18 Aug@Toyeto

Prvýkrát do školy? Ponúkame niekoľko tipov, ako to svojmu prváčikovi zjednodušiť

Prvýkrát do školy? Ponúkame niekoľko tipov, ako to svojmu prváčikovi zjednodušiť


Nástup do prvého ročníka je významnou životnou zmenou, ako pre školáka, tak aj pre jeho rodiča. Budúci prváčik si od septembra bude musieť zvyknúť nielen na skoré ranné vstávanie, ale aj na množstvo ďalších, dosiaľ nevídaných, povinností a úloh. Ako mu to vy, rodičia, viete zjednodušiť a čo všetko vlastne na úvod školy potrebuje?

Kým mnohé deti sa k nástupu do školy stavajú pomerne pasívne, často sú to práve rodičia, kto má z tejto zmeny neprimerané obavy. V ich očiach sú ich šesťročné ratolesti stále malými deťmi, príliš nezrelými na samostatnosť, ktorú nástup do školy so sebou prináša. Ak však spĺňa nasledujúce požiadavky, naozaj sa nemusíte obávať, že by to nezvládol.


Čo by mal ovládať budúci prvák?

Už pri nástupe do školy by mal prvák disponovať istým súborom vedomostí a zručností. Neznamená to, samozrejme, že by mal vedieť plynule čítať a počítať, ide skôr o sociálne zručnosti a vedomosti, ktoré nadobudol a rozvíjal v škôlke a doma s rodičmi. Prváčik by mal ovládať plynulé vyjadrovanie sa aj s použitím zložitejších viet, poznať základné farby, písmená a mal by vedieť narátať do päť. Dieťa by tiež malo byť schopné naučiť sa naspamäť kratšie básničky. Aby prváka nástup do školy nezaskočil, mal by byť schopný sústrediť sa a zotrvať pri jednej činnosti aspoň 20 minút.

Prváčik by mal tiež ovládať základy slušného správania ako pozdrav či poďakovanie. Počíta sa s tým, že bude vedieť vychádzať s deťmi v kolektíve, ale aj s učiteľmi, ktorých bude vedieť rešpektovať ako autoritu. Samozrejmosťou sú základné hygienické návyky a schopnosť samostatne sa najesť.

Ak vaše dieťa všetky tieto požiadavky spĺňa, adaptácia v školskom prostredí by preňho nemala byť problémom. Existuje však viacero vecí, akými by ste mu nástup do školy ako rodič mohli uľahčiť.

Trpezlivo vysvetľujte

Váš budúci prváčik už o škole určite mnoho počul a spoločne ste sa zúčastnili aj zápisu do prvého ročníka, no možno si stále nevie úplne predstaviť, ako to v škole bude vyzerať. Všetko si preto spoločne preberte, vysvetlite mu, ako to v škole chodí, porovnajte to so známym prostredím škôlky a poukážte na rozdiely – že v škole bude sedieť v lavici, bude sa učiť nové veci, získa nových spolužiakov. Vysvetlite mu, ako sa zmení váš denný režim a možno spoločná rodinná rutina – kedy bude vstávať ráno do školy, kto ho tam pôjde odprevadiť a kto vyzdvihnúť... V prípade, že bude navštevovať školskú družinu, opíšte mu, ako to bude vyzerať tam.

 

Povinnosti i výsady

Na dieťa po nástupe do školy čaká mnoho nových povinností. Vysvetlite mu to a navrhnite, že so systémom učenia sa a rozloženia si povinností mu pomôžete. Dohodnite sa, ako si rozloží(te) systém robenia si domácich úloh po návrate zo školy – pustí sa do toho hneď alebo mu najprv necháte určitý čas na hru a k domácim úlohám si sadnete neskôr? Hry mu určite nezakazujte, ani keď už nastúpi do školy, dajte len pozor, nech to nejde na úkor školských povinností.

Psychológovia sa zhodujú, že je dobré, ak dieťa s nástupom do školy získa nielen nové povinnosti, ale aj nové privilégiá. Posuňte mu večierku o pol hodiny, zaveďte symbolické vreckové. Po nástupe do školy sa dieťa stáva čoraz samostatnejším, umocnite v ňom takýmto spôsobom pocit, že ho už naozaj beriete ako „veľkého“.


Neteší sa?

Ak sa váš budúci žiačik na školu vlastne vôbec neteší, nechajte ho, nech vám vysvetlí, čoho sa obáva. Možno si niektoré veci zle vysvetlil alebo z rozprávania starších súrodencov či kamarátov vydedukoval, že škola je strašiak a otrava. Snažte sa ho pozitívne motivovať a navnadiť a na jeho obavy rozumne argumentujte. Pokojne mu opíšte niekoľko vašich veselých príhod zo školy, ktoré ho môžu navnadiť, aby sa začal tešiť na svoje vlastné dobrodružstvá. V prípade, že vám nechce alebo nevie vysvetliť svoje obavy, pokojne sa poraďte so psychológom.

Školu v žiadnom prípade nepoužívajte ako obávaného strašiaka alebo trest: „Len počkaj, veď pôjdeš do školy, tam ťa naučia,“... Ani keď to myslíte ako žart. U citlivejších detí by sa potom jej návšteva mohla ľahko spojiť s negatívnymi emóciami.

Hra na školu

Príprava predškoláka na nové povinnosti a učenie by nemala začínať týždeň pred začiatkom školy, ako to niekedy býva pri starších žiakoch. Spoločne školu simulujte v domácom prostredí. Nemusíte venovať neprerušených 45 minút učeniu, nechajte ho však, nech sa nejakej činnosti venuje dlhší čas – a to najmä v prípade detí, ktoré sa nechajú ľahko rozptýliť a často odbiehajú od jednej hry k inej. Medzi ideálne činnosti patrí napríklad spoločné čítanie si knihy, kde deťom ukazuje rôzne písmenká a následne im kladiete otázky na prerozprávanie deja, prípadne rozprávky, ktoré si deti tvoria sami a rozprávajú ich vám. Pamäť im pomôžete cibriť vďaka pexesám a rozvíjať predstavivosť a logiku zas pomôže zaujímavé puzzle s väčším množstvom dielikov.

Čo nakúpiť?

Najmä rodičia prvákov majú tendenciu pred začiatkom roka nakupovať bezhlavo – a často zbytočne. Iste, výbava prváka vás bude niečo stáť a je potrebné zakúpiť viac vecí ako napríklad pri starších deťoch, ktoré majú mnoho vecí funkčných a zachovaných z minulých rokov. Na zápise, príp. na webstránke školy, ste však určite obdržali zoznam vecí, ktoré váš školák bude potrebovať. Riaďte sa týmto manuálom, aj keď máte pocit, že by ste toho mali nakúpiť viac. Každý učiteľ a škola majú vlastný systém výučby s čím súvisia aj potrebné pomôcky, a preto je zbytočné do tohto zoznamu dopĺňať veci len preto, že ich potrebovali napríklad deti vašej kamarátky, ktoré navštevujú školu v inom meste.

Vo všeobecnosti bude prvák potrebovať:

-          školskú tašku (ako ju vybrať správne nájdete v našom predošlom článku),

-          peračník,

-          prezúvky,

-          úbor na telesnú výchovu (tričko, tepláková súprava a pevné tenisky, ideálne v praktickom vrecúšku),

-          uterák a hygienické pomôcky (aj v tomto prípade záleží od školy a učiteľky, v niektorých triedach si mydlo či toaletný papier deti nosia každý vlastný, inde tieto pomôcky zakupuje triedny učiteľ z peňazí z triedneho fondu),

-          písacie potreby – na začiatok bude potrebovať súbor pasteliek, tri ergonomické ceruzky rôznej tvrdosti a jedno pero, pri výbere ktorého sa tiež riaďte pokynmi triedneho učiteľa či obdržaného manuálu,

-          zošity – podľa zoznamu od učiteľa alebo školy,

-          obaly a dosky na zošity,

-          potreby na výtvarnú výchovu – základným štandardom sú vodové farby, temperové farby, štetce, mištičky na vodu, nožnice, lepidlo, gumený obrus na lavicu, farebné papiere a výkresy,

-          desiatové pomôcky – fľaša na vodu, boxy na desiatu, podložka pod jedlo,

-          peňaženka.

Veľký deň

Urobte svojmu dieťaťu prvý školský deň nezabudnuteľným. Ukážte mu, akým významným míľnikom to je – ak je to možné, odprevaďte v tento deň do školy obaja rodičia. Zoznámte sa s triednou učiteľkou i ostatnými rodičmi, pozorne počúvajte všetky pokyny, ktoré budú deti dostávať (tie budú novým prostredí s množstvom vzruchov natoľko zaujaté, že sa stopercentne sústrediť nebudú). Návštevu školy môžete zakončiť slávnostným obedom či návštevou cukrárne, aby ste jedinečnosť dňa ešte umocnili.

A teraz, snažte sa, nech vám obom – rodičovi aj školáčikovi – tento entuziazmus spojený so školou vydrží. Takých najbližších 18 rokov.

Súvisiace produkty

Pridať do zoznamu prianí
Santoro zápisník Poppi Loves Apple Pick

Santoro zápisník Poppi Loves Apple Pick

7,27 €

Pridať do zoznamu prianí
Gorjuss batoh na rameno Time to Fly

Gorjuss batoh na rameno Time to Fly

53,25 €

Pridať do zoznamu prianí
Santoro Poppi Loves peračník trojzipsový plný Librarian

Santoro Poppi Loves peračník trojzipsový plný Librarian

31,91 €

Pridať do zoznamu prianí
Gorjuss Fiesta Ruksak na kolieskach My Gift to You

Gorjuss Fiesta Ruksak na kolieskach My Gift to You

96,90 €

Pridať do zoznamu prianí
Gorjuss Fiesta parfumovaná ceruzka My Gift to You

Gorjuss Fiesta parfumovaná ceruzka My Gift to You

1,93 €