01 Apr@Toyeto

Privítajte jar pohybom na kolobežke. Pomáhame vzdelávať

Privítajte jar pohybom na kolobežke. Pomáhame vzdelávať

Poznáte to! Každý rodič, ktorý sa počas týchto náročných dní doma usiluje efektívne zabaviť a tiež vzdelávať svoje ratolesti vie, že to môže byť skutočne náročné. Chceme Vás preto inšpirovať. Pripravili sme si pre Vás seriál tematických aktivít, ktorých úlohou je priniesť deťom vzdelávacie témy v rôznych oblastiach a vám ušetriť čas na hľadanie inšpirácií. Dnes na tému KOLOBEŽKY.

PRIVÍTAJTE JAR POHYBOM NA KOLOBEŽKE

Kolobežka je jedným z najobľúbenejších dopravných prostriedkov detí, ale i dospelákov. Jedným z hlavných dôvodov prečo (a zároveň motiváciou, prečo ju vyskúšať), je určite fakt, že kolobežkovanie je naozaj nenáročným športom. Jazdeniu na kolobežke sa nie je treba nejak špeciálne učiť - postačí pevne uchopiť riadidlá a odrážať sa nohou. Rodičov tiež určite poteší, že je to zároveň veľmi bezpečný dopravný prostriedok. V prípade potreby stačí šľapnúť na brzdu či ubrzdiť pomocou brzdy na riadidlách alebo jednoducho z kolobežky zoskočiť. Jazdenie na kolobežke uprednostňujú predovšetkým rodiny v mestách: je vhodná aj na jazdenie po chodníku, urýchľuje spôsob prepravy z jedného miesta na druhé a ľahko ju poskladáte a preveziete aj v električke či trolejbuse. 

 

Toyeto najlepsie

Kolobežka Micro Mini2go Deluxe Plus - mätová (mint)

Kolobežka Micro Mini2go Deluxe Plus, z dielne švajčiarskej značky Micro, bola navrhnutá a vyvinutá uznávanými dizajnérmi a konštruktérmi a zároveň v spolupráci s lekárskymi expertmi vo Švajčiarsku a v Nemecku. Svojím vizuálnym prevedením a mentolovou farbou je vhodná tak pre chlapcov, ako i dievčatá.

>> Viac o produkte tu<<

Napriek tomu pri jazde na kolobežke posilňujete svaly celého tela – od rúk po nohy, vrátane brušných či chrbtových svalov. Benefitov jazdy na kolobežke je však ešte omnoho viac:

Rovnováha. Pre jazdu na kolobežke je potrebné stáť vzpriamene, bez hrbenia sa, s jednou nohou na kolobežke a druhou, ktorá odráža. 

Hrubá motorika. Pri jazde na kolobežke sa dieťa učí ovládať fungovanie svojich rúk a nôh nezávisle od seba. Musí tiež držať pevne uchopené riadidlá a pri zastavovaní stláčať brzdu. To všetko precvičuje hrubú motoriku dieťaťa.

Vývoj a posilňovanie svalov. Na to, aby dieťaťa jazdilo na kolobežke správne, musí zapojiť kopec svalov. Poriadny úchop riadidiel posilňuje svaly ruky, udržiavanie rovnováhy a vzpriamený postoj chrbtové a brušné svaly, odrážanie nohou a pevný nášľap zas zapája svaly dolnej končatiny.

Koordinácia. Zapájanie rúk a nôh súčasne pomáha deťom k lepšej koordinácii svojho tela. Tento návyk získavajú už pri odrážadlách a kolobežky to len zdokonaľujú.

Rozhodovacie schopnosti. Aktívna jazda na kolobežke si vyžaduje – hoci sa to nemusí zdať – aj rozhodovacie schopnosti a kritické myslenie. Učí dieťa rozmýšľať za pochodu (respektíve za jazdy), byť v strehu a pružne reagovať na aktuálnu situáciu. Teda podľa potreby brzdiť, kľučkovať, prípadne zoskočiť z kolobežky. 

Kardiovaskulárna aktivita. Rýchlejšia jazda a aktívnejšie odrážanie nohou núti srdce pumpovať viac krvi, čím sa väčšmi okysličujú pľúca. Takúto zvýšenú fyzickú aktivitu však deti považujú za nanajvýš zábavnú!

 

Vyberte tú správnu 

Kolobežky sú vhodné už pre najmenšie deti. Od jedného roka sa deti môžu učiť jazdiť na špeciálnych kolobežkách so sedákmi, ktoré pripomínajú skôr odrážadlá. Deti sa odrážajú oboma nohami, no zároveň sedia. Príkladmi sú kolobežky Micro Mini2Go s robustnejším sedákom, kam sa dá odložiť aj drobnosť ako fľaša s vodou, alebo kolobežky Globber 4v1 s pomocným držiakom. V oboch prípadoch sa dajú sedadlá neskôr odmontovať a deti sa učia klasickej jazde na kolobežke.

 

Pre staršie deti máme v ponuke dvoj- a trojkolieskové varianty kolobežiek. Zo širokej ponuky farieb a modelov si vyberie naozaj každý. Obľúbenými modelmi sú napríklad Globber Primo Foldable Lights so svetielkujúcimi prednými kolieskami, ktoré potešia rovnako deti ako ich rodičov, alebo trojkolesové kolobežky Mini Micro Deluxe, ktoré dostanete v rôznych pestrých farbách. 

 

Toyeto najlepsie

Kolobežka Mini Micro Deluxe žltá

Kolobežka Mini Micro Deluxe, z dielne švajčiarskej značky Micro, v univerzálnej žltej farbe vhodnej tak pre chlapcov, ako i dievčatá, bola navrhnutá a vyvinutá uznávanými dizajnérmi a konštruktérmi a zároveň v spolupráci s lekárskymi expertmi vo Švajčiarsku a v Nemecku.Prednosťou rady Mini Micro Deluxe je viacúčelovosť kolobežiek, ktoré doslova rastú s vaším dieťaťom.

>> Viac o produkte tu<<

TIPY NA AKTIVITY NA KOLOBEŽKE:

  • Aj jazda na kolobežke vyžaduje poznanie dopravných predpisov a zásad správania sa na vozovke. Ak je to možné, využite na to dopravné ihrisko, prípadne si zhotovte vlastné provizórne doma. 
  • Odmieta vaše dieťa nosiť prilbu? A čo keby ste si ju vyzdobili vlastnoručne vyrobenými nálepkami, napríklad v podobe mena dieťaťa či obľúbeného zvieratká, ktoré sa pôjde kolobežkovať spolu s ním?
  • Každý z nás má jednu silnejšiu nohu, ktorú zapája pri jazde na kolobežke. Na vhodnom, nerušenom, priestore vyzvite dieťa, aby skúsilo vystriedať nohy a viac si precvičilo aj druhú stranu tela. 
  • Chystáte sa na kolobežku? Čo tak sa ešte predtým trochu rozcvičiť aj za pomoci kolobežky? Rozcvička môže zahŕňať dvíhanie poskladanej kolobežky, jej preskakovanie zo strany na stranu alebo balansovanie na nej bez pohybu, s obidvoma nohami na spodnej časti. 
  • Ak máte dostatok vhodného priestoru, kolobežku môžete využiť aj ako jednu z disciplín domáceho trojboja či prekážkovej dráhy
  • Pri spoločnej jazde na kolobežke môžete deťom pomáhať učiť sa odhadovať vzdialenosti. Pýtajte sa ich, čo si myslia, koľko metrov ste už na ulici prešli a porovnajte to so skutočnou najazdenou vzdialenosťou.

 

 

TOYE PRE DETI

 

  

  

Ahojte, kamaráti! 

Naposledy sme sa rozprávali o športoch. Existuje jeden, ktorý máte určite radi. Kolobežkovanie. Dnes si povieme niečo o tom, ako jazdiť na kolobežke správne. 

Hovoríte si, že to nie je žiadna veda? Máte pravdu. Pevne sa držať riadidiel a odrážať sa jednou nohou vpred nie je až také zložité a rýchlo sa to naučí každý. Pri kolobežkovaní by sme sa však mali naučiť ďalšiu zásadnú vec. A teraz sa opäť vraciame k téme bezpečnosť. 

Na kolobežke jazdíme prevažne na cestách s ostatnými ľuďmi. Preto by sme mali dbať na to, aby sme dodržiavali všetky pravidlá správania sa na cestách. Na kolobežke môžeme jazdiť po chodníku alebo po ceste, vždy sa však musíme držať na pravej strane. Pri jazde na kolobežke sa tiež treba poriadne obzerať napravo aj naľavo. Aby sme sa dostatočne chránili, je treba nosiť na hlave prilbu. 

Jazda na kolobežke je nielen zábavná, ale pre naše telo veľmi prospešná. Precvičíme si pri nej všetky svaly v tele – ruky, nohy aj chrbát. Keď jazdíme rýchlejšie, posilňujeme aj naše srdce a pľúca. Prospieva nám aj pohyb na čerstvom vzduchu a slniečko, ktoré nám dodá vitamíny a my budeme zdraví a dobre naladení. 

  

  

 

Otázky na zopakovanie:

  • Aké športové náčinie potrebuješ na kolobežkovanie?
  • Prečo je jazda na kolobežke užitočná?
  • Na čo nesmieme zabúdať pri jazde na kolobežke?

 

 

 

 

 

 

 

 

Súvisiace produkty