06 Feb@Toyeto

Retro hračky, ktoré si zamilujú aj dnešné deti

Retro hračky, ktoré si zamilujú aj dnešné deti

Ku kúpe retro hračiek, ktoré nám pripomínajú naše vlastné detstvo, nás často privádza číra nostalgia, no aj skúsenosti ukazujú, že najlepšie hračky sú tie nadčasové, ktoré sprevádzajú detské hry už dlhé roky. S ktorou z nich ste sa niekedy hrávali vy?

 

Kompenzovať si vlastné detské sny na svojich deťom nie je správne, ale pri výbere hračiek môžeme niekedy urobiť výnimku. Mnohé hračky, ktoré sme my, rodičia, pred rokmi milovali, máme dnes možnosť darovať svojim deťom v modernejšom prevedení. Pozrime sa spoločne, ktoré hračky vášho detstva nájdete aj u nás v TOYETO:

 

Mončiči

Neexistuje azda nik, kto by nepoznal legendárne Monchhichi, ktoré je na scéne už od roku 1974! (Jeho príbeh si môžete prečítať TU). Mončičáci si už dlhé roky svoj imidž strážia a len jemne ho inovujú, a tak sa hebučké opičky, s ktorými sa dnes hrajú vaše deti, príliš nelíšia od tých, ktoré si môžete pamätať zo svojho detstva. Ich pohľad ostáva stále rovnako nevinný, noštek pehavý, len cmúľajúci prštek vymenili za fľašu s mliekom. Okrem toho ich dnes dostanete vo viacerých veľkostiach (od veľkých 80 centimetrových plyšákov až po verných kamarátov, ktorých môžete nosiť na kľúčoch) a v rôznom oblečení – od romantickej princeznej, cez džokejku až po chlapca z Aljašky.

Mončiči malé, stredné a veľké, rôzne farby

 

Drevené stavebnice a kocky

Existuje hádam ikonickejšia hračka ako drevená stavebnica? Nadčasová klasika, ktorú sú pamätá hneď niekoľko generácii, z pultov predajní tak skoro nezmizne, a tak si dnešné deti môžu svoju predstavivosť a jemnú motoriku rozvíjať presne tým istým spôsobom, ako ich rodičia. Tiež si viete živo vybaviť ten zvuk padajúcej stavby z drevených kociek? Do rovnakej kategórie môžeme pokojne zaradiť drevené kocky s rozličným príbehom na každej strane, ale aj farebné gumené kocky s vyrezávaným reliéfom, ktoré sme vždy vedeli nachádzať na tých najnezvyčajnejších miestach.

Retro drevené kocky 

Hrebeňová stavebnica

Kde deti vidia netradičné farebné dieliky stavebnice s hrebeňovými zakončeniami, tam nás dospelákov ovalí dávka nostalgie. Mnoho z nás si totiž hrebeňovú stavebnicu pamätá zo svojho detstva či z čias v školskej družine. Veselé vozidlá, domčeky, ale aj výjavy z džungle či farmy si dnes môžu deti postaviť z úplne rovnakých kociek.

Hrebeňová stavebnica Bristle Blocks 

Rubikova kocka

Rubikova kocka uzrela svetlo sveta v tom istom roku ako Mončičáci a môžeme povedať, že je aj rovnako nadčasová. Existujú len dve skupiny ľudí – tí, ktorí sa neúnavne usilujú poskladať ju a tí, ktorí sa stále snažia prekonávať svoje vlastné rekordy v rýchlosti jej vyriešenia. A to je niečo, čo čas vôbec nezmenil.
 

Rubikova kocka 

Matrioška

Naša My3Yoshka je krásnym príkladom hračky, ktorej čas a inovácie prospeli. Funguje na princípe klasickej matriošky, ktorej vzhľad si deti môžu vďaka gumovým doplnkom dotvárať sami a zároveň ho tiež kedykoľvek meniť. Každý deň tak trojica postavičiek či zvieratiek môže vyzerať úplne ináč.

Kipod My3Yoshka

Gerlichovo divadlo

Klasické rozprávky s postavičkami kráľa, princeznej, draka či gašparka. Alebo o Janíčkovi a Marienke, to môže byť niekedy tiež pekné retro, však? Pripomenúť si čaro ne-disney rozprávok a odovzdať ho ďalej svojim deťom môžete aj vďaka Gerlichovmu divadlu, či už knižnému alebo v bábkovej verzii.  

Retro divadlo pre deti 

Hojdací koník

Kto z nás nemal hojdacieho koníka alebo po ňom aspoň netúžil? Dreveného tátoša si dnes môžu osedlať aj vaše deti a dokonca sa od toho vášho ani nemusí príliš líšiť: drevo, jednoduché línie, nevtieravé farby či vzory. Malí milovníci hojdania si ho však môžu vychutnať aj v originálnej alternatíve, a to hojdacej loďke.

Drevený hojdací koník  

Spoločenské hry

Pamätáte sa na spoločenské hry, ktoré sme hrali ako deti? Človeče, nehnevaj sa, pri ktorom sa vždy niekto aj tak nahneval, farebné pexeso či Čierny Peter. Jednoduché hry, ktoré nám priniesli hodiny a hodiny zábavy žnú úspechy u detí všetkých generácií, a tak ich v našej ponuke nájdete aj dnes. Okrem spoločenských hier, ktoré svoj dizajn príliš nezmenili, tu máme aj retro hry v novom šate ako napríklad Súboj lodičiek: naše a súperové lodičky si už nemusíme kresliť na štvorčekový papier, ale priamo do zotierateľnej šablóny a namiesto bojových lodí sa budeme usilovať odhaliť umiestnenie súperových nafukovačiek v bazéne.

Retro hra lodná flotila ako súboj nafukovačiek, spoločenská hra ideálna na cestovanie

Domino

Opatrne rozostaviť farebné dieliky do radu, a potom ani nedýchať, len dúfať, aby ťuknutie do prvej z nich spôsobilo ich krásny plynulý pád. Domino nie je len hra pre pamätníkov, sústredeniu a trpezlivosti sa predsa musia učiť aj naše deti. Drevené domino si navyše môžu vylepšiť efektmi ako mostík, koľajnice či malý zvonček, čo urobí hru ešte zábavnejšou.

Domino - hra nášho detstva 

Vĺčko

Farebný vĺčko je absolútnou hračkárskou klasikou – len ho roztočiť a sledovať jeho bláznivý tanec! Darmo, tie najlepšie hračky sú často práve tie najjednoduchšie. Vĺčkov dostanete v kovovom či plastovom prevedení a tiež v rôznych veľkostiach, od tých väčších, ktorý pri roztočení na svojej stene dokážu rozihrať veselý príbeh až po maličké špirály, ktoré pokojne schováte do vrecka.

 

Retro autíčka

Pamätáte sa na typické autá (nielen tie hračkárske) časov minulých? Česká značka Kovap prináša nostalgickú pripomienku takých modelov ako Mercedes Cabrio či VW 1200, ale nechýbajú ani traktory, parný valec, vyklápacie tatrovky či modely záchranných vozidiel. Retro imidž niektorých z nich dopĺňa naťahovanie na kľúčik.  Modely značky Kovap potešia chlapcov, ktorí milujú hry s autíčkami, ale sú priam zberateľským materiálom pre dospelákov.

Kovap plechové autíčka sú zberateľský kúsok 

Bábiky z papiera

Mamičky, spomínate si na bábiky vystrihnuté z papiera a oblečenie, ktoré sme im rovnakým spôsobom zhotovali a opatrne obliekali? Záujem o vintage sadu s obliekaním bábik nám ukazuje, že detské sny a záujmy sa niekedy ani rokmi nemenia, a tak si elegantné i bláznivé papierové kreácie môžu deti skúšať aj dnes.

Populárna dievčenská hračka časov minulých - bábiky a ich oblečenie z papiera 

Hudobné nástroje

Farebný xylofón, ústna harmonika či tamburína, s tým všetkým sme sa pred rokmi donekonečna hrávali v škôlke či doma, a keďže lepší spôsob, ako v deťoch budovať kreativitu a vzťah k umeniu ako prostredníctvom hry s detskými hudobnými nástrojmi sme ešte nenašli (viac si môžete prečítať TU), sú rovnako obľúbené aj dnes. Tie od značky Hape v prevedení kombinujúcom svetlé drevo a príjemné farby prinášajú nostalgický retro vzhľad aj do moderných detských hier.

 Drevený xylofón z Hape

Guľôčky a loptičky

Skákajúce farebné loptičky, to bolo niečo! Pri hre vonku, na chodníkoch, na schodoch či o múr, ale nikdy sme neodolali vyskúšať si ich silu aj vo vnútri. Najjednoduchší spôsob, ako rozhýbať nielen loptičku, ale aj deti, stojí len pár centov a funguje rovnako ako pred rokmi. Rovnako ako nafukovacie lopty s veselou farebnou potlačou. No a napokon totálny oldschool v podobe hry s guľôčkami. Dnes sa síce využívajú najmä pri guľôčkových dráhach, ale to ešte neznamená, že nemôžete vašim deťom ukázať nový spôsobom, ako sa dajú pri hrách využívať.

Guličky 

 

Súvisiace produkty