17 Mar@Toyeto

Poznávame prírodu okolo nás! Pomáhame vzdelávať

Poznávame prírodu okolo nás! Pomáhame vzdelávať

Poznáte to! Každý rodič, ktorý sa počas týchto náročných dní doma usiluje efektívne zabaviť a tiež vzdelávať svoje ratolesti vie, že to môže byť skutočne náročné. Chceme Vás preto inšpirovať. Pripravili sme si pre Vás seriál tematických aktivít, ktorých úlohou je priniesť deťom vzdelávacie témy v rôznych oblastiach a vám ušetriť čas na hľadanie inšpirácií. Dnes na tému POZNÁVAME PRÍRODU OKOLO NÁS!

POZORUJEME PRÍRODU

Či žijeme v mestách alebo na dedine s lesom priamo za oknom, už od malička by sme mali v deťoch budovať vzťah k prírode. Je už na zvážení každého rodiča, či budú deti vyrastať obklopené kvetmi a s domácimi zvieratkami, príroda je však všade okolo nás v rôznych podobách a spoznávať a rozprávať sa o nej je naozaj dôležité. Vysvetlite im, čo je príroda a prečo by sme ju mali chrániť a zakomponujte prírodnú tematiku aj do hračiek a hier, ktorými dieťa obklopujete či do vašich bežných aktivít. Deti sú od prírody vnímavézvedavé a neraz sa samy zarazíme, čomu všetkému venujú svoju pozornosť bez toho, aby sme ich na to upozorňovali: drobnému slimáčikovi na ceste či kresleným zvieratkám v obrázkovej knižke.

 

NÁŠ TIP:

Pozorovať svet mravcov je pre deti naozaj fascinujúce! Toto vivárium je vybavené všetkým, čo mravčekovia pre svoj život potrebujú. Stačí tam nasťahovať zopár mravčekov a sledovať, ako si vytvárajú svoje cestičky.

  

Svet mravcov

Staňte sa skutočným entomológom s unikátnym viváriom pre mravcov, v ktorom môžete detailne pozorovať životný cyklus týchto obdivuhodných malých tvorov! Pozorovacia sada na mravce pre deti obsahuje priehľadné vivárium aj vyživovací gél, ktorý mravcom poskytne všetky potrebné živiny.

22,80 €

  

 Terra Kids kompasAby sme u nich túto prirodzenú zvedavosť a zároveň vzťah k prírode pomáhali budovať, môžu poslúžiť pomôcky, ktoré im pomôžu sledovať prírodu zblízka. Môže to byť zväčšovacie sklo, pod ktorým môžu sledovať kvety, ktoré si natrhali pri prechádzke alebo set na skúmanie hmyzu, ktoré im poskytnú fascinujúci pohľad na tieto drobné živočíchy, alebo naopak, ďalekohľad, ktorým môžete pozorovať vtáky na oblohe či vzdialené hory. Aj takýmto spôsobom deťom poskytujete širší obraz o svete a dávate im ďalšie podnety pre ich zvedavosť.

Nemusíte z nich urobiť rovno skautov (i keď to by mohlo tiež stáť za zmienku), no naučiť deti práci s kompasom či orientácii v teréne pre nich nebude nikdy na škodu. Aj takýmto spôsobom im pomôžete budovať vzťah k prírode, čo je v časoch, kedy sa na ekológiu a enviromentalistiku kladie čoraz väčší dôraz stále dôležitejšie.

  

Kompas Terra Kids kovový

Naučte vaše deti orientácií v prírode a práci s mapou! Poslúži vám na to tento unikátny kompas z rady Terra Kids - z dielne značky Haba. Kompas ponúka integrovaný želežný zameriavač, ľahko sa ovláda a číta. Jeho súčasťou je aj hliníkový karabínový nádstavec, ktorým si ho môžete pripevniť na opasok či batoh. Dodávaný je v odolnom kovovom puzdre.

10,36 €

  

Učiť deti poznávať prírodu môžeme aj počas týchto dní. Pripravili sme si pre vás niekoľko tipov.

 

TIPY NA AKTIVITY POČAS KARANTÉNY:

·      Nechajte deti, nech si vytvoria herbár. Môže ísť o zošit alebo veľký plagát, kde nalepia lístky rastlín, ktoré nájdu doma, na záhrade či na prechádzke v lese. Navrhnite im, aby si ku každej z nich našli čo najviac informácií na internete či v encyklopédiách. Výsledok potom môžu odprezentovať rodine.

  

>> TOYETO HERBÁR NA STIAHNUTIE TU <<

  

·      Na záhrade, ale pokojne aj doma v byte, pripravte deťom súťaž, ktorá preverí ich orientáciu pomocou kompasu. Deti dostanú lístoček, ktorý ich bude navigovať k ďalším indíciám so znením napríklad „urob 10 krokov na severozápad“. Na konci nájdu ukrytú odmenu.
Terra Kids lupa HABA

·      Ak máte záhradu, môžete s deťmi vyskúšať určovanie svetových strán podľa slnka alebo podľa vlastného tieňa, ale tiež orientáciu s kompasom.

·      Jar je ideálny čas na presádzanie rastlín. Ak sa do toho pustíte, neváhajte si na pomoc prizvať deti. Nielen, že sa budú môcť pohrabať v hline, čo určite ocenia - aspoň na chvíľu, ale zblízka sa tiež môžu pozrieť na to, ako sú rastliny zakorenené v zemi, môžu pozorovať rozdiely medzi zelenými a vyschnutými lístkami či sledovať, ako sa správajú odstrihnuté lístky. Najlepšie to uvidia, ak si na pomoc zoberú zväčšovacie sklíčko.

·      Máte deti, ktoré už dokážu fotiť mobilom alebo jednoduchým fotoaparátom? Vyzvite ich, aby sa pokúsili urobiť pekné detailné fotky rastlín či drobných zvieratiek ako sú chrobáčiky či mravčeky.

·      Nájdite si a vystrihnite si obrázky s témou prírody (prípadne si ich nakreslite) a vytvorte z nich svoju vlastnú hru, napríklad pexeso, kde budete musieť spájať buď rovnaké obrázky alebo také, ktoré budú spolu súvisieť. Alebo si rozstrihnite väčší obrázok na časti a vytvorte z neho puzzle.

·      Rozprávajte sa o tom, čo všetko tvorí prírodu a spoločne si to nakreslite na veľký plagát. Pokúste sa ku každej jej zložke nájsť niečo, čo ju bude reprezentovať – lístok rastliny, muška v pohári na pozorovanie hmyzu, kamienok neživú prírodu, drievko stromy a lesy. Opäť z toho môžete vytvoriť náučnú prezentáciu o prírode pre celú rodinu, kde sa môžete navzájom dopĺňať. 

  

Vedecký set Hmyz

Vynikajúci prieskumný set pre deti na spoznávanie prírody. Dovoľte im spoznať a dozvedieť sa niečo viac o hmyze okolo nás. Tento set obsahuje všetko potrebné aby ste v prírode preskúmali 8 experimentov- napríklad napodobnite pohľad muchy, alebo vyrobte si nástroj ktorý bude znieť ako lúčny koník.

22,80 €

  

NÁŠ TIP:

Puzzle si, samozrejme, nemusíte vyrábať. K vysvetleniu tematiky prírody sa bude skvele hodiť aj puzzle s motívom farebného hmyzu. Stovka dielikov potrápi detské hlavičky a koľko radosti to bude, keď deti zistia, že poskladané puzzle v noci svieti!

 

TOYE PRE DETI 

  

Milé detičky,

určite dobre viete, čo je to príroda. Ak ste to náhodou práve zabudli, nevadí, našepkáme vám, že je to všetko okolo nás, čo nevytvoril človek. Teda ľudia, zvieratká a rastlinky, ale aj voda, hory, skaly a vzduch.

Najčistejšiu prírodu môžeme pozorovať napríklad na prechádzke v lese – všade naokolo vidíme len stromy, huby, veľké lesné zvieratá, ale aj drobné chrobáčiky a rastlinky. To je živá príroda. Ale aj kamienky na lesnej cestičke, aj lesná bystrinka či pôda, sú príroda. Keďže však nedýchajú, tak ako ľudia, zvieratká i rastlinky, nazývame ich neživá príroda. Čo však príroda nie je, no v lese sa niekedy nachádza, sú rôzne odpadky, ktoré tam zanechal človek. To však príroda nie je, a preto by sme nič z toho v lese zanechávať nemali.

Prírodu by sme nemali ničiť, aby sme ju však spoznali môžeme ju pozorovať. Najjednoduchšie ju môžeme pozorovať pri prechádzke. Stačí mať otvorené oči a všímať si, čo je okolo nás. Niektoré veci však budeme voľným okom sledovať len ťažko – sú totiž veľmi malé alebo príliš vzdialené. To však neznamená, že ich nebudeme vidieť. Na sledovanie malých zvieratiek môžeme použiť lupu so zväčšovacím sklom, pod ktorým bude aj malý mravček vyzerať omnoho väčší. Vtáky na oblohe či srnky na vzdialenej lúke môžeme sledovať pomocou ďalekohľadu. Špeciálne zväčšovacie skla nám umožnia vidieť ich tak dobre, ako keby boli na dosah ruky. 

Pri prechádzkach lesom sa človek môže ľahko stratiť. Ak však bude mať pri sebe kompas a bude ovládať všetky svetové strany – sever, juh, východ a západ, správnu cestu nájde oveľa jednoduchšie. Vďaka tomu, že sme sa naučili poznať svetové strany sa teraz vieme orientovať nielen v lese, ale aj v mestách a nikdy sa tak nestratíme. 

  

 

Otázky na zopakovanie:

·   Čo je to príroda?

·   Aké zvieratká a rastliny máte doma alebo na dvore?

·   Ako môžeme pozorovať prírodu?

·   Čo z tohto nepatrí k prírode: kamienok, školská taška, stará mama, hlina, húsenica, traktor, ohryzok z jablka, kvet v kvetináči, papier, cestoviny?

Súvisiace produkty