29 Apr@Toyeto

Poďme spoznávať svet! Pomáhame vzdelávať

Poďme spoznávať svet! Pomáhame vzdelávať

Poznáte to! Každý rodič, ktorý sa počas týchto náročných dní doma usiluje efektívne zabaviť a tiež vzdelávať svoje ratolesti vie, že to môže byť skutočne náročné. Chceme Vás preto inšpirovať. Pripravili sme si pre Vás seriál tematických aktivít, ktorých úlohou je priniesť deťom vzdelávacie témy v rôznych oblastiach a vám ušetriť čas na hľadanie inšpirácií. Dnes na tému SVET.

Spoznávanie krajín sveta, ich ľudských a zvieracích obyvateľov sa teší veľkej obľube nielen u dospelákov, ale i u detí. Predstavte im zaujímavé časti sveta prostredníctvom originálnych hier a aktivít – prinášame vám niekoľko skvelých tipov!


TIPY NA AKTIVITY:

1. Poznáte zvieratá žijúce na rôznych kontinentoch? Nakreslite si na väčší papier mapu sveta, pričom jednotlivé kontinenty môžete aj farebne oddeliť. Na jednotlivé časti potom umiestnite drobné figúrky zvierat, tak, aby to zodpovedalo miestam, kde tieto zvieratá žijú. Ak nemáte k dispozícii figúrky, postačia aj malé obrázky zvierat. 

2. Rôzne časti sveta môžete spoznávať aj podľa chuti. Môžete si pripraviť obrázky jedál či plodín, ktoré pochádzajú z rôznych kútov sveta (ryža, fazuľa, zemiaky, arašidy, škorica, bryndza a pod.), ktoré budete priraďovať k miestam na mape, deti však určite ocenia aj to, keď to spojíte priamo s ochutnávkou. 

3. Zahrajme sa na zvieratá z rôznych kontinetov. Napodobňovať môžete zvuky, ktoré vydávajú alebo pantomímou zobrazovať ich chôdzu a zvyky. Pri každom si následne povedzte, na ktorom kontinente žije. 

4. Hra na Antarktídu zas môže spočívať v skákaní z jednej ľadovej kryhy na druhú. Kryhy môžu predstavovať hárky papiera rozmiestnené po zemi v byte, pričom deti sa môžu pohybovať len skákaním z jedného na druhý. 

5. Zábavná spoločenská hra Kayanak vás zavedie do polárneho sveta, kde budete pomáhať polárnym medveďom loviť ryby a bezpečne sa pohybovať po ľadových kryhách. Deti si ju vďaka jej interaktivite a nevšedným postupom veľmi pochvaľujú! 

6. Skúste si z kociek postaviť známe stavby z rôznych kútov sveta. Pri stavbe Čínskeho múru, pyramíd či totemov sa môžete inšpirovať obrázkami v knihách či na internete. Ku každej z nich si môžete prečítať niekoľko zaujímavostí. 

7. Svetové pamiatky si môžete postaviť aj z piesku, s čím vám pomôžu originálne formičky v tvare Eiffelovky, pyramíd, rímskeho Kolosea či budovy opery v Sydney

Hra v piesku 

8. Vytvorte si z kartičiek akési vizitky jednotlivých kontinentov. Na jednom type kartičiek budú názvy kontinentov, na ďalších zakreslený len ich tvar, typické zviera, typická rastlina a obyvatelia. Kartičky potom môžete zamiešať a vytvoriť z nich skupiny podľa toho, čo patrí k jednotlivým kontinentom. 

9. Pri spoznávaní sveta si môžete precvičiť aj slovenčinu. Vyskúšajte si spoločne vytvoriť správne pomenovania obyvateľov jednotlivých štátov či kontinentov: Ázia, Južná Amerika, Grónsko, Estónsko, Čile, Thajsko, Maroko, Srí Lanka, Nový Zéland a pod. Uvidíte, že niektoré tvary potrápia aj vás!

10. Spoznávať mapy sveta či Európy vám pomôžu aj rôznorodé farebné puzzle. Poskladať si môžete kruhovú zemeguľu, mapu Európy s farebne vyznačenými štátmi alebo sa môžete pomocou vkladacieho puzzle zahrať na slepú mapu a povkladať na správne miesta všetky krajiny Európy. 

11. Ktoré krajiny či svetadiely ste už navštívili? Vyhľadajte si ich s deťmi na mape čo glóbuse a zaspomínajte si na zážitky, ktoré ste si odtiaľ odniesli. Ak doma nemáte glóbus, môžete si ich skúsiť aspoň približne nájsť na tejto lopte s mapou so svetovými zvieratkami

12. S touto „glóbusovou“ loptou si môžete vyskúšať aj ďalšiu hru: jednoduché hádzanie lopty spojte so spoznávaním krajín. Ten, kto chytí loptu musí povedať názov štátu a pokúsiť sa na lopte nájsť jeho približnú polohu. Môžete k nemu doplniť aj názov hlavného mesta.

13. Naučte sa s deťmi povedať Ahoj, Ďakujem či Prosím vo viacerých jazykoch. Túto hru ocenia aj menšie deti, ktoré sa učia veľmi rýchlo a môžu byť na seba za ovládanie fráz v cudzích jazykoch právom pyšné. 

14. Poznáte svetové vlajky? Učte sa ich zábavne, pri ich kreslení a vystrihovaní z papiera. Ku každému štátu môžete následne priradiť kontinent, kde sa nachádza. 

15. Zaujímavosťami krajín Európy vás prevedie hra Krajiny Európy, v ktorej budete musieť podľa rôznych indícií uhádnuť, v ktorej európskej krajine či metropole sa nachádzate. 

 

TOYE PRE DETI

  

Dnes sa vyberieme spoznávať svet! Aj vás to tak veľmi fascinuje?

Vo svete existuje veľa krajín – dohromady až 195! Často ich však delíme do väčších celkov – na kontinenty a svetadiely. Možno ste už tieto názvy počuli, no viete, aký je medzi nimi rozdiel? Pozrime sa na mapu sveta alebo glóbus. Za kontinenty sa považujú veľké časti pevniny, ktoré sú od ostatných oddelené oceánom. Poznáme ich šesť: Eurázia, Afrika, Severná Amerika, Južná Amerika, Austrália a Antarktída. Častejšie sa však krajiny sveta delia na svetadiely, ktoré okrem polohy pozerajú aj na spoločnú históriu a kultúru častí sveta a ich obyvateľov, preto hovoríme o týchto 6 svetadieloch: Európa, Ázia, Afrika, Amerika, Austrália a Antarktída. 

Najbližšia nám je Európa, v ktorej žijeme aj my, Slováci. Pri pohľade na mapu sveta treba povedať, že samotná Európa nie je veľká, napriek tomu sa v nej nachádza až 51 štátov, medzi nimi Slovensko. Slovensko sa nachádza v strede Európy a svojou prírodou, živočíchmi a kultúrou sú mu najbližšie jeho okolité štáty. Môžeme však povedať, že v rámci Európy sa medzi jednotlivými krajinami až také veľké rozdiely nevyskytujú. V krajinách, ktoré sú južnejšie býva teplejšie ako u nás, naopak, v krajinách na severe býva chladno. V krajinách sa však striedajú 4 ročné obdobia, rastú tam listnaté a ihličnaté stromy podobné tým našim a tiež tam žijú podobné zvieratá. 

Taká Afrika je nám však už podobná oveľa menej. V Afrike je počas celého roka horúco, asi ako u nás v lete. Horúčavy spôsobujú sucho, preto tam žijú len rastliny, ktoré nepotrebujú veľa vody. Pamätáte na baobaby, ktoré sme si spomínali pri téme stromy? Tieto vysoké stromy si vo svojom kmeni zhromažďujú vodu pre obdobia extrémneho sucha. V Afrike však žije mnoho zvierat, ktoré u nás uvidíte jedine v ZOO. Vo voľnej prírode na safari žijú divoké zvieratá žirafy, slony, levy či tigre, ktoré sú prispôsobená aj takýmto vysokým teplotám. Obyvateľov Afriky spoznáte podľa zväčša tmavej pleti.

Ázia je veľkým svetadielom, na ktorom sa nachádza viacero rôznych krajín. Žije tam tiež najviac obyvateľov! Vo veľkej časti Ázie sa nestriedajú ročné obdobia tak, ako u nás, teda jar-leto-jeseň-zima, ale striedajú sa u nich obdobia dažďov a sucha. Tomu sú prispôsobené aj ich rastliny, a tak sú pre Áziu typické obrovské zelené polia, kde pestujú napríklad ryžu či čaj, ktoré si vyžadujú veľa vody. Typickým zvieraťom pre Áziu je panda, ktorá žije v Číne, v južných častiach Ázie však nájdete tiež slony či tigre. 

Austrália je často označovaná ako krajina protinožcov. To preto, že na glóbuse ju nájdete oproti nám a ročné obdobia na nej prebiehajú opačne ako u nás. Takže keď my máme leto a teplo, v Austrálii je zima a naopak, počas našej zimy je u nich teplo. Viete si predstaviť oslavu Vianoc v horúčavách na pláži? Nepatrí k nej len najväčší z jej ostrovov, kde sa nachádza štát Austrália, aj mnohé väčšie i menšie ostrovy v okolí. Niekedy ju preto nazývame Austrália a Oceánia. V mnohých častiach tohto svetadiela bývajú počas celého roka veľké suchá a teplo. Žijú tam preto rastliny a zvieratá, ktoré sú tomu prispôsobené. Pre Austráliu sú typické napríklad koaly a kengury, typickým stromom je eukalyptus. 

Amerika je veľký svetadiel, ktorý sa tiahne od severného po južný pól. Severná Amerika nám môže svojim podnebím pripomínať Európu, tiež sa tam striedajú 4 ročné obdobia a žijú tam podobné živočíchy a rastliny ako u nás. Prírodné rozdiely tam tiež možno pozorovať v rôznych častiach krajiny – na severe je chladnejšie a smerom na juh čoraz teplejšie. Veľkú časť Južnej Ameriky tvoria pralesy, kde je typické vlhké počasie a rastie tam množstvo zelených rastlín. Typickými zvieratami sú lamy, ale aj krokodíly a opice žijúce v pralesoch a tiež pestrofarebné vtáky.   

Najchladnejším kontinentom je Antartída. Nachádza sa okolo južného pólu. Celoročne ju pokrýva sneh a ľad, nemá žiadnych stálych ľudských obyvateľov. Rastliny tam nerastú žiadne, typickými živočíchmi sú tučniaky a tulene. Nenájdete tam však žiadne ľadové medvede, tie žijú v Arktíde, teda zamrznutom území severných častí Európy, Ázie a Severnej Ameriky. 

  

  

Otázky na zopakovanie:

  • Ktoré kontinenty a svetadiely poznáme? Aký je medzi týmito pojmami rozdiel?
  • Povedz o každom kontinente/svetadiely jednu zaujímavosť, ktorú si si zapamätal. 
  • V ktorej časti sveta žije: lama, kôň, žirafa, slon, koala, panda, tučniak, ľadový medveď, tiger, jeleň?

Súvisiace produkty