24 Sep@Toyeto

Prečo by ste mali deťom kupovať udržateľné hračky?

Prečo by ste mali deťom kupovať udržateľné hračky?

Aj malé rozhodnutia dokážu priniesť veľké zmeny – a to dokonca aj v prípade, že tou veľkou zmenou bude krajšia budúcnosť pre naše deti a tými malými rozhodnutiami zas nákup produktov šetrných k našej planéte. Zvoliť si trvalo udržateľné hračky môže byť navyše veľmi príjemnou zmenou, ktorú ocení nielen naša planéta, ale aj vaše deti. 

Pojem „trvalá udržateľnosť“ vám asi nie je úplne neznámy, začnime však charakteristikou toho, čo to trvalo udržateľné hračky vlastne sú. Ide o všetky hračky, ktoré sú vyrobené z obnoviteľných prírodných materiálov, pričom ich výrobný proces neznečisťuje životné prostredie a neuvoľňuje do atmosféry oxid uhličitý ani skleníkové plyny. Z trvalo udržateľných hračiek sa nestáva zbytočný odpad ani po tom, čo už doslúžia, sú totiž schopné biologicky sa rozložiť.

Prečo sa zamerať na udržateľnosť?

Pre svoje deti chceme všetci len to najlepšie – a to by malo automaticky znamenať aj snahu o lepšiu budúcnosť pre naše deti. K zmierneniu či odvráteniu ničivých následkov na naše životné prostredie môžu viesť aj malé kroky. Môže ísť o rozhodnutia, ktoré robíme všetci každý deň – tak výrobcovia ako aj spotrebitelia, vo všetkých priemyselných odvetviach vrátane hračkárskeho priemyslu.
  Trvalo udržateľné hračky od Le Toy Van

Globálny hračkársky priemysel vyrobí každý rok milióny hračiek, ktoré sa predávajú sa po celom svete, aby sa tým uspokojili požiadavky neustále rastúcej populácie. Ako v každom odvetví priemyslu, aj tu existuje ponuka iba tam, kde je aj dopyt. Neudržateľná výroba hračiek bude naďalej prosperovať, pokiaľ budú spotrebitelia nakupovať lacné, nekvalitné a neekologické hračky. Aj preto je dôležité, aby sa ľudia, ktorí hračky nakupujú, vzdelávali aj v tejto oblasti, aby vedeli, odkiaľ hračky pochádzajú, akým spôsobom sa vyrábajú – a predovšetkým, aby na všetky tieto veci mysleli aj pri výbere hračiek. Hoci nižšia cena môže byť lákavá, často je práve to ukazovateľ toho, že produkt bol vyrobený neférovým spôsobom, ktorý poškodzuje životné prostredie i miestne komunity.

V TOYETO venujeme veľký priestor tomu, aby sme rodičom vysvetlili, akú dôležité sú pre zdravý detský vývoj hračky a hra. Správne vybratá hračka však môže mať pozitívny vplyv nielen na detský vývoj, ale aj na celú planétu! 

Čo je udržateľné?

Samozrejme, pre spotrebiteľov nie je vždy jednoduché zistiť, či je konkrétny produkt vyrobený etickým a udržateľným spôsobom. Počet organizácií, ktoré sa usilujú o etickejšie rozhodnutia a zaistenie udržateľnosti výrobkov však rastie. Vo väčšine prípadov majú tieto spoločnosti záujem informovať o tom svojich spotrebiteľov, sú transparentnejšie a zreteľne označujú všetky použité materiály - druh použitého certifikovaného dreva a jeho pôvod, použité netoxické farby a lepidlá, ale aj ďalšie informácie týkajúce sa etických zásad podpory miestnych ekonomík a ekosystémov.

 Lacné hračky v skutočnosti lacné nie sú.

Sú všetky drevené hračky udržateľné?

Drevené hračky sú v mnohých ohľadoch ekologickejšou voľbou, nie všetky sa vyrábajú rovnakým, udržateľným spôsobom. Aj preto – našťastie – dnes existuje niekoľko iniciatív bojujúcich proti nelegálnej ťažbe a odlesňovaniu. Preto si aj pri kúpe drevených hračiek treba overiť, či pochádzajú z certifikovaného udržateľného zdroja. 

Drevené hračky sú navyše celkom širokým pojmom, rozdiely robí aj to, z akého druhu dreva sú jednotlivé hračky vyrobené. Ide o drevo z jaseňov, brezy alebo kaučukovníka? Niektorí výrobcovia dokonca používajú tzv. repasované drevo, ktoré bolo predtým použité na iný účel, teraz sa recykluje a znižuje tak nutnosť ďalšej ťažby. 

 

Drevo z kaučukovníka

Udržateľným drevom je aj spomínané drevo z kaučukovníka, ktoré vo svojich hračkách používa aj značka LE TOY VAN

Kaučukovník je pôvodne juhoamerickou drevinou, dnes sa však rovnako pestuje aj na plantážach po celom svete, od Afriky po juhovýchodnú Áziu. Kaučukovníky sa primárne pestujú na výrobu latexu, ktorý sa hojne používa v rôznych priemyselných odvetviach. Táto mäkká biela látka sa nachádza pod jeho kôrou a zbiera sa nedeštruktívnou metódou, čo znamená, že bez poškodenia stromu z neho možno latex získavať aj 30 rokov. V minulosti boli kaučukovníky po skončení svojho prirodzeného životného cyklu, keď už nemohli vylučovať latex, zničené, často spálené. V ostatných rokoch sa však zistilo, že drevo zo stromov sa dá ešte dobre využiť. 

Drevo z kaučukovníka je nielen vizuálne atraktívne, ale vyznačuje sa aj veľkou odolnosťou a ľahko sa s ním pracuje, vďaka čomu získal popularitu v stavebnom priemysle, nábytkárstve, pri výrobe kuchynských doplnkov, ale aj hračiek.  

Kaučukové drevo a hračky Le Toy Van

Trvalá udržateľnosť u značky Le Toy Van 

Anglická značka Le Toy Van, ktorá vyrába drevené hračky už od roku 1995, si na ekológii a trvalej udržateľnosti dáva záležať už od svojich počiatkov. Aj preto na výrobu svojich prepracovaných hračiek z dreva používa práve kaučukovníkové drevo, ktoré tak dostáva druhú šancu. Úzko pritom spolupracujú s lokálnymi komunitami a zaujímajú sa o to, či celý zber tohto dreva prebieha etickým spôsobom. Za každý strom, ktorý na výrobu svojich hračiek zužitkujú, dokonca vysadia jeho „náhradníka“! To pomáha podporovať a udržiavať miestne hospodárstvo a zabezpečovať udržiavanie ekosystému

Hračky značky Le Toy Van sú celodrevené, prípadne s minimom plastu – aj v tomto prípade sa však snažia stále posúvať vpred, a preto sa zaviazali nahradiť všetky plasty v hračkách i obalových materiáloch ich recyklovateľnými alternatívami. A to do konca roka 2021! Hračky Le Toy Van sú ručne zdobené netoxickými farbami na báze vody a lepené prírodným lepidlom, vďaka čomu sú vhodné aj pre najmenších. Sú držiteľmi mnohých certifikátov, ktoré ukazujú, že trvalá udržateľnosť v ich ponímaní nie sú len prázdne slová. Všetky si ich môžete pozrieť na ich webstránke www.letoyvan.com

  Drevené hračky od Le Toy Van sú vyrobené z ekologického materiálu

Prístup založený na ekológii a trvalej udržateľnosti však nie je to jediné, čím vás značka Le Toy Van zaujme. Kvalitné drevené hračky sú totiž naozaj krásne, očaria vás svojimi nevtieravými pastelovými odtieňmi i precíznym vyhotovením. Pod ich hlavičkou môžete nájsť Montessori hračky pre najmenších, bohatú ponuku drevených hračiek verne znázorňujúcich potraviny či kuchynské príslušenstvo, ale aj drevené autíčka, garáže, domčeky pre bábiky či iné hračky. Hoci je každá z nich iná, spája ich spoločný rukopis, niečo, čo v Le Toy Van označujú francúzskym výrazom „je ne sais quoi“ – niečo, čo je ťažko uchopiť a vysvetliť a pritom to pri pohľade na ich jedinečné hračky ihneď pochopíte. 

 

(Zdroj: Le Toy Van)

 

Súvisiace produkty