18 Jan@Toyeto

Prečo sa hrať s figúrkami zvieratiek a iných tvorov? Máme pre vás niekoľko tipov na originálne hry

Prečo sa hrať s figúrkami zvieratiek a iných tvorov? Máme pre vás niekoľko tipov na originálne hry

Aj taká drobnosť, ako figúrky zvierat, dinosaurov či bájnych tvorov majú v detskej hre i detskom vývoji svoje miesto. Ak zapojíme trochu kreativity, môžeme vďaka nim pomôcť deťom vytvoriť aj zábavné a edukačné hry.

V detskom vývoji má veľký význam fáza imaginatívnej hry, kedy deti prostredníctvom neživých predmetov znázorňujú rôzne scénky a situácie, ktoré odzrkadľujú to, čo deti zažili alebo videli. Imaginatívna hra deťom pomáha pochopiť svet okolo seba: pomocou postavičiek dokážu prejavovať svoje emócie či formovať si životné postoje. Situácie, ktorých boli deti svedkami (či už v živote alebo vďaka tomu čo videli, počuli či čítali), si transformujú a zahrajú podľa seba, viac či menej realisticky. Táto fáza je súčasťou normálneho rozvoja takmer každého dieťaťa a prebieha prostredníctvom realistických figúrok, ale napríklad aj plyšových hračiek či bábik.

 

Cesta k spoznávaniu prírody


Realistické figúrky však deťom pomôžu spoznávať svet nielen na emocionálnej a sociálnej úrovni, ale aj prakticky. Gumené zvieratká od značky Safari totiž predstavujú zvieratá v realistickom prevedení, ktoré dodržiava ich farebnosť i proporcie. Deti tak majú možnosť bližšie spoznať rôzne skupiny zvierat: od vodných a morských živočíchov, cez divoko žijúce zvieratá, tie, ktoré možnú stretnúť v ZOO až po obávaný hmyz či plazy. Okrem žijúcich zvierat si deti môžu budovať záujem o vyhynuté dinosaury alebo môže ich fantázia zapracovať pri bájnych tvoroch ako víly či draci. V kolekcii tvorov v tube však nájdeme aj postavičky, vďaka ktorým sa deti môžu učiť povolania alebo sa prostredníctvom kolekcií armády naučiť niečo o historických udalostiach.

Hra s realistickými postavičkami totiž deti často privedie k hlbšiemu záujmu o tému, ktorú predstavujú. Skúste aj vy sami deťom pri ich zaujatej hre predstaviť jednotlivé zvieratká a prostredie, v ktorom žijú. Nemusíte byť odborníkmi, pokojne si informácie o zvieratkách môžete spoločne vyhľadať a naštudovať v knihách či na internete – voľte však formu, ktorá je vhodná pre vek dieťaťa. Deti tak môžete naučiť nielen niečo o prírode, ale predovšetkým ukázať im, ako byť zvedavý, ako si vyhľadávať a overovať informácie, čo je dôležitým krokom k rozvoju kritického myslenia.
 

 Gumené figúrky zvieratiek urobia deťom radosť


Agresívna hra

Mnohé z tvorov, ktoré dostanete – a o ktoré majú deti často najväčší záujem – pôsobia trochu hrôzostrašne či agresívne. Môže ísť o figúrky, ako sú hroziví draci, dinosaury či divoké zvieratá, ale agresívnu hru deti často predvádzajú aj prostredníctvom iných zvieratiek, ktoré sa v ich hrách hádajú či bojujú. Mali by sme sa ako rodičia znepokojovať, keď takúto situáciu uvidíme? Psychológovia tvrdia, že nie a takúto agresívnu hru so zvieratkami dokonca mnoho z nich využíva pri svojej klinickej praxi s deťmi. Jej podstatou je vyjadrenie hnevu a napätia, ktoré deti prežívajú rovnako ako my dospelí. Tieto emócie (v normálnej miere) môžu ventilovať aj vďaka hre. Deti to nerobí agresívnejšími aj v reálnom živote – s týmito emóciami sa snažia vysporiadať pri hraní. Aj preto je vhodnejšie, ak táto agresívna hra prebieha s postavičkami zvierat ako s figúrkami znázorňujúcimi ľudí.


Čo sa dá s figúrkami vymyslieť?

Figúrky zvieratiek a postavičiek nájdete v rôznych veľkostiach, od najväčších drakov či dinosaurov až po menšie figúrky v balení v tube. Ak ste rozmýšľali, ako sa dajú využiť tie najmenšie, poradíme vám niekoľko hier a spoločných aktivít, ktoré deti naozaj obohatia. Sú vhodné skôr pre staršie deti, do niektorých sa však môžete spoločne pustiť aj s predškolákmi. Mladšie aj staršie deti však určite nadchne aj tvorenie, ktoré sa s týmito hrami spája.

 

Mapa sveta. Podľa mapy si spoločne s deťmi nakreslite mapu sveta. Môžete si na nej rôznofarebne vyznačiť kontinenty, ale pokojne ju môžete vyfarbiť napríklad aj podľa nadmorskej výšky. Označiť si môžete aj oceány. Potom na príslušné kontinenty umiestnite zvieratá, ktoré na týchto miestach žijú.

 

Biotopy. Ako a kde žijú zvieratká? Pokúste sa spolu s deťmi zhotoviť prostredie, v ktorom bývajú jednotlivé zvieratká. Napríklad sneh z polystérenových guličiek vytvoria prostredie, kde žijú polárne zvieratá. S pomocou slamy a pierok môžete vytvoriť hniezdo, kde uložíte vtáčiky s vajíčkami. V priesvitnej nádobke hravo vytvoríte podmorský svet. A čo tak si vytvoriť dinosaurí kútik s tematikou praveku, ktorý dotvoríte za pomoci rôznych materiálov?

 Figúrky polárnych zvierat, tipy na kreatívne hry s figúrkami zvierat
 

ZOO. Mnohé zvieratká žijú aj v ZOO, kde majú vytvorené svoje príbytky. Čo keby ste si takú malú ZOO vytvorili spoločne. Skúste vyhotoviť výbehy pre rôznorodé zvieratká z tuby. Pomôžu vám určite použité škatuľky a kartóny, kamienky, farebný piesok, nepoužívané nádobky, kúsky látok, farby... fantázii sa medze nekladú!

 

Kolobeh života. Máte postavičky zvieracích mláďatiek i dospelých zvierat? Skúste si spoločne vytvoriť a vysvetliť kolobeh zvieracieho života.

 

Mestečko. Pre figúrky ľudí aj zvieratiek, môžete opäť zo škatúľ a všemožného materiálu vytvoriť domčeky, budovy, jazierko a les... skrátka celé mestečko. Alebo to bude radšej poschodový dom či panelák, kde vytvoríte byty pre zvieracie či ľudské rodinky?

 

Povolania. Pre figúrky ľudí, ktoré znázorňujú rôzne povolania, môžete kreslením alebo stavbou vybudovať ich kancelárie či ordinácie, kde nakreslíte či zhotovíte všetko, čo k svojej profesii potrebujú.

 

Počítanie. Tentoraz nepôjde o tvorenie, ale niečo naozaj edukačné. Drobné figúrky sú totiž skvelou pomôckou na učenie sa počtov v praxi.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Súvisiace produkty

Pridať do zoznamu prianí
Mláďa jednorožca

Mláďa jednorožca

4,90 €

Pridať do zoznamu prianí
Heraldický drak

Heraldický drak

21,90 €

Pridať do zoznamu prianí
Mytologický kôň Pegas

Mytologický kôň Pegas

9,50 €

Pridať do zoznamu prianí
Jednorožec

Jednorožec

12,90 €

Pridať do zoznamu prianí
Kone z farmy mix v tube

Kone z farmy mix v tube

14,90 €

Pridať do zoznamu prianí
Zvieratá z jaskyne v tube

Zvieratá z jaskyne v tube

13,90 €

Pridať do zoznamu prianí
Veľryba a delfín mix v tube

Veľryba a delfín mix v tube

14,90 €

Pridať do zoznamu prianí
Operené dinosaury v tube

Operené dinosaury v tube

14,90 €

Pridať do zoznamu prianí
Britská armáda v tube

Britská armáda v tube

15,90 €

Pridať do zoznamu prianí
Kryptozoológia v tube

Kryptozoológia v tube

13,50 €

Pridať do zoznamu prianí
Šelmy v tube

Šelmy v tube

14,90 €

Pridať do zoznamu prianí
Poníky v tube

Poníky v tube

14,90 €