12 Nov@Toyeto

Prvých 6 mesiacov života dieťatka: ako sa vyvíja a aké hračky potrebuje?

Prvých 6 mesiacov života dieťatka: ako sa vyvíja a aké hračky potrebuje?

Aké hračky vybrať pre novorodenca? Pozrime sa na vývoj dieťatka do šiestich mesiacov a uvidíme, ktoré hračky mu v tomto období pomôžu rozvíjať jeho zmysly. 

Prvé mesiace dieťatka sú pre rodičov také vzrušujúce! Deň po dni môžu sledovať, ako sa ich bábätko stále učí niečo nové a ako po drobných krôčikoch napreduje. Aj šesťmesačné dieťatko už dokáže prejavovať svoju vlastnú osobnosť a túži samo (v rámci svojich možností) spoznávať svet okolo seba.

Vývoj dieťaťa do 6 mesiacov

Každé dieťa sa, samozrejme, vyvíja svojim vlastným tempom. Vo veku šesť mesiacov však má už väčšina detí za sebou tieto míľniky:

Pohyby. Polročné dieťa sa čoraz viac pohybuje. Z ležania na chrbte sa dokáže samo pretočiť na bruško, pri polohe na bruchu sa zapiera rukami a kolená posúva pod seba, je už na ceste k lezeniu, niektoré deti už začínajú naozaj liezť. Najradšej by sa už postavilo na nožičky, ale na to je ešte priskoro. 

Pasívny sed. V tomto období už väčšina detí praktizuje tzv. pasívny sed, teda vydrží v polohe v sede, ak sa o niečo opiera, napríklad o veľký vankúš. 

Jemná motorika. Dieťa uchopuje predmety a hračky, ktoré mu podáte do ruky, ale načahuje sa po nich aj samo. Hračky si už dokáže prekladať z jednej ruky do druhej a pri hre s nimi používa aj palec.
Hračky 0-6 mesiacov, hrkálka HABA

Detské zmysly. Detské zmysly sa čoraz viac formujú. Deti majú čoraz lepší zrak, dokážu spoznávať viac farieb a lepšie zaostrovať, vďaka čomu by v tomto období malo ustať jemné škúlenie. Lepší sa aj detský sluch, deti reagujú na svoje meno a niektoré základné pokyny či pesničky, ktoré pravidelne poslúchate. Rozlišuje tiež tón hlasu, pamätá si rytmus niektorých často opakovaných rýmovačiek. 

Reč. Nejde o reč ako takú, dieťatko sa však už snaží napodobňovať rôzne zvuky, hovorí prvé slabiky. 

Emócie. Dieťatko sa dokáže usmievať a smiať a robí to často, reaguje tak na veci, ktoré sú mu príjemné. Prestáva plakať bezdôvodne, plače len vtedy, ak ho niečo bolí, hnevá alebo nie sú naplnené jeho iné potreby.

Spoznávanie sveta. Dieťa reaguje na svoje meno, spoznáva tváre svojich rodičov, rozumie, ktorými grimasami sa ho ľudia snažia rozosmiať. 

Strava. 6 mesiacov je vek, kedy už možno začať s prvými príkrmami (v prípade, že je dieťa kŕmené umelým mliekom, tak sú príkrmy vhodné už od štyroch mesiacov). 

Separačná úzkosť. V období okolo šiestich mesiacov u mnohých detí prichádza separačná úzkosť. Dieťatko je silne naviazané na mamu, najradšej je v jej blízkosti, uprednostňuje ju pred inými ľuďmi a pri – hoci aj krátkom – odlúčení plače a prežíva to veľmi emočne. Toto obdobie trvá zväčša niekoľko týždňov a po čase samo pominie. 

 

Aké tipy hračiek sú pre deti do 6 mesiacov vhodné?

Detská hrazdička. Dieťatko v tomto období vykonáva väčšinu svojich drobných hier pri ležaní na chrbátiku. Hračky, ktoré v tejto polohe upútajú jeho pozornosť, sú preto veľmi dôležité. Dieťatko sa učí za nimi naťahovať, zlepšuje si tak koordináciu oko-ruka a cibrí svoj zrak. Ideálne sú preto detské hrazdičky so zaujímavými visiacimi prvkami. 

 Prenosná hrazdička Baby Gym, Hračky do 6 mesiacov

Hrkálky. Dieťatko sa učí reagovať na zvuky, preto sú hrkálky pre bábätká ideálnymi hračkami. Vyberajte hrkálky, ktoré si dieťatko dokáže samo uchopiť a „obsluhovať“ - teda dokáže nimi triasť a ovládať vydávanie ich zvukov. Hrkálky by mali byť z bezpečného materiálu bez obsahu toxínov.

Hrkálka Hríbik z dreva, hračky do 6 mesiacov

Vnemové kocky. Šesťmesačné dieťatko si síce kocky ešte nedokáže samo postaviť na seba, o to radšej však vežičky z nich zhadzuje, čo je tiež dôležitým míľnikom. Vnemové kocky sú zároveň ľahučké, každá má iný povrch, a tak deti motivujú k skúmaniu. 

Hračky pre deti 6 mesiacov

Mojkáčikovia. Na hru s plyšovými hračkami sú polročné detičky ešte príliš malé, no ľahučkí mojkáčikovia sú skvelou alternatívou pre najmladších. Mojkáčik je navyše viac ako klasickou hračkou – dieťaťu pripomína prítomnosť matky, a tak sú vhodné aj pri prekonávaní separačnej úzkosti. 

Mojkáčik Dodos Zajko, hračky do 6 mesiacov

Hryzadlá. Rast zúbkov je pri polročných deťoch horúcou témou. Správne hryzadlá im pomôžu uľaviť od bolesti, ale vďaka zaujímavému tvaru aj zabaviť. Voľte hryzadlá z antibakteriálnych materiálov, ktoré najmenší drobci dokážu bez problémov uchopiť v rúčke. 
 Ryžové hryzadlo, hračky 6 mesiacov 

Súvisiace produkty