25 Aug@Toyeto

Pripravte sa na príchod bábätka. Aké hračky by nemali chýbať v jeho výbavičke?

Pripravte sa na príchod bábätka. Aké hračky by nemali chýbať v jeho výbavičke?

Budúci rodičia sa pri príprave na príchod nového člena rodiny snažia myslieť vopred, a tak sú posledné mesiace či týždne pred narodením bábätka zväčša hektické. Treba toho toľko vybaviť, zariadiť, zakúpiť. Ako ste na tom s výbavou detskej izbičky? Máme pre vás cenné rady, ako na nič nezabudnúť. 

Keď čakáte dieťatko, zoznam vecí, ktoré ešte pred jeho narodením treba urobiť, je naozaj dlhý. Rodičia musia zorganizovať domáce priestory, rozhodnúť sa pre meno dieťatka, kúpiť kolísku a detskú postieľku, zbaliť nemocničnú tašku... Je veľa vecí, ktoré je potrebné naplánovať a zvládnuť. Veľa z týchto vecí ste už pravdepodobne stihli urobiť. 

Vybrali ste oblečenie, ktoré oblečiete bábätku na príchod domov z pôrodnice? Výborne! Každý malý detail vám dokáže uľahčiť náročné prvé dni. Pravdepodobne ste už tiež nachystali zásobu oblečenia a plienok na prvé dni a týždne.

Čo však detská izbička, je pripravená? Ak áno, ako ste ju zorganizovali? Prvým pravidlom organizácie je spravidla zriadenie funkčných oblastí inšpirovaných fázami každodenného života dieťaťa. 

Odporúča sa pritom mať:

Prebaľovaciu časť - vybavenú prebaľovacím pultom (alebo s komodou ako prebaľovacím pultom), prebaľovacou podložkou a špeciálnym košíkom obsahujúcim plienky, púder a čistiace obrúsky.

Časť na skladovanie oblečenia - skriňa alebo zásuvky s oblečením pre bábätko, kôš na bielizeň (ideálne v blízkosti prebaľovacej komody). 

Spaciu časť - postieľka s prikrývkami, plachtami a baby monitorom. 

Hraciu časť - na tú sa pri zariaďovaní izbičky pre novorodenca často zabúda, mnoho rodičov totiž predpokladá, že v prvých týždňoch ju bábätko nepotrebuje a jednoducho sa zariadi neskôr. Myslieť by ste však na ňu mali rovnako včas ako na to ostatné časti izbičky. Bábätko, samozrejme, veľa hračiek potrebovať nebude. Hra je však zásadná pre vývoj dieťaťa od ich narodenia, preto by sme to nemali podceňovať. Pomôžeme vám preto vybrať tie správne hračky, ktoré podporia detskú hru už od narodenia. 

Aké hračky pripraviť pre novorodenca? 

Prvá vec, ktorú sa vaše dieťa naučí vnímať, ste vy: váš dotyk, zvuku vášho hlasu, keď sa mu prihovárate, vašu tvár. Hra mu pomôže vnímať aj ďalšie podnety. Prostredníctvom hry sa deti učia pohybovať, komunikovať, pozorovať a porozumieť svojmu okoliu. Hračky pomáhajú vašim najmenším objavovať, podnecujú ich zmysly a pomáhajú im učiť sa prostredníctvom signálov a gest komunikovať.

Najmenšie deti, samozrejme, nepotrebujú zložité hračky, sú pre nich priam zbytočné. Máme však pre vás niekoľko typov hračiek, ktoré by v detskej izbičke bábätka nemali chýbať. 

Set hrkálky a hryzátka

Zbierka senzorických hračiek, ktoré učia dieťa komunikovať s okolím a skúmať svet okolo seba, a to za pomoci rôznych zmyslov. Farebná kolekcia hrkálok od Hape bola navrhnutá tak, aby ju dokázali malé ručičky sami udržať a narábať s ňou. Okrem toho pomôže vášmu dieťaťu rozvíjať jemnú a hrubú motoriku.

Klasická hračka ako je hrkálka má pre deti kopec benefitoch. Dieťa sa pri potriasaní hrkálkou zabaví, začne si samo uvedomovať, že ako jeho pohyby uvplyvňujú zvuk zvuk, ktorý hračka vydáva a všímajú si, aké príjemné je vkladať si ju do úst, čo im zároveň pomôže zmierniť bolesť ďasien spojenú s rastom zúbkov. V prípade setu hrkálok od Hape ide navyše o udržateľnú hračku, vyrobenú z bezpečného materiálu na báze ryže, ktorá je skvelou voľbou pre vaše dieťa a planétu. 

Detská hrazdička

Aby chcete dieťa zabaviť, mäkká podložka je skvelou voľbou. Novorodenec dokáže v tejto polohe pri lehu na chrbátiku najlepšie vnímať hračky vo svojom zornom uhle, naťahovať sa k ním a skúšať ich uchopiť. Veselá hrazdička od Hape obsahuje visiace jablko, včelu s vlajúcimi krídlami a kvet, ktoré zaujmú malé ručičky a očká. Deti sa ich rady dotýkajú skúšajú ich jemnú textúru a trénujú pritom úchop. Navyše ho môžete mať všade so sebou a zložíte ho aj do podoby štýlovej nákupnej tašky. 

Hudobný box

Táto upokojujúca hračka je ideálna pre novorodencov aj staršie deti, ktoré povzbudí k objavovaniu hudby a vzťahu k nej. Hudba je pre vývoj dieťaťa veľmi dôležitá. Faktom je, že ak rodičia deťom inštinktívne spievajú uspávanky a obklopujú ich hračkami vydávajúcimi zvuky, deti si to asociujú s pozitívnymi pocitmi a cítia sa viac milované a dobre naladené. Veselá hudobná skrinka je skvelým spôsobom, ako upokojiť a uspať dieťatko. 

Súvisiace produkty