeniete na obrázky v šlabikároch z vášho detstva? Keď prišla reč na jeseň, nesmeli jeho pestré farby, charakteristické kontúry a dlhokánsky chvost na žiadnom chýbať. Na mysli máme, samozrejme, šarkana – jesennú zábavu pre malých aj veľkých, ktorá sa teší popularite stále u nových generácií. Ak by ste si však mysleli, že u nás púšťanie šarkanov slávi nejaké prvenstvo, poriadne by ste sa sekli. Dnes vám prinášame prehľad tých najnevšednejších a najslávnejších šarkaniád z celého sveta. Veríme, že aj vás inšpirujú šarkana pri najbližšej príležitosti prevetrať - napríklad aj niektorého z našej pestrej ponuky.

Šarkany slúžili generálom, vedcom aj zlodejom

Uhádnete, v ktorej krajine šarkan vyletel na oblohu celkom po prvýkrát? Bolo to v Číne. Prvý papierový drak však nebol žiadnou detskou zábavkou, ale strategickým vojenským nástrojom. Generál Han Hsim ním v 2. storočí pred n. l. odmeral vzdialenosť, ktorú musí jeho vojsko podkopať pod zemou na prekonanie obrany nepriateľa. Tento trik priniesol generálovi víťazstvo – a šarkanom nehynúcu slávu. Čoskoro sa obchodnými cestami rozšírili do ďalších kútov Ázie a postupne sa z nich stávala ľudová zábava. Navyše, taká populárna, že ju v Japonsku svojho času chceli zakázať – ľudia sa, totiž, pre šarkany zabúdali venovať práci :-)

Každá oblasť si vyvinula svoj charakteristický štýl a šarkan sa tak stal súčasťou lokálneho koloritu aj príležitosťou predviesť miestnu nápaditosť a remeselný um. Šarkany si však našli aj iné uplatnenie: mýty hovoria o zlodejoch, čo sa na nich vzniesli na kupoly chrámov, z ktorých rabovali; dejiny zase o dôležitých vedeckých experimentoch.

Prvé zvesti o šarkanoch do Európy priniesol Marco Polo a od 16. storočia sa tu začali udomácňovať. Svoju najväčšiu prestíž aj popularitu si však naďalej udržujú práve na kontinente svojho vzniku – a práve tam sa odohrávajú aj niektoré z najveľkolepejších svetových šarkaniád. Ak sa niekedy ocitnete v ich blízkosti, určite si ich nenechajte ujsť. Tu je pätica najzaujímavejších:

Layang Layang festival, Bali, Indonézia

Na Bali sa šarkany (v miestnej reči layang layang) tešia priam posvätnej obľube. S pompéznymi šarkaniádami sa tam teda môžete stretnúť kedykoľvek. Tým najintenzívnejším obdobím pre púšťanie drakov je však veterné obdobie od júla do októbra. Ak sem zablúdite, pripravte sa na monumentálne defilé, ktoré neraz pokryje celú oblohu. Tradičnými farbami drakov z Bali je biela, čierna a červená, prevládajú motívy z mytológie. Obdivu sa však tešia aj novodobé dizajny a trojrozmerné postavičky. Najväčšie exempláre majú až 4 x 10 metrov, a tak ich ovládanie pripadá na dospelých. Nechýbajú tímové súťaže, kde jediného obrieho šarkana ovláda neraz až niekoľko desiatok osôb.

Uttarayan festival, Gujarat, India

India je krajinou festivalov – len v Gujarate, najzápadnejšom štáte krajiny, sa ich ročne koná vyše 200! Januárový festival šarkanov však patrí medzi najobľúbenejšie z nich, účasť sa šplhá na 8-10 miliónov návštevníkov. Aby si aj v takomto počte dokázali všetci zážitok vychutnať, posadajú si bok po boku na brehu rieky Sabarmati a uprú zraky k oblohe. V krajine mnohých náboženstiev, kultúr aj kást je to aj symbolická príležitosť preklenúť vzájomné rozdiely. Svojho šarkana si tu môže zostrojiť každý – stánky so všetkým, čo na to potrebujete, sú vždy po ruke. Tradičným materiálom na výrobu šarkanov je bambus a papier a ich ladný vzlet má symbolizovať prebúdzanie bohov z hlbokého spánku. 

Teheránsky festival šarkanov pri Milad Tower, Irán

Tajomný Irán láka stále viac návštevníkov. Ak po ňom tiež poškuľujete, naplánujte si návštevu na august, kedy v metropole prebieha obľúbený festival šarkanov. Peržania patrili k prvým národom, ktoré prijali tradíciu šarkanov za svoju a vkladajú do nej aj svoju povestnú súťaživosť. Šarkany majú motúzik pokrytý sklenným práškom, pomocou ktorého režú šnúrky konkurenčných letcov. Víťazstvo patrí tomu, kto šarkana na oblohe udrží najdlhšie. Takéto súboje majú, mimochodom, bohatú tradíciu aj v Afganistane, pod krutovládou Talibanu však boli spolu s ostatnými kratochvíľami zakázané. Púšťanie šarkanov inak v Iráne patrí k tradičným rodinným aktivitám. Konajú sa tu tiež detské šarkaniády, kde nejde o súperenie, ale o zblíženie detí a dospelých.

Cerf Volants, Berck sur Mer, Francúzsko

Ak sa vám kvôli šarkanom nechce podniknúť transkontinentálny let, zájdite si do Bercku na atlantickom pobreží Francúzska. Toto veterné mestečko sa už 33 rokov vždy v apríli premieňa na dejisko jednej z najväčších šarkaniád v Európe s niekoľko sto tisícovou účasťou. Priestor predviesť svojho šarkana tu dostane každý. Vrcholom programu je však prehliadka delegácií z celého sveta. Nechýba ani množstvo sprievodných aktivít – workshopy výroby hand-made šarkanov, škola ovládania šarkanov, alebo tvorba prekrásnej veternej záhrady z recyklovateľných plastov. Posledný deň podujatia uzatvára jedinečná nočná šou, kedy sa šarkany predvedú v efektnej kombinácii s pyrotechnikou.

Medzinárodný festival šarkanov štátu Washington, USA

Šarkany sa, pravdaže, nevyhli ani Severnej Amerike. Najväčšia americká šarkaniáda sa koná v auguste na pláži pri Long Beach v štáte Washington – a prebieha v skutočne veľkolepom duchu. Napokon, prírodné sily tu tomuto športu mimoriadne prajú – vietor tu dosahuje silu, ktorá dokáže nadvihnúť nad zem aj ťažkotonážne trucky, o ktoré sú šarkany pripevnené, alebo ich 100-kilových majiteľov! Takáto situácia, žiaľ, raz vyústila až do tragédie, a tak organizátori všetkých vyzývajú k veľkej obozretnosti. Kľúčom k bezpečnosti je vraj držať ruky čo najbližšie k sebe – a nezamotať sa do motúzov suseda.

I keď o poznanie komornejšie, šarkaniády sa každoročne konajú aj v mnohých mestách a dedinkách na Slovensku. Práve október je ich vrcholným obdobím, a tak sa po nich určite nezabudnite poobzerať. No a ak chcete skutočne zažiariť, nezabudnite si predtým pozrieť našu pestrú ponuku šarkanov, z ktorej si vyberie každý. 

Súvisiace produkty

Pridať do zoznamu prianí
Šarkan Active Loop

Šarkan Active Loop

26,90 €

Pridať do zoznamu prianí
Šarkan vták Cora

Šarkan vták Cora

24,90 €

Pridať do zoznamu prianí
Šarkan Funky

Šarkan Funky

13,90 €

Pridať do zoznamu prianí
Šarkan Prisma

Šarkan Prisma

14,90 €

Pridať do zoznamu prianí
Šarkan sova

Šarkan sova

13,90 €

Pridať do zoznamu prianí
Šarkan drak Elwin

Šarkan drak Elwin

9,50 €

Pridať do zoznamu prianí
Šarkan dúha

Šarkan dúha

13,50 €

Pridať do zoznamu prianí
Šarkan Calypso

Šarkan Calypso

26,90 €

Pridať do zoznamu prianí
Šarkan orol morský

Šarkan orol morský

13,90 €

Pridať do zoznamu prianí
Šarkan Motýľ

Šarkan Motýľ

14,90 €

Pridať do zoznamu prianí
Šarkan Magic

Šarkan Magic

13,90 €

Pridať do zoznamu prianí
Navíjačka na šarkana 60m

Navíjačka na šarkana 60m

8,49 €