16 Jan@Toyeto

Patria plyšové hračky do detskej postieľky?

Patria plyšové hračky do detskej postieľky?

Bábätko spinkajúce v postieľke obkolesené hŕbou plyšákov. Roztomilá predstava, je však aj vhodná? Ktoré plyšové hračky sú pre deti vhodnou spoločnosťou na spánok?

 

V našom poslednom blogu o mojkáčikoch (nájdete ho TU), sme priblížili, aké dôležité sú tieto hračky pre bábätká. Ich tvar a použité materiály, napríklad priedušný mušelín, sú špeciálne vybrané pre najmenšie deti. Tie staršie namiesto mojkáčikov s neurčitým tvarom (v podstate viac podobným malej deke) uprednostňujú plyšové, prípadne látkové zvieratká či postavičky, ktoré ich sprevádzajú nielen počas dňa, ale často aj v noci. Je však spanie s plyšákmi pre deti vhodné a bezpečné?

Plyšová hračka deťom dodá pocit bezpečia

Deti plyšové hračky skrátka milujú – a vedie ich k tom hneď viacero rôznych dôvodov (viac sme o tom písali v samostatnom článku o plyšových hračkách, ktorý nájdete TU). Až pre 70 % detí je plyšová hračka tzv. „tranzitným objektom“, ku ktorému si deti dokážu vybudovať silné citové väzby. Takáto hračka je pre nich útočiskom v období, kedy prežívajú pocity separačnej úzkosti, pomáhajú im upokojiť sa a odbúrať stres.

 

Obľúbená plyšová hračka tak deti nesprevádza len počas dňa, ale mnohé sa dožadujú jej prítomnosti aj počas spánku. Rozmýšľate, či je prítomnosť hračky v detskej postieľke pre deti vhodná? Pokiaľ dodržíte niekoľko základných vecí, tak naozaj bez obáv.

Bábätko s plyšovou hračkou Moulin Roty


Od jedného roka

Pediatri sa zhodujú, že plyšové hračky by nemali deťom robiť spoločnosť v postieľke skôr, ako dovŕšia jeden rok. Vtedy je už jemná a hrubá motorika i myslenie dieťaťa na takej úrovni, že nehrozí, že by si nimi dieťa nechtiac ublížilo – v prípade, že by hračka zabraňovala dýchaniu dieťatka ju už dokážu hravo premiestniť.

 
Ani potom však netreba postieľku zmeniť na ihrisko s množstvom plyšákov. Spoločnosť pri spaní by im v ideálnom prípade mala robiť len jedna vybraná hračka. Nemala by mať žiadne gombíky ani pevné časti, rovnako tak ani menšie oddeliteľné časti, ktoré by mohli deti odtrhnúť a prehltnúť.

 

TOYE Tip:

Deti milujú plyšových zajačikov od Happy Horse a my sa tomu vôbec nedivíme. Ich mäkké telíčko s dlhými uškami aj labkami je ideálne na objímanie. Plyšáčikovia navyše neobsahujú žiadne pevné časti, takže nebezpečenstvo v žiadnom prípade nehrozí. Dostanete ich ako mojkáčikov pre bábätká, ale tiež klasických králičkov v rôznych veľkostiach. A ak si ich hebkosť vaše deti zamilujú, v ponuke máme aj rovnako príjemných mackov, ale i iné zvieratká.

 

Uspávajúci plyšáci

Pre detičky od jedného roka je plyšová hračka v postieľke nielen bezpečná, ale aj vhodná. Pri uspávaní či pri prebudení zo spánku dokáže jemná a mäkká hračka dieťa upokojiť, na rozdiel od ostatných druhov hračiek, ktoré ho skôr nadchnú a zaspávanie ešte viac sťažia. To je teória, na ktorej sa zhodujú odborníci, no potvrdzuje to aj správanie samotných detí: viac ako 67 % detí totiž najradšej zaspáva s plyšovou hračkou, 29 % si spánok nevie predstaviť bez svojej obľúbenej deky či vankúšika.

 

TOYE Tip:

Rovnaký prieskum ukázal, že takmer 7 percent detí najradšej spáva s bábikou. Hoci sú bábiky skvelou hračkou, ktorá toho deťom dokáže veľa priniesť, do postele nie sú ideálne. Teda, aspoň tie klasické. Veselé textilné bábiky, to už je niečo iné! Látkové bábiky dostanete v našich predajniach vo viacerých prevedeniach. Dievčatká ich zbožňujú nielen kvôli ich mäkkému vypchatému telíčku, ale rovnako ich potešia aj dlhé vlásky, z ktorých sa dajú pliesť krásne vrkoče.

  

Plyšák ako rituál

Niektoré deti majú svojho jedného obľúbeného nerozlučného plyšáka, ktorý ich sprevádza všade a tým pádom aj pri spaní, iné majú špeciálneho plyšáka, ktorý ich pravidelne čaká v postieľke a robí im spoločnosť iba tam. A potom sú tu deti, ktoré majú celú zásobu plyšových kamarátov a najradšej by si ich do postele vzali všetkých. V každom z týchto troch prípadov však možno plyšovú postavičku použiť ako prostriedok, ako nielen pomôcť dieťatku zaspať, ale vôbec ho do postele dostať. Stačí si k tomu vytvoriť pravidelný rituál, symbolizujúci, že prichádza čas na spánok.


Napríklad ak dieťatku príde jeho kamoš z postieľky oznámiť, že je čas na spánok. Alebo keď mu obľúbený plyšáčik povie, že potrebuje, aby ho dieťatko uspalo. Hrá sa vaše dieťatko s celou bandou plyšových kamošov? Usmernite ho, nech si vyberie jedného, ktorý mu bude robiť spoločnosť pri spaní tentoraz. Zajtra to môže byť pokojne nejaký iný. Všetko to, samozrejme, závisí od vašej fantázie a tiež spôsobe, akým sa vaše dieťatko hrá. Spolu určite vymyslíte vlastný rituál, ktorý sa u vás doma bude spájať so spaním.

 Plyšové hračky Moulin Roty

A kedy dosť?

V prípade každej hračky príde čas, kedy z nej dieťa vyrastie. Tento proces prebieha postupne a u každého dieťaťa individuálne. Nie je potrebné siliť to argumentmi „na takúto hračku si už pristarý“, dieťa sa hračiek, ktoré sú pre jeho mentálnu kapacitu príliš jednoduché, vzdá prirodzene. Zdá sa však, že v prípade plyšových  plyšových hračiek je situácia trochu iná. Plyšáci sú obľúbené aj u starších detí, ale v posteli pravidelne robia spoločnosť dokonca aj tínedžerom a niektorým dospelým.

 

A nie je na tom nič zlé. Výskumy dokonca ukázali, že je to viac než vhodné. Objímanie plyšového zvieratka počas uspávania má na dospelých rovnako priaznivé účinky ako na deti. Aj v ich prípade totiž plyšák predstavuje tranzitný objekt, ktorý im pomáha upokojiť sa a odbúrať stres. Pomáha tiež ľuďom pri pocitoch samoty či dokonca strachu zo smrteľnosti. Ako sa teda ukazuje, na plyšové hračky v posteli nie sme nikdy pristarí!

 

Koľko plyšákov je dosť plyšákov?

 

Ani na otázku, koľko plyšových hračiek by dieťa malo mať, neexistuje jednoznačná odpoveď. Hoci pri spaní by im mal robiť spoločnosť ideálne iba jeden, pri celkovom počte plyšových zvieratiek k detskej izbe netreba byť rovnako striktný. Plyšové postavičky majú totiž pre deti často emocionálny význam, keď sa im spájajú s človekom, ktorý im ho daroval, či miestom alebo situáciou, kedy plyšovú hračku dostali či ktorú s ňou strávili. Rovnako môže mať pre nich význam konkrétne zvieratko, ktoré by chceli mať v plyšovej verzii. Ak napríklad dieťa miluje rozprávku o medvedíkoch, určite ho poteší plyšový medvedík. Dieťatko, ktoré miluje psíky, no živého doma mať nemôže, sa môže postarať aspoň o plyšového a plyšová žirafka zas môže symbolizovať pamätnú návštevu ZOO.

 

TOYE Tip:

Chcete dieťatko prekvapiť plyšovou hračkou, ktorú si určite zamiluje? Skúste sa ho spýtať, akým zvieratkom by chcelo byť alebo aké zvieratko by chcelo mať, ak by to mohlo byť NAOZAJ čokoľvek. Uvidíte, ako vás detská fantázia  dokáže opäť prekvapiť. Pokojne to totiž môže byť napríklad jednorožec, červík či plameniak. Nebojte sa, aj takéto zvieratká nájdete v TOYETO, ak sa poobzeráte po plyšákoch od značky Jellycat. Farebné zvieratká od výmyslu sveta v zaujímavých prevedeniach sú ich špecialitou.

 

 

 

 

 

 

 

Súvisiace produkty

Pridať do zoznamu prianí
Psík Július 30 cm

Psík Július 30 cm

22,94 €

Pridať do zoznamu prianí
Hus plyšová 30 cm

Hus plyšová 30 cm

22,94 €

Pridať do zoznamu prianí
Bábika Anna 34 cm textilná

Bábika Anna 34 cm textilná

44,07 €

Pridať do zoznamu prianí
Bábika Klára 34 cm textilná

Bábika Klára 34 cm textilná

44,07 €

Pridať do zoznamu prianí
Smotanový Králik Richie 38cm

Smotanový Králik Richie 38cm

14,90 €

Pridať do zoznamu prianí
Medvedík Bella 55cm

Medvedík Bella 55cm

39,90 €

Pridať do zoznamu prianí
Tyrkysový králik Richie 38cm

Tyrkysový králik Richie 38cm

14,90 €

Pridať do zoznamu prianí
Hnedý Králik Richie Tiny 28cm

Hnedý Králik Richie Tiny 28cm

12,90 €

Pridať do zoznamu prianí
Lev Lancelot 38cm

Lev Lancelot 38cm

29,90 €

Pridať do zoznamu prianí
Ovečka Sophie 38cm

Ovečka Sophie 38cm

29,90 €

Pridať do zoznamu prianí
Plameniak s korunkou 34cm

Plameniak s korunkou 34cm

25,90 €

Pridať do zoznamu prianí
Páv s korunkou 34cm

Páv s korunkou 34cm

25,90 €