21 Apr@Toyeto

Prebádajte s deťmi okúzľujúci svet dinosaurov! Pomáhame vzdelávať

Prebádajte s deťmi okúzľujúci svet dinosaurov! Pomáhame vzdelávať

Poznáte to! Každý rodič, ktorý sa počas týchto náročných dní doma usiluje efektívne zabaviť a tiež vzdelávať svoje ratolesti vie, že to môže byť skutočne náročné. Chceme Vás preto inšpirovať. Pripravili sme si pre Vás seriál tematických aktivít, ktorých úlohou je priniesť deťom vzdelávacie témy v rôznych oblastiach a vám ušetriť čas na hľadanie inšpirácií. Dnes na tému DINOSAURY.

Dinosaury sú pre deti fascinujúcou témou! Dnes vám preto prinášame nielen aktivity, ktoré môžete s deťmi pri poznávaní tajomného sveta dinosaurov podniknúť, ale aj zaujímavosti o dinosauroch, ktoré môžete čítať spoločne s deťmi a ako bonus vysvetlenie toho, prečo je táto téma pre deti tak zaujímavá!

Deti a dinosaury

Vedeli ste, až jedno z troch detí je v istom období svojho života nejakým spôsobom fascinované dinosaurami? A to nie je to jediné, čo štúdia žurnálu Developmental Research pri skúmaní vzťahu detí k téme dinosaurov objavila! Hovorí aj o tom, že o dinosaurov sa detí zväčša nezaujímajú len tak povrchne: mnoho detí pozná názvy viacerých druhov (často aj latinské) a zaujíma sa o všetky dostupné vedecké informácie spojené s dinosaurami. Svojimi vedomosťami v tejto oblasti sa často snažia predčiť rodičov a ohúriť ich tým, čo všetko vedia: väčšinou ste to práve vy, za kým sa rozbehnú s novou informáciou, na ktorú prišli. Snažte sa na to reagovať so záujmom a nadšením, deťom tým ukážete, že na vás naozaj urobili dojem, čo podporí ich zdravé sebavedomie, ale i záujem o ďalšie skúmanie.  

Nemusí to znamenať, že z nich rastú budúci paleontológovia: podľa vedcov toto obdobie väčšinou trvá šesť mesiacov až tri roky. Určite im to však pomáha pri zdravej zvedavosti a záujme o svet, čo bude pre deti dôležitou črtou nielen v škole, ale aj v živote. 

 

Figúrky Safari Dinosaury 

Toyeto najlepsie

Nájdi 15 rozdielov

Malý paleontológ má nového kamaráta dinosaura. Od teba by potreboval pomoc s hľadaním rozdielov medzi obrázkami. Nájdeš všetkých 15 rozdielov? ... Zvládol si to? Obrázky si ešte vyfarbi.

>> Stiahnúť aktivitu <<

Zaujímavosti zo sveta dinosaurov

 

Čím viac zaujímavostí o dinosaurov sa naučíme, tým zaujímavejšie budú následné detské hry! Vedeli ste, že...

 • slovo dinosaurus pochádza z gréčtiny a v preklade znamená „desivá jašterica“?
 • prvým oficiálne pomenovaným dinosaurom bol Megalosaurus?
 • väčšinu dinosaurov poznáme iba vďaka jednej objavenej kosti či zuba?
 • dinosaury často prehĺtali väčšie kamene, ktoré im zostávali v žalúdku a pomáhali im rozdrviť potravu?
 • mnohé dinosaury, ktoré poznáme napríklad z filmu Jurský park, sú zobrazované nesprávne? Tak napríklad také velociraptory mali v skutočnosti telo pokryté perím a boli omnoho menšie, ako vo filme.
 • najbližšími potomkami dinosaurov sú vtáky?
 • najdlhším dinosaurom bol Argentinosaurus (až 40 m), ktorý bol zároveň aj najťažší? Vážil až 77 ton. 
 • Najmenším objaveným dinosaurom bol Lethosaurus vo veľkosti kurčaťa. 
 • Za najinteligentnejšieho dinosaura (z pohľadu veľkosti lebky) sa považuje Troodon, za najmenej inteleligentného Stegosaurus. 
 • Za najstarší druh dinosaura je považovaný Saltopus? Žil asi pred 245 miliónmi rokov. 

 

TIPY NA AKTIVITY POČAS KARANTÉNY:

  1. Vyskúšali ste už senzorickú hru s dinosaurami? Postačí vám väčšia plastová nádoba, ktorú naplníte pieskom (napríklad kinetickým), ryžou, hlinou a podobne a pridáte figúrky dinosaurov (ale môžete sa s tým vyhrať a doplniť aj inú výplň podľa vašej fantázie: kamienky, tráva a pod.). Deti počas zoznamovania sa s netradičným materiálom objavujú pomocou svojho hmatu a ďalších zmyslov, čo prináša hre nový rozmer. Hra je obľúbená najmú u mladších detí. 
  2. Životné prostredie figúrkam dinosaurov môžete vytvoriť aj pomocou kartónu, ktorý zafarbíte podľa vašich predstáv, dolepíte tam vhodné prvky a podobne. Viac tipov na hry s drobnými figúrkami nájdete TU
    
    Sensory play Dinosaury   
  3. Koľko druhov dinosaurov poznáte? Začnite s učením sa názvov figúrok, ktoré máte doma. Ku každej si môžete vyhľadať aj niekoľko zaujímavostí a následne vytvoriť veľký dinosaurí kvíz pre celú rodinu. 
  4. Nemusíte ostať len pri figúrkach, vyhľadajte si na internete alebo v knihách rôzne druhy dinosaurov a niečo sa o nich spoločne naučte. Následne si môžete vytvoriť kartičky (s vytlačenými alebo nakreslenými obrázkami dinosaurov), ktoré budete spájať s ich názvami. 
  5. Zahrajte sa na skutočných paleontológov a preskúmajte dinosaurie vajcia! Po rozlúsknutí škrupinky sa vo vajíčku skrýva odliatok až 12 rôznych druhov dinosaurov. 

Toyeto najlepsie

Nájdi 15 rozdielov

Malý paleontológ má nového kamaráta dinosaura. Od teba by potreboval pomoc s hľadaním rozdielov medzi obrázkami. Nájdeš všetkých 15 rozdielov? ... Zvládol si to? Obrázky si ešte vyfarbi.

>> Stiahnúť aktivitu <<

 1. Praví paleontológovia budú chcieť určite preskúmať aj dinosaurie kosti. So sadou Ice Age bude vašou úlohou vykopať jednotlivé kosti a následne z nich poskladať kostru dinosaura. Pomôže vám dláto a kladivko, ktoré nájdete v balení!
 2. Vytvoriť si však zvládnete aj vlastnú fosíliu! Postačí vám na to figúrka dinosaura a sadra, do ktorej si opatrne spravíte jeho odtlačok. 
 3. Hravý svet dinosaurov pomôže tým najmenším odhaľovať aj zábavné magické maľovanie. Na odhaľovanie dinosaurov im postačí obyčajná voda, ktorou naplnia špeciálny štetec. Pohyb vlhkého štetca odhaľuje na omaľovánke pestré obrázky dinosaurov. 
 4. Nechajte deti zahrať sa na dinosaury a pomôžte im k tomu pripraviť dinosaurí kostým. Postačí vám niekoľko farebných papierov, z ktorých si vystrihnete a zlepíte dinosauriu čelenku a ostne na chrbte. 
 5. Pomocou drobných figúrok dinosaurov sa môžete učiť napríklad aj počítať. Nechajte deti spočítať, koľko dinosaurov je na jednej kôpke, rovnakým spôsobom môžete trénovať aj sčítanie a odčítanie. Pre malých milovníkov dinosaurov si môžete vytvoriť aj kartičky s rôznym množstvom odtlačkov dinosaurích labiek a nechať ich zrátavať, odčítavať či zoraďovať od najmenšieho počtu po najväčší a podobne. 
 6. Svojich obľúbených dinosaurov si možno postaviť aj zo zaujímavých stavebníc. Napríklad súprava LaQ vám umožní poskladať si pteradonta z drobných farebných kúskov, Magformers zas dinosaura z farebných magnetických kúskov. Nevšedné tipy skladačiek pomáhajú rozvíjať detskú predstavivosť. 
 7. Určite ste už zachytili obrázky s rolkou papiera, ktorú si natiahnete na zem, postavíte vedľa nej figúrky dinosaurov a pri tieni pri západe slnka ich jednoducho obkreslíte na papier. Jednoduchá hra prinesie deťom kopec zábavy! 


TOYE PRE DETI

  

Ahojte, kamaráti!

Dnes si povieme niečo o dinosauroch. Viete už o nich niečo aj vy?

Dinosaury žili na Zemi pred približne 250 miliónmi rokov, teda omnoho skôr ako ľudia. A nažívali si tu veľmi dlho, podľa odhadov až 165 miliónov rokov. Nevieme, prečo presne vyhynuli, no pravdepodobne to súviselo so zmenou podnebia: dinosaury neboli pripravené na ľadové doby, ktoré na Zemi nastali. 

Dnes vieme povedať, že existovalo mnoho druhov dinosaurov: niektoré boli bylinožravé, iné sa živili mäsom. Niektoré dokonca vedeli lietať.  Väčšinou to však boli obrovské tvory, ktoré dosahovali rozmery až niekoľko metrov, našli sa však medzi nimi aj drobci, ktorí boli nižší než dnešný človek. Vo všeobecnosti však patria medzi najväčšie živočíchy, aké kedy na Zemi žili. 

Dinosaury žili dávno predtým, než sa na Zemi objavili prví ľudia, a tak všetko, čo o nich vieme, nám pomohli zistiť skameneliny a moderná technika. Vďaka tomu môžeme vedieť nielen to, ako približne vyzerali a kde žili, ale aj to, ako sa pravdepodobne správali. Vedci, ktorí dinosaurov a skameneliny skúmajú sa nazývajú paleontológovia. 

  

 

Otázky na zopakovanie:

 • Kedy žili na Zemi dinosaury? 
 • Poznáš niektoré druhy dinosaurov?
 • Chcel by si sa stať paleontológom?

 

 

Toyeto najlepsie

Nájdi 15 rozdielov

Malý paleontológ má nového kamaráta dinosaura. Od teba by potreboval pomoc s hľadaním rozdielov medzi obrázkami. Nájdeš všetkých 15 rozdielov? ... Zvládol si to? Obrázky si ešte vyfarbi.

>> Stiahnúť aktivitu <<

Súvisiace produkty