25 May@Toyeto

Poďme prebádať podmorský svet! Pomáhame vzdelávať

Poďme prebádať podmorský svet! Pomáhame vzdelávať

Poznáte to! Každý rodič, ktorý sa počas týchto náročných dní doma usiluje efektívne zabaviť a tiež vzdelávať svoje ratolesti vie, že to môže byť skutočne náročné. Chceme Vás preto inšpirovať. Pripravili sme si pre Vás seriál tematických aktivít, ktorých úlohou je priniesť deťom vzdelávacie témy v rôznych oblastiach a vám ušetriť čas na hľadanie inšpirácií. Dnes na tému MORSKÝ SVET.

Hoci more si v súčasnosti pozeráme len na obrázkoch či fotkách, malé nahliadnutie pod jeho hladinu spolu s deťmi môže byť ozajstná zábava! Nechajte sa inšpirovať aktivitami, ktoré deťom predstavia podmorský svet. 


TIPY NA AKTIVITY:

1. Pri kreslení a vystrihovaní rybičiek nebude mať detská fantázia hranice. Môžete si ich vyfarbiť na papieri, vytrhnúť a polepiť pestrofarebnými papiermi či fóliami, polepiť ich na rolkách z toaletného papiera alebo si vyrobiť rybičku z papierového tanierika, na ktorom vystrihnete ústa a dotvaruje či prilepíte plutvy. 

Toyeto najlepsie

Podmorský svet

Vieš o tom, že v mori žije veľa živých organizmov? Vyrob si akvárium z papierovej krabice a dostaň kúsok mora k sebe domov!

>> Stiahnúť aktivitu <<

2. Farebný morský svet si môžete poskladať aj z farebných dielikov puzzle alebo si vyfarbiť so sadami Aquarellum

3. Vytvorte si kreslený podmorský svet! Veľký papier poslúži ako more – vymaľujte ho farbami na modro. Na ďalších kúskoch papiera si nakreslite a vystrihnite farebné rybičky, chobotnice, mušle a morské rastliny, ktorým v mori nájdete miesto a nalepíte ich tam. 

4. Čo sa stane, ak tento podmorský svet niečo naruší? Veľký papier s podmorskými obyvateľmi z predchádzajúcej úlohy položte na zem a postupne naňho ukladajte obrázky (alebo reálne zobrazenia) plastovej fľaše, jednorazového pohára, slamky, vesla, pneumatiky alebo znázornite škvrnu od oleja. Potom sa spoločne porozprávajte o tom, akým spôsobom oceány a moria znečisťujeme a čo môžeme urobiť, aby sme to zastavili. 

5. O znečisťovaní oceánov sa môžu deti dozvedieť aj pomocou ďalšej aktivity. Pripravte si obrázky morských živočích a rastlín, ale ďalšie, zdanlivo nesúvisiace obrázky: fľaša, kniha, pneumatika, stolička, tanier, potrhaná rybárska sieť... Nechajte deti vytriediť veci, ktoré do mora patria a ktoré nie. Následne sa zamyslite nad tým, ktoré veci do mora nepatria a napriek tomu sa tam nachádzajú a povedzte si, prečo je to nebezpečné. 

6. Atmosféru morských dobrodružstiev si môžete v kruhu rodiny vytvoriť prostredníctvom spoločenskej hry Maják, ktorá zaujme nielen svojím príbehom a spôsobom hry, ale aj originálnymi figúrkami v tvare majáku a lodičiek.

7. Ktoré rybičky nájdeme v mori a ktoré v riekach a jazerách? Popozerajte si s deťmi obrázky a snažte sa zapamätať si niekoľko rôznych sladkovodných i morských rybičiek. 

8. Podobnú aktivitu si môžete vyskúšať aj pri delení zvierat, ktoré žijú priamo vo vode ako rybky a tie, ktoré žijú v blízkosti vody, ako napríklad žaby. Tieto vodné a morské zvieratká si potom môžete opäť nakresliť alebo vyrobiť z papiera. 

Toyeto najlepsie

Podmorský svet

Vieš o tom, že v mori žije veľa živých organizmov? Vyrob si akvárium z papierovej krabice a dostaň kúsok mora k sebe domov!

>> Stiahnúť aktivitu <<

9. Zamilovali si vaše deti tvory, ktoré žijú v mori? Potešte ich plyšovým krabom, rybkou či žralokom! Bláznivé plyšové zvieratká od značky Jellycat majú u detí veľký úspech! 

10. Tých najmenších zas určite potešia prepracované kaučukové hračky Tikiri s motívom oceánu. Veľryba, delfín či krab potešia deti i ich rastúce zúbky – kaučukový materiál deťom pomáha uľaviť pri bolesti pri prerezávajúcich sa zúbkoch. 

11. Ak doma nemáte živé rybičky v akváriu, stále si môžete akvárium vyrobiť. Postačí vám väčšia sklenená nádoba, do ktorej naukladáte kamienky či trávu a vložíte doňho gumové figúrky morských zvierat. Rovnako môžete týmto morským zvieratkám vytvoriť prostredie pláže a mora z piesku a guľôčok a podobne. 

12. Originálne akvárium s rybičkami si vyrobíte aj zo starej krabice. TU nájdete návod a rybičky na vystrihnutie.

 

 

TOYE PRE DETI

 

  

Ahojte, kamaráti!

Na svete sa ukrýva množstvo zaujímavých výtvorov prírody – niektoré vidíme ľahko, iné musíme hľadať. Napríklad pod morskou hladinou sa nachádza čarovný farebný svet! Už ste ho mali možnosť vidieť?

Na Zemi máme štyri obrovské vodné plochy, oceány – Tichý, Atlantický, Indický a Severný ľadový. Okrajové časti oceánov sú moria, ďalšími vodnými plochami sú jazerá a rieky. A ako to býva, každý oceán, more, rieka či jazero sú iné a iné sú aj rastliny a živočíchy, ktoré pod ich hladinou žijú. Morské živočíchy a rastliny sú prispôsobené slanému morskému prostrediu. Väčšina pestrofarebných rybičiek žije v hlbších miestach mora a oceánu. Okrem rýb žijú  v mori aj väčšie cicavce, veľryby či žraloky a podobne, ale aj menšie tvory, chobotnice, morské koníky a podobne. Potravou mnohých morských živočíchov je planktón, teda súbor mikroskopických organizmov, ktorý sa vznáša v morskom prostredí. Tvoria ho baktérie, riasy a drobné živočíchy. V jazerách a riekach žijú sladkovodné živočíchy, najmä ryby, ktoré sú prispôsobené  

V moriach a oceánoch sa však nachádza aj veľa vecí, ktoré tam nepatria. Možno ste to videli na vlastné oči na dovolenke pri mori, pri prechádzke okolo lesného potôčika alebo ste videli obrázky a videá odpadu, najmä plastového, ktoré sa v mori nachádza. A tento odpad nielenže do mora a oceánu nepatrí, ale aj znepríjemňuje a ničí životy vodným živočíchom, ktorý kúsky plastov zjedia alebo sa do nich zamotajú. Nad tým, ako sa tohto plastového odpadu môžeme zbaviť, sa zamýšľa veľa vedcov, no prispieť môžeme aj my sami: stačí, ak v prírode a pri vode nebudeme po sebe zanechávať odpadky a tiež sa budeme zamýšľať nad tým, aký odpad po nás ostáva a koľko plastov reálne potrebuje a používame.

  


 

Otázky na zopakovanie:

  • Aké tvory žijú v moriach a oceánoch?
  • Čo je planktón?
  • Čo sa nachádza v moriach a nepatrí tam a čo proti tomu môžeme urobiť?

Toyeto najlepsie

Podmorský svet

Vieš o tom, že v mori žije veľa živých organizmov? Vyrob si akvárium z papierovej krabice a dostaň kúsok mora k sebe domov!

>> Stiahnúť aktivitu <<

Súvisiace produkty