11 Mar@Toyeto

Prečo by sa aj vaša ratolesť mala hrať s puzzle? Objavte ich čaro aj vy!

Prečo by sa aj vaša ratolesť mala hrať s puzzle? Objavte ich čaro aj vy!

O tom, že puzzle dokáže potrápiť detské hlavičky azda nebude nikto pochybovať. Skladanie puzzle napríklad aktivizuje ľavú aj pravú hemisféru mozgu, učí deti rozmýšľať, učí ich trpezlivosti či cieľavedomosti. Benefitov je pritom ešte omnoho viac. V jej mnohých formách, veľkostiach a s rôznymi stupňami náročnosti, majú veľmi veľký význam najmä u predškolákov. Práve preto sa puzzle radí medzi hračky, ktoré vaše ratolesti jednoducho musia mať.

Čo prináša deťom puzzle?

 

Tréning jemnej motoriky. Uchopenie dielikov, ich otáčanie a hľadanie správneho miesta, kam by mohli zapasovať, učí deti narábať s menšími vecami a trénuje u nich úchop predmetov.

Koordinácia oko-ruka. Práve puzzle je ideálnym spôsobom, ako si dieťa dokáže osvojiť túto schopnosť: dieťa vidí, ako by mal vyzerať výsledný obrázok, sleduje niekoľko dielikov, vyhodnocuje, ktorý bude ten pravý kúsok do skladačky a následne ho vyberá a vkladá na presne určené miesto. Niekoľkosekundová záležitosť, ktorá znie prirodzene, no na to, aby ju dieťa zvládlo správne si ju musí osvojiť – aj prostredníctvom puzzle hier.

Poznávanie tvarov. Puzzle si zväčša predstavíme ako dieliky s typickým tvarom, puzzle skladačky pre menšie deti sú však často podložky s výrezmi na vkladanie rôznych, ktorých tvary sa rôznia – od obrysov zvieratiek, dopravných prostriedkov či geometrické tvary.

Pamäť, priestorové videnia a abstraktné myslenie. Pri skladaní puzzle sa deti učia trénovať svoju pamäť a priestorové videnie – miesto, kam konkrétny dielik zapadne prestávajú hľadať manuálne, ako to robia najmenšie deti, ale v hlave si formujú predstavu, ako má vyzerať a kam by mal patriť.

Cieľavedomosť. Skladaním puzzle si dieťa testuje vlastné schopnosti a vedome pracuje na dosiahnutí cieľa. Po tom, čo sa mu podarí ju zložiť, je na seba právom hrdé a motivuje ho to k ďalších výzvam. Túto získanú vlastnosť ocení nielen pri hrách.

Trpezlivosť a sústredenosť. Skladanie puzzle si vyžaduje svoj chce nejaký čas a čím je náročnejšie, tým je ten čas dlhší. To by však deti nemalo odradiť od skladania, ale naopak, pozitívne ich to motivovať k tomu, aby pri skladaní trpezlivo strávili nejaký čas jednou činnosťou.

Nové vedomosti. Mnohé puzzle sú špecializované a deťom dokážu hravým spôsobom predstaviť rôzne témy, ako je príroda, vesmír či ľudské telo.  

Puzzle vesmír 70 ks Mudpuppy 

 

Náš tip:

Originálna puzzle Slnečná sústava obsahuje 70 nepravidelných dielikov, z ktorých sú niektoré dokonca tvarované ako planéty. Okrem zábavy pri skladaní modelu slnečnej sústavy má puzzle aj druhú stranu obsahujúcu názvy planét vo viacerých jazykoch, vďaka čomu získava aj edukatívny charakter.

 

Začíname s puzzle 

K puzzle môžete deti viesť už od útleho veku. Špecializované puzzle pre deti od 18 mesiacov nepripomínajú klasické puzzle skladačky, skôr hračky na vkladanie. Deti do obrazcov s výrezmi vkladajú dieliky, ktoré tam patria. Často sú k tomu motivované zvukovými efektmi, ktoré skladačka vydá po vložení dielika na správne miesto.

 

Náš tip:

Vkladacie puzzle farma je vhodné pre najmladšie deti. Obrázok z každodenného života na farme obsahuje výrezy, ktoré sú určené na vloženie špeciálnych dielikov s drevenými úchytkami, ktoré dotvoria príbeh. Na každé miesto sa navyše hodí hneď viacero dielikov, vďaka čomu získava výsledný obrázok zakaždým nový ráz.

 Vkladacie puzzle farma Goki

Postupne môžete prejsť na klasické puzzle. Tie najjednoduchšie môžu mať aj dva dieliky, ktoré k sebe patria formou aj logikou – napríklad v prípade puzzle Kde žijú zvieratá. Dvoj- až trojročné dieťa by už však malo zvládnuť samostatne poskladať aj puzzle s 12 dielikmi. Puzzle pre menšie deti majú väčšie, ľahšie uchopiteľné dieliky a pre deti príťažlivé obrázky s výraznejšími farbami, no menším množstvom detailov.

Po tom, čo dieťa hravo zvládne takúto (napríklad dvanásťdielnu) skladačku, postupne zvyšujte ich náročnosť. Deti si často obľúbia obrázkové puzzle z jednej série, pokúste sa však deťom ponúknuť rozmanité motívy. Deti tam získajú väčší prehľad o svete a rozvíjajú si svoju predstavivosť a fantáziu.

 

Náš tip:

Puzzle Veda s 36 dielikmi vás zavedie na návštevu vedeckého múzea. Krásne ilustrácie s množstvom detailov deťom predstavia všetko, čo v takom vedeckom múzeu možno nájsť: modely ľudského tela, našej planéty, predstavenie vedeckých pokusov či zábavných experimentov. Okrem ostatných benefitov, ktoré skladanie puzzle prináša sa, vám dáva príležitosť priniesť do rozhovoru s deťmi stále nové a nové témy, ktoré uspokoja ich zvedavosť.

 Puzzle Veda Mudpuppy

 

Puzzle pre predškolákov

Hra s puzzle je dôležitá najmä pre deti v predškolskom veku. Nielenže im pomáha trénovať si jemnú motoriku, ktorá je pre školákov potrebná najmä pre správne držanie pera, ale učí ich sústrediť sa dlhšie na jednu činnosť. Mnoho detí totiž v obklopení rôznych hračiek ľahko prepína svoju pozornosť z jednej aktivity na druhú a na nič sa plnohodnotne nesústredí. Práve puzzle pomáha deťom upokojiť sa a trpezlivo sa venovať jednej činnosti, kým nie je hotová. Okrem toho, skladaniu menších puzzle sa deti väčšinou venujú samostatne, čo ich tiež učí vytvoriť si vlastný postup riešenia problému a tiež zodpovednosti za vlastné rozhodnutia.

Puzzle však nie je len pre najmenších, s obľubou sa mu venuje čoraz viac školákov i dospelých. A robia dobre, pravidelné skladanie puzzle trénuje ich pamäť a koncentráciu, má relaxačné a terapeutické účinky.

 Puzzle Safari Crocodile Creek 500 ks

Náš tip:

Skúsení skladači puzzle ocenia skladačky s väčším počtom dielikov, ktoré ich zamestnajú na niekoľko hodín a často aj niekoľko dní. Puzzle Safari 500 ks od značky Crocodile Creek vás napríklad zavedie do prostredia horúcej Afriky, kde sa na pútavých ilustráciách spoznáte rozmanité zvieratá typické pre safari.


Aké sú vaše skúsenosti s puzzle? Napíšte nám na marketing@toyeto.sk!

 

Súvisiace produkty