03 Sep@Toyeto

Puzzle je vhodné pre všetkých a týchto 15 dôvodov vás o tom presvedčí!

Puzzle je vhodné pre všetkých a týchto 15 dôvodov vás o tom presvedčí!

Puzzle patrí k nestarnúcim logickým hračkám - a úplne opodstatnene. Hra s ním totiž prináša obrovské množstvo benefitov, a to pre všetky vekové kategórie. Zhrnuli sme pre vás tie najdôležitejšie dôvody, prečo by puzzle malo byť tou správnou hračkou aj pre vášho drobca. A pre vás.  


Najmenšie deti
 

1. Rozvoj jemnej motoriky

Rozvoj jemnej motoriky je pre deti v predškolskom veku mimoriadne dôležitý a práve skladanie dielikov puzzle je skvelým spôsobom, ako jej napomôcť. Dieťa sa vďaka puzzle učí uchopiť menší predmet a napasovať ho na správne miesto. To napomáha aj rozvoju koordinácie oko-ruka.
 

2. Vizualizácia a schopnosť pochopiť celok

Skladaním puzzle sa dieťa praktickým spôsobom učí pochopiť, ako dokážu dieliky do seba zapadnúť a vytvoriť celok, ktoré časti k sebe patria a ktoré nie. Učí sa tiež premýšľať v súvislostiach: aký kúsok teraz potrebujem nájsť, aby bola postavička na obrázku kompletná?

3. Koncentrácia

Mladšie deti majú často problém vytrvať pri jednej činnosti dlhší čas, preto je puzzle s primeraným počtom dielikov vhodným spôsobom, ako ich učiť sústrediť sa a neodbiehať od jednej činnosti k inej, kým pôvodnú hru nedokončia.
 

4. Spoznávanie sveta

Malé deti sa prostredníctvom hier učia spoznávať svet okolo seba a puzzle je skvelou príležitosťou, ako ich naučiť rozoznávať a pomenovávať veci zobrazené na ich jednotlivých sadách puzzle - či už ide o základné geometrické tvary, písmená a číslice alebo zvieratká. Buďte pri tejto hre prítomní, rozprávajte sa s deťmi, pýtajte sa a vysvetľujte - uvidíte, akým prínosom to pre ne bude.
 

5. Motivácia

Puzzle pre menšie deti nemusí mať veľké množstvo dielikov - prispôsobujte ho podľa odporúčaného veku a ich náročnosť pomaly zvyšujte tak, aby dieťa bolo motivované zdolávať väčšie a väčšie výzvy. Dieťa po jeho úspešnom zvládnutí pochváľte - pomáhate tak budovať jeho sebavedomie. 


ToYeTip:

Pre rozvoj zručností pri skladaní puzzle vyberajte pre menšie deti sady s menším počtom kúskov, no zato so zaujímavými tvarmi a farbami. Deti tiež bavia interaktívne kúsky, penové puzzle či netradičné tvary dielikov. 
 Staršie deti


6. Učia riešiť problémy

Puzzle nás vo svojej podstate dokáže naučiť, ako logickým spôsobom riešiť problémy: usporiadať si v hlave jeho jednotlivé zložky, určiť spôsoby riešenia a vybrať tie správne, ktoré nám pomôžu dosiahnuť cieľu. Túto užitočnú taktiku dieťa využije aj v praktickom živote popri riešení výziev, ktoré sa mu naskytnú.

7. Testovanie vlastného procesu

Neexistuje jediný správny spôsob, ako skladať puzzle. Začneme zo stredu alebo si najprv poskladáme okraje? Roztriedime si dieliky podľa tvaru, podľa farby alebo vôbec? Pokiaľ sa nám podarí dosiahnuť požadovaný výsledok, cesta k nemu nie je vôbec dôležitá. Práve pri opakovanom skladaní rôznych puzzle skladačiek má dieťa jedinečnú možnosť vyskúšať si vlastné spôsoby riešenia a metódou pokus-omyl určiť, ktorý z nich im najviac vyhovuje. Nájsť si vlastnú cestu k dosiahnutiu cieľa je vec, ktorá je pre úspešný život potrebná, no povedzme si, v školách sa to často nenosí. Práve puzzle pomôže deťom nadobudnúť a osvojiť si tento užitočný skill. 
 

8. Tréning pamäti a priestorového videnia

Náročnejšie skladačky puzzle pomáhajú trénovať pamäť (aký dielik to vlastne hľadám?), ale aj priestorové videnie (zapadne tento dielik do kompletnej skladačky?). To zároveň zapája schopnosť logického premýšľania.  
 

9. Zvyšovanie zdravého sebavedomia a motivácie

Náš mozog má jednu zaujímavú vlastnosť spojenú s motiváciou - nechce sa nám púšťať do zadaní, ktoré považujeme za príliš jednoduché, ale ani takých, ktoré vyhodnotíme ako príliš zložité. Práve zvyšovanie náročností puzzle je skvelým spôsobom, ako svojich školákov pozitívne motivovať. Dieťa môže byť za svoj výkon na seba patrične hrdé a motivované sa posúvať ďalej vpred.
 

10. Tréning sociálnych zručností a tímovej spolupráce

Puzzle je perfektnou hrou, na ktorú dieťa nepotrebuje žiadnych spoluhráčov - ale aj perfektnou výzvou, ak tých spoluhráčov má. Pri spoločnom skladaní puzzle je potrebné dohodnúť sa na spoločnom postupe, akceptovať názory druhého a argumentovať, ak s nimi nesúhlasíme, ale aj dohodnúť sa na férovom rozdelení úloh. Aj tieto veci učia deti práci v tíme a komunikácii. 


ToYeTip:

Nemá vaše dieťa vzťah k puzzle? Vyberte motív, ktoré vaše dieťa zabaví. Milovníci vesmíru sa potešia modelu Slnečnej sústavy, malých cestovateľov zas môžete prekvapiť mapou sveta. A ktoré dieťa nemá rado dinosaury? Dizajnové puzzle, vďaka ktorým sa môžu deti aj vzdelávať sú skrátka win-win. Mnoho z nich u nás nájdete pod značkou Mudpuppy.
Dospelí


11. Relax po práci

Patríte k ľuďom, ktorí majú psychicky náročnú prácu a po návrate domov potrebujete jednoducho vypnúť a prísť na iné myšlienky? Oddychové hry ako je puzzle nie sú vôbec určené len deťom. Plne sa niekoľko minút sústrediť na jednoduchú činnosť ako je skladanie puzzle dielikov vám môže priniesť želaný “reset”.
 

12. Sebarozvoj

Človek sa nikdy neprestáva učiť. Skladanie puzzle pomáha rozvíjať schopnosť logicky riešiť problémy nielen u detí, ale aj u dospelých. Rovnako to platí v oblasti motivácie či pamäte. 
 

13. Tréning koncentrácie

V časoch multitaskingu je stratiť koncentráciu veľmi jednoduché. Ak vám nedostatočná sústredenosť spôsobuje v pracovnom živote ťažkosti, nejde o neriešiteľný problém. Aj hry ako puzzle vám môžu pomôcť trénovať svoje sústredenie a koncentráciu. Samozrejme, ak ich nehráte v rámci prokrastinácie počas pracovnej doby.
 

14. Príjemne strávený čas

Čo si predstavíte pod pojmom kvalitne a príjemne strávený čas? Čas, ktorý strávite oddychom sami so sebou alebo zábavku vo dvojici či s celou rodinou? Každá z odpovedí je správna - a v každom prípade vám tento voľný čas môže spríjemniť a ozvláštniť skladanie puzzle.
 


15. Terapeutické účinky

Je dokázané, že hry a celkovo činnosti, ktoré si vyžadujú väčšiu koncentráciu môžu mať pozitívny vplyv na ľudí trpiacich úzkosťami či depresiami. No povedzme si, priniesť poriadok do chaosu a vytvoriť celok z kúskov môže mať upokojujúci účinok na každého z nás. 


ToYeTip:

Puzzle s 500 alebo 1000 kusmi vás zabaví na niekoľko dní. Aby vaša snaha nevyšla navnivoč, vyberte dizajnové puzzle, ktoré môžete po poskladaní zalepiť a zavesiť na stenu. Milovníci psov alebo mačiek si určite radi príbytok spestria plagátom s plemenami ich obľúbených miláčikov. 

Súvisiace produkty

Pridať do zoznamu prianí
Puzzle Mapa sveta 100ks

Puzzle Mapa sveta 100ks

8,93 €

Pridať do zoznamu prianí
Penové puzzle Čísla a písmená 90x90cm

Penové puzzle Čísla a písmená 90x90cm

24,68 €

Pridať do zoznamu prianí
Puzzle Oceán 1000ks

Puzzle Oceán 1000ks

17,18 €