13 May@Toyeto

Plyšové hračky na výlete v knižnici - alebo čo všetko dokážu plyšáci deti naučiť?

Plyšové hračky na výlete v knižnici - alebo čo všetko dokážu plyšáci deti naučiť?

Obľúbená plyšová hračka a záujem detí o čítanie – tiež rozmýšľate, ako môžu spolu tieto dve veci súvisieť? Japonskí výskumníci sa zamerali na prepojenie plyšákov a čítania u detí a ich odpoveď je jasná: pošlite ich na noc do knižnice. Nie deti, ale plyšové hračky! Počkať, ako...?

Nech to znie akokoľvek zvláštne, výskumníci zo štyroch prestížnych japonských univerzít zorganizovali experiment, pri ktorom mohli deti poslať svoje obľúbené plyšové hračky na „prespávačku“ do miestnej knižnice. Večer ich odovzdali a na druhý deň ráno vyzdvihli, aj s fotodokumentáciou, ktorá im ukázala, ako sa ich plyšoví miláčikovia zabávali pri čítaní kníh. Cieľom experimentu bolo zistiť, či táto knižná párty inšpiruje k čítaniu aj samotné deti.

A veru, že aj inšpirovala. Po tom, čo deti (predškoláci a mladší školáci) videli fotky, väčšina sa pustila do čítania kníh, ktoré si „vybrali“ ich plyšáci aj samy. Mnohé z detí dokonca začali čítať svojim plyšovým zvieratkám, hoci to nikdy predtým nerobili. Pre úplnosť treba dodať, že tento návyk deťom vydržal v priemere tri dni, hoci aj neskôr, napr. po mesiaci od „prespávačky“ sa k nemu načas vrátili vždy, keď  im to niekto pomocou fotiek pripomenul.

Mončiči, plyšové hračky

Hoci návšteva plyšových zvieratiek v knižnici môže znieť zvláštne, z tohto experimentu si môžeme odniesť aj dva dôležité poznatky: po prvé, že deti možno k čítaniu inšpirovať, stačí nájsť ten správny spôsob (pokojne môžete čítajúce zvieratká zachytiť vo vlastnej domácej knižnici); a po druhé, plyšové hračky plnia v detskom živote dôležitú rolu.

Benefity plyšových hračiek

Mäkké plyšové alebo textilné hračky sú pre deti dôležité už od útleho detstva. O dôležitosti mojkáčika v detskom vývoji sme vám už neraz hovorili. Jemná plyšová hračka sa pre bábätko stáva extrémne dôležitou, dokáže ho upokojiť a dokonca prekonávať separačnú úzkosť a často si ju dieťatko uchováva a utieka sa k nej celé roky.

Význam plyšových hračiek však pri mojkáčikoch nekončí. Aj v staršom veku vedia byť plyšové (najmä) zvieratká nápomocné. Deťom dokážu pomôcť zvládať stresové situácie, prejavovať svoje emócie či verbalizovať svoje pocity. Deti si pri hre s nimi, rovnako ako pri hre s bábikami, rozvíjajú svoje komunikačné schopnosti a učia sa empatii. Legendárna plyšová opička Monchhichi s milou tváričkou bola dokonca navrhnutá práve tak, aby v deťoch prebudila nehu k malým a bezbranným. Plyšové hračky z kolekcie National Geographic sa zas v deťoch snažia budovať úctu a lásku k prírode a zvieratkám. Ich výtvory sú tak realistické, ale zároveň milučké, a tak deti nemajú problém pomojkať si aj pytóna či rysa.

Mončiči

Pri hre s plyšovými hračkami si deti rozvíjajú fantáziu a predstavivosť a trénujú svoje vizuálne vnímanie. Mnohé určite zaujmú práve veselé hračky od značky Jellycat, ktoré spájajú výrazné farby a neobvyklé tvary, a v ktorých kolekciách môžete nájsť aj exotickejšie plyšové tvory ako krab, žralok či lama.

Plyšové hračky vydržia roky

Veríme, že mnohí vás pri výbere hračky pre svojho drobca zohľadňujú aj ekológiu a trvalú udržateľnosť. Určite sa oplatí sledovať príbeh značky, ktorá plyšové hračky vyrába – prečítajte si niečo o našich obľúbených výrobcoch plyšových hračiek MOULIN ROTY, NATIONAL GEOGRAPHIC či o príbehu MONČIČI.

Plyšové hračky sú navyše presne tým typom hračky, ktorá sa len ťažko pokazí a často vydrží roky - a dostať hračku, s ktorou sa hral už jeho rodič, je pre dieťa neobyčajným zážitkom! Koľko detí si takto opatruje starého Mončičáka po svojich rodičoch? Pri výbere plyšových hračiek sa preto ideálne nesústreďte na aktuálne módne trendy a postavičky z aktuálnych rozprávok, ktoré čoskoro nahradia nové a nové obľúbené rozprávky. Roztomilé myšky, hebkí zajkovia či originálna korytnačka nikdy nevyjdú z módy.

 

Súvisiace produkty