08 May@Toyeto

Poďme si zahrať divadlo! Pomáhame vzdelávať

Poďme si zahrať divadlo! Pomáhame vzdelávať

Poznáte to! Každý rodič, ktorý sa počas týchto náročných dní doma usiluje efektívne zabaviť a tiež vzdelávať svoje ratolesti vie, že to môže byť skutočne náročné. Chceme Vás preto inšpirovať. Pripravili sme si pre Vás seriál tematických aktivít, ktorých úlohou je priniesť deťom vzdelávacie témy v rôznych oblastiach a vám ušetriť čas na hľadanie inšpirácií. Dnes na tému DIVADLO.

 

Tak, ako deti učíme láske ku knihám a k filmom, mali by sme ich viesť aj k divadlu. Táto umelecká forma nielenže rozvíja ich fantáziu, predstavivosť a umelecké cítanie, ale vie ich vždy náramne pobaviť!  Vyskúšajte niektorú z našich aktivít alebo deťom pustite našu originálnu divadelnú hru, veríme, že bude mať úspech!TIPY NA AKTIVITY:

1. Maňušky sú obľúbené už u malých detí. Nemusíte s nimi hrať plnohodnotné divadielko, stačí, keď sa budete drobcom prihovárať v mene maňušky nasadenej na ruke. Dieťa to zaručene pobaví a začne si uvedomovať a vnímať rozdiely medzi rozprávaním rôznych osôb.

2. Inšpirujte deti, aby si vytvorili divadielko podľa svojej obľúbenej rozprávky. Či už ju budú hrať s bábkami alebo sa hercami stanú samy, je už len na ich vlastnej fantázii. Vysvetlite im, že na prerozprávanie príbehu budú potrebovať dialógy (aj keď sa v knihe možno nevyskytujú), takže bude potrebné si ich dotvoriť. Uvidíte, ako ich to bude baviť!

3. Vedia vaše deti, aké je rozdiel medzi rozprávkou v knihe, divadelnou hrou a filmom? Pokúste sa spoločne nájsť čo najviac rozdielov.

4. Jednoduchým a obľúbeným divadielkom, ktoré si deti bez problémov vyskúšajú doma, je tieňové divadlo. Postačí si podvečer nájsť v byte miesto, kde sa budú pohyby našich rúk zobrazovať na protiľahlej stene. Dotvoriť si to môžete aj Grafitape projektorom, ktorý poslúži pri vytvorení tieňa, ale aj obrysov, ktoré dodajú divadielku na stene nový rozmer. Nemusíte sa báť, pásky sa dajú zo steny zlepiť bez poškodenia omietky!

Toyeto najlepsie

Návod na vytvorenie divadla z krabice

Malý herec by chcel vystupovať na pódiu. Pomôžeš mu vyrobiť divadlo a splniť mu tak jeho sen?

>> Stiahnúť aktivitu <<

5. Zahrať si môžete aj prstové divadielko, na ktoré vám postačia drobné postavičky, ktorým deti vdýchnu život pohybmi prstov. Prstové maňušky veselých zvieratiek na to budú ako stvorené!

6. Bábky si môžu deti zhotoviť aj samy. Najjednoduchším variantom budú drevené postavičky na špilke. Postačí si na výkrese nakresliť postavičku či zvieratko, vystrihnúť ho a zo spodnej časti nalepiť špilku, vďaka ktorej ho budú môcť posúvať po scéne.

7. Zhotoviť si môžete aj maňušku. Hlavu postavičky vyrobíte zo starej silonky či pančuchy naplnenej vatou, na ktorej nakreslíte či našijete oči, ústa a nos. Z vlny či látky vyrobíte vlasy, ktoré tiež prišijete na hlavu. Jednoduché telo maňušky vyrobíte z dvoch kúskov látky, na ktoré si nakreslíte ruky a voľný trup. Tieto kúsky opatrne zošijete, samozrejme, okrem spodnej voľnej časti. Maňuška musí byť dostatočne veľká na to, aby tam vošla ruka, pomocou ktorej budete bábkou pohybovať. 

8. Jednoduché marionety, teda bábky vedené zhora, si deti vedia jednoducho vytvoriť pomocou plyšových hračiek, ktorým na hlavu a končatiny priviažu nitky alebo nylon. Ten môžu priviazať na krížový kus drievka, ktorý im umožní ľahšie jednotlivými časťami pohybovať.

9. Aj javisko si môžete jednoducho vyrobiť z krabice, podľa nášho návodu. 

10. Ak nechcete divadielko vyrábať, ale rovno sa s ním hrať, siahnite po našom Gerlichovom bábkovom divadle alebo jeho menšej verzii, Gerlichovom knižnom divadle

 

A teraz sa už len usaďte a sledujte našu divadelnú hru O Smejuške bez úsmevu.

 

TOYE PRE DETI

 

  

Ahojte, kamaráti!

Divadlo si asi nemusíme predstavovať – alebo áno? No dobre, tak si pre istotu zopakujme, čo o divadle vieme.

Divadlo sa najčastejšie odohráva v budove s rovnakým názvom – divadle. Návšteva divadla je udalosť, preto sa na ňu treba slávnostne obliecť. A samozrejme, správať sa slušne, počas predstavenia nerozprávať a nevyrušovať, vyjadrujeme tým úctu k hercom.

Divadelné predstavenie sa odohráva na javisku. Javisko tvoria kulisy, ktoré výtvarne znázorňujú prostredie, kde sa hra odohráva. Dôležitou súčasťou je opona, ktorá otvára hru a rozdeľuje jednotlivé dejstvá a obrazy. Dejstvá a obrazy sú časti, na ktoré sa divadelná hra odohráva. Na javisku hrajú herci v kostýmoch alebo bábky vedené hercami.

Podľa toho, kto na javisku vystupuje, rozoznávame viacero rôznych druhov divadiel. Bábkové divadielka môžeme deliť podľa toho, ako vyzerajú jeho bábky a čo robia bábkoví herci. Marionetové divadlo sa odohráva s bábkami-marionetami, ktorými herec pohybuje zhora. Marionety majú jednotlivé časti tela pripevnené na jemných šnúrkach, vďaka čomu ich môže herec ovládať. Iným typom je maňuškové divadlo s bábkami-maňuškami, ktorými herci pohybujú zospodu. Maňušky sa navliekajú na ruky a herci umiestnení pod javiskom dokážu pohybovať hlavou, rukami či prípadne aj nohami bábky. 

Okrem toho poznáme aj divadlo, kde sa na javisku pohybujú herci, ktorí znázorňujú rôzne postavy. Najznámejšou podobou takéhoto divadla je činohra, ktorej základom sú rozhovory medzi hercami – dialógy. Okrem nej poznáme aj operu či muzikál, ktorých hlavnou zložkou je spev alebo balet, ktorý je založený na tanci. 

  

 

Otázky na zopakovanie:

  • Čo je to divadlo?
  • Aké druhy bábkové divadla poznáš a v čom sa odlišujú?
  • Ako sa treba správať v divadle?

Toyeto najlepsie

Návod na vytvorenie divadla z krabice

Malý herec by chcel vystupovať na pódiu. Pomôžeš mu vyrobiť divadlo a splniť mu tak jeho sen?

>> Stiahnúť aktivitu <<

Súvisiace produkty