08 Aug@Toyeto

Rozprávky, ktoré vytvárajú samotné deti. Vyskúšajte magnetické hry či interaktívne knihy

Rozprávky, ktoré vytvárajú samotné deti. Vyskúšajte magnetické hry či interaktívne knihy

Detstvo a rozprávky, to už neodmysliteľne patrí k sebe. Rozprávate im ich, čítate alebo ich spoločne sledujete… Čo ak by ste to tentokrát otočili a nechali deti, nech príbehy vymýšľajú, rozprávajú či animujú samy?

Rozprávanie príbehov alebo rozprávok má kopec benefitov: pomáha deťom trénovať i rozvíjať svoju fantáziu, podporuje to ich logické i kritické myslenie a učí sústredeniu. Ak im zvyknete rozprávky čítať či rozprávať každý večer pred spaním, vytvárate si spoločne krásny zvyk, ktorý upevňuje váš vzťah a určite na to budú radi spomínať aj neskôr, v dospelosti. Viete však, čo je rovnako skvelé, ako im príbehy rozprávať? Nechať samotné deti tieto príbehy tvoriť a rozprávať vám.

Príbehy s magnetickými hrami

Niektoré deti sú prirodzenými rozprávačmi s bujnou fantáziou, iné k tomu treba trochu posmeliť. Tu prichádzajú na pomoc magnetické hry, ktoré im s tým pomôžu. Na magnetickej podložke si môžu deti za pomoci rôznych postavičiek vytvárať vlastné príbehy. V nich nemusí princezná vždy čakať na záchranu od princa na koni a preteky áut teda veru môžu dopadnúť rôzne. Započúvajte sa do príbehov, ktoré vymýšľajú vaše ratolesti a dozviete sa toho mnoho o spôsobe ich rozmýšľania či ich formujúcich sa názoroch na svet. A navyše sa zaručene zasmejete - deti totiž dokážu tvoriť tie najzábavnejšie príbehy, ktoré by im závidel nejeden spisovateľ!

Magnetická hra od HABA, ktorá podnecuje detskú tvorivosť navyše cvičí ich jemnú motoriku, koordináciu oko-ruka a zároveň cibrí ich rečové a vyjadrovacie schopnosti. Zároveň to v deťoch môže prebudiť lásku k hovorenému slovu a čítaniu a motivovať ich k učeniu. Hra je koncipovaná tak, že ju deti môžu pokojne používať aj sami, skúste sa však do nej zapojiť a nabádajte ich k tvoreniu nových a nových príbehov, pýtajte sa doplňujúce otázky, diskutujte a prirodzeným spôsobom ich núťte premýšľať nad súvislosťami. Všetko, čo sa pri hre naučia sa im určite zíde aj v budúcnosti.

Magnetická hra Autá

Zábavky s magnetickou hrou vám tiež môžu spríjemniť dlhé cesty. Všetky sú totiž v praktickom plechovom obale a magnetické časti sú skvelým spôsobom, ako udržať celé balenie pohromade aj pri presunoch v dopravných prostriedkoch. Navyše, hra tak skoro neomrzí - príbeh, ktorý za pomoci postavičiek a magnetickej dosky vytvoríte, bude zakaždým jedinečný a iný. 

O magnetických hrách od HABA si môžete prečítať aj v samostatnom článku.

Storytelling a jemná motorika môžu ísť ruka v ruke

Interaktívne knihy Piqipi už mnohí poznáte (ak nie, prečítajte si o nich viac v samostatnom článku). Okrem toho, že deťom pomáhajú s rozvojom jemnej motoriky a učia ich spoznávať farby a tvary, sú tiež skvelou hračkou, ktorá deťom pomáha vytvárať si vlastný príbeh.

Každá z kníh Piqipi je totiž akýmsi príbehom, s chlapčekom či dievčatkom, psíkom či zajačikom v hlavnej úlohe, a práve pomocou interaktívnych prvkov ako je zapínanie, šnurovanie alebo premiestňovanie môžu do deja tohto príbehu vstupovať samotné deti. Je len na nich, v akej zostave sa vyberú zvieratká do cirkusu, ako sa bude vyvíjať situácia v cestnej premávke alebo ovplyvniť výsledok hokejového zápasu.

Knihy Piqipi sú určené najmä predškolákom, no práve vďaka možnosti vytvárať vlastné príbehy sa k nim radi vracajú aj staršie deti.

Piqipi Dievčatko

Pre malých filmárov a scenáristov

Vlastné príbehy vám môžu deti nielen prerozprávať, ale aj zhmotniť v podobe jednoduchej animovanej rozprávky, alebo naopak, môžu sa stať hlavnými postavami, scénku zahrať a ako bonus k tomu doladiť pozadie. Práve na takéto malé kreatívne dušičky myslela značka Kipod, v ponuke ktorej nájdete aj filmársku sadu Crea TVGrafitape projektor.

Filmárska sada je vlastne maličká drevená televízna obrazovka, do ktorej deti dokážu vsadiť papierovú rolku s nakresleným príbehom a potom už len začať svoje rozprávanie. (Nechýba ani praktický návod s tipmi, ako sa s tým najlepšie popasovať.) Grafitape projektor zas funguje na princípe klasického jednoduchého projektora, v balení však deti nájdu aj washi pásku, s ktorou môžu na stene dotvoriť pozadie alebo obkresliť obrázok z projektora. (Žiadne obavy, páska ide ľahko zlepiť dole bez poškodenia omietky.)

Detská filmárska sada Crea TV

 

Súvisiace produkty