25 Jun@Toyeto

Darčeky, peniaze alebo „len“ pochvala? Poradíme vám, čím deti odmeniť za vysvedčenie!

Darčeky, peniaze alebo „len“ pochvala? Poradíme vám, čím deti odmeniť za vysvedčenie!

 

Vysvedčenia, ktoré deti dostanú už o pár dní, budú iné ako tie, na ktoré sme zvyknutí. Deti si na nich nemusia nájsť známky, ale len slovné hodnotenie, ktoré by malo povedať, ako dieťa tento polrok zvládlo, prípadne kombináciu známky i slovného hodnotenia. Niektoré veci však ostávajú rovnaké, napríklad otázka, či deti za dobré hodnotenie odmeniť, prípadne ako ich v prípade horších výsledkov motivovať. 

 

Tento školský rok deťom priniesol viac výziev ako je bežné. Zo dňa na deň vymenili školské lavice a tabuľu za počítač a písací stolík, komunikáciu s učiteľmi a spolužiakmi nahradili videohovory či online testy a pri osvojovaní si nového učiva či domácich úlohách museli prejaviť väčšiu mieru samostatnosti a zodpovednosti ako kedykoľvek predtým. O tom, ako ich snaha vyzerala z pohľadu učiteľov, sa tentoraz dozvedia zo slovného hodnotenia, ktoré bude obsiahnuté na ich vysvedčení. Toto hodnotenie by vo všeobecnosti malo mať motivačný charakter. Malo by ísť o individuálne zhodnotenie výkonov a výsledkov žiaka, stručné pomenovanie chýb spolu s postupom, ako ich možno odstrániť i vypichnutie toho, čo sa žiakovi počas polroka podarilo. Takéto hodnotenie je novinkou pre žiakov, rodičov i učiteľov, no azda nám dokáže prístup žiakov k štúdiu i ich nadobudnuté vedomosti zhodnotiť lepšie ako len na stupnici 1-5. 

 

Darček za vysvedčenie – áno alebo nie? 

Za veľa hovorí už veta z úvodu – tento školský rok bol pre deti náročný, malý darček za jeho ukončenie je preto určite vhodný. Deťom tým urobíte radosť, zároveň im tak môžete ukázať, že za dobre odvedenú prácu si zaslúžia odmenu. A samozrejme, pochvalu, ktorou by ste ale nemali šetriť ani počas školského roka. 

Hodnota darčeka za vysvedčenie nemusí byť podmienená určitými výsledkami v škole, napríklad čistými jednotkami, najmä pokiaľ sa deťom chystáte darovať finančnú hotovosť. Staré známe „učíš sa pre seba a nie pre peniaze“ v tomto prípade určite platí a motivovať dieťa k lepším výsledkom by ste mali slovným povzbudením, nie vidinou finančnej odmeny. 

Na druhej strane, pokiaľ sa so svojim školákov vopred dohodnete na odmene za zlepšený prospech (hoci pri slovnom hodnotení to je trochu zložitejšie), buďte v tejto dohode konzistentní a neobdarúvajte dieťa dohodnutou odmenou, pokiaľ svoje sľuby nenaplní. Zohľadňujte však pritom nielen výsledok, ale i snahu a úsilie, ktoré dieťa školským úlohám venovalo. To by malo byť obsiahnuté v slovnom hodnotení od učiteľov na vysvedčení, ale určite to ako rodičia viete zhodnotiť aj sami. Nie nadarmo ste v posledných mesiacoch sekundovali učiteľom a vyučovanie detí vnímali z nového uhla pohľadu. 

 

Nešlo to podľa predstáv?

Aj keď sa snažíme deti motivovať k čo najlepším výsledkom, netreba zabúdať, že zlé vysvedčenie ešte nie je koniec sveta. Dôležitá je komunikácia (a to nielen pred a po vysvedčení, ale v priebehu celého roka) – zistite, čo vášmu školákovi nejde a prečo, spýtajte sa ho, či je možné mu v tom nejako pomôcť. Tiež sa, najmä so staršími deťmi, rozprávajte o tom, čo chcú v budúcnosti robiť a spoločne uvažujte, čo zo školského učiva bude k dosiahnutiu tohto cieľa potrebné a prečo. 

Nehnevajte sa na dieťa, pokiaľ vysvedčenie nebude zodpovedať vašim predstavám. Naopak, skúste ho potešiť nejakou drobnosťou – najmä v prípade, že odmenu za svoje vysvedčenie práve neočakáva. Dáte mu tak vedieť, že veríte, že do toho dalo všetko. A v prípade, že obaja viete, že to tak úplne nie je, sa zas úprimne porozprávajte o tom, ako jeho výsledky vníma samo dieťa a ako ich vnímate vy. 

 

Tipy na darčeky

To, čím obdarovať dieťa závisí od jeho veku, záujmov i jeho aktuálnych prianí. Pripravili sme však pre vás niekoľko tipov na darčeky za vysvedčenie, ktorými určite nič nepokazíte.
 

1. Spoločenská hra

Spoločenské hry sú v súčasnosti rovnako populárne u mladších i starších detí. Zahrať si ich môžu s členmi rodiny, ale i kamarátmi, na stretávanie ktorých budú mať počas leta viac času a príležitosti. Spoločenské hry dokážu zabaviť, ale zároveň rozvíjajú mnoho dôležitých vlastností a schopností, ktoré im po prázdninách pomôžu aj v škole. (Viac o benefitoch spoločenských hier sa dočítate TU.)

Siahnuť môžete po kreatívnejších hrách, napríklad Dixit, ktorý okrem iného precvičí detskú fantáziu, vedomostné hry ako Poznáš Európu? pri ktorých sa zábavným spôsobom niečo naučia, staršie deti tiež potešia strategické hry ako Iguazú či Meduris.  

 

2. Športové potreby a hry na von

Leto je čas, kedy budú deti tráviť viac času outdoorovými športovými aktivitami, čo im rozhodne prospeje. A šikovné pomôcky v podobe športového náčinia im určite padnú vhod. Potešte ich napríklad neoprénovými loptičkami, diskmi či inými hrami k vode alebo siahnite po zábavných Plopperoch s vystreľovacími guľôčkami, ktoré zaručia zábavu pre celú rodinu či partiu kamarátov. 

 Darček za vysvedčenie, hry k vode
 

3. Kolobežka

Kolobežka je samostatnou kapitolou športového náčinia. Elektrické, ale i klasické kolobežky v poslednom čase stále viac naberajú na popularite, a my sa vôbec nedivíme – ide o rýchly a praktický spôsob dopravy. Taktiež ide o univerzálny darček, ktorý poteší malých aj veľkých. V našej ponuke máte na výber z viacerých farieb a veľkostí kolobežiek od overených značiek MicroGlobber

 

4. Kreatívne sety

Po školských povinnostiach budú mať deti konečne viac času aj na kreatívne vyžitie. Vhodné kreatívne darčeky deťom pomôžu voľný čas efektívne vyplniť – či už pôjde o súpravy na maľovanie akvarelovými farbami Aquarellum, alebo kreatívne sety, pomocou ktorých si môžu niečo vyrobiť, napríklad marshmallow, náramky či farebné vitráže


Darček za vysvedčenie, kreatívny set Aquarellum

5. Vedecké hračky

Nie všetky deti sa na prázdniny práve tešia, existuje aj mnoho takých, ktoré milujú učenie a škola im počas letných prázdnin vždy veľmi chýba. Týchto školáčikov určite potešíte niektorým z našich vedeckých setov. Súprava s mikroskopom, chemické laboratórium alebo vozidlá na solárny pohon... stačí už len vybrať oblasť, ktorá ich zaujíma najviac. Kto napríklad povedal, že počas prázdnin sa deti nemôžu učiť trebárs aj fyziku v praxi, pokiaľ je to niečo, čo ich naozaj baví?


6. Knihy

Kniha je malým darčekom, ktorý môže urobiť veľkú radosť. Ak máte doma malých knihomoľov, je to jasné, pokojne sa dohodnite, ktorý titul pribudne do ich domácej knižnice. Nič však nie je stratené ani v prípade, že dieťa knihy a čítanie dobrovoľne nevyhľadáva. Skúste siahnuť po téme, ktorá vaše dieťa zaujíma a pokúste sa k nej nájsť čo najzaujímavejší typ knihy, ktorá by vaše dieťa mohla zaujať. Aj takýmto spôsobom ho možno dokážete motivovať k čítaniu a začnete spoločne pestovať nové hobby. 

 

7. Spoločný zážitok

Hľadáte darček, na ktorý si dieťa spomenie aj o 5 či 10 rokov? Darujte mu spoločný zážitok, napríklad výlet na miesto, ktoré dieťa túži navštíviť (prípadne to, ktoré ste už navštívili a páčilo sa mu tam), vyberte sa do aquaparku či na slávnostnú večeru. 

 

8. Peniaze

Najmä staršie deti preferujú darček v podobe peňazí. Hoci systém odmeňovania peniazmi za známky nie je úplne správny, porozprávajte sa o tom, na čo peniaze potrebuje a ako by ich využil. Ak chce dieťa napríklad nejakú mimoriadne drahú vec, ktorá presahuje vaše finančné možnosti, dohodnite sa, že mu dáte časť peňazí a zvyšok si bude musieť našetriť postupne.

 

Súvisiace produkty