22 Nov@Toyeto

Odrážadlo je perfektným darčekom. Podľa čoho vybrať to správne?

Odrážadlo je perfektným darčekom. Podľa čoho vybrať to správne?

Hľadáte darček, ktorý pomôže dieťatku rozvíjať nielen jeho hlavičku, ale privedie ho aj k športu a pohybu? Odrážadlá sú skvelým prvým vozidielkom, ktoré môžete naplno využívať už vtedy, keď dieťatko ešte len začína chodiť! 


Odrážadlo pomôže deťom rozvíjať motoriku, stabilitu, koordináciu pohybov a podporuje správne návyky chodenia u tých najmenších a môže byť vhodnou prípravou pre neskoršiu jazdu na bicykli. Odrážanie ako forma pohybu u najmenších detí podporuje ich rovnováhu a koordináciu, napomáha správnemu vývoju bedrových kĺbov a pri pohybu vonku aj posilňuje detskú imunitu. 


Kedy začať?


S odrážadlom môžete začať prakticky už od jedného roka, spolu s jeho s prvými krokmi. U najmenších je vhodné začať štvorkolesovým odrážadlom - rádius otáčania riadidiel je v tomto prípade menší (neotáčajú sa príliš vľavo ani vpravo) a pevnosť riadidiel dieťaťu uľahčí jazdu. Môže sa plne sústrediť na pohyb celého tela, koordináciu hrubej motoriky. Niektoré odrážadlá sú vhodné do interiéru aj exteriéru.


Ak začíname s odrážadlom trochu neskôr (cca 15-18 mesiacov) praktickejšie bude dvojkolesové odrážadlo. Správnu veľkosť určíme podľa výšky dieťaťa: kolená v sede by mali byť mierne pokrčené, chodidlá celou plochou na zemi. Nastaviteľná výška sedadla a riadidiel umožní prispôsobiť odrážadlo s rastom dieťatka, a tak sa investícia do vhodného odrážadla oplatí aj na dlhšie. 


Odrážadlo je skvelým predskokanom jazdy na skutočnom bicykli. Mnoho odborníkov sa dokonca zhoduje, že trojkolka či pomocné kolieska sú po odrážadle a pred bicyklom krokom späť. Dvojkolesové odrážadlo učí deti základom rovnováhy a motoriky a plynulý prechod k bicyklu tak ľahko zvládne aj bez troj- či štvorkolesového medzikroku. 
 


Aké je správne odrážadlo?


Odrážadlá dostanete v kovovom, ale tiež plastovom a drevenom prevedení. Kým tie plastové sú ľahšie a odolnejšie a dieťa sa s nimi vozí aj vo vnútri, často sú menej stabilné a nie úplne vhodné do vonkajšieho terénu. Drevené odrážadlá sú na tom podobne, sú štýlové a ohromia najmä milovníkov prírodných materiálov, no deti ich využijú skôr vo vnútri. Kovové odrážadlá vyhrávajú svojou stabilitou, kvalitou a bezpečnosťou.


Dôležitou zložkou pri výbere správneho odrážadla sú kolesá. Odrážadlá pre najmenšie deti ich majú obyčajne štyri, pre tie staršie zas dve (dá sa povedať, že ide o “bicykel bez pedálov”). Existujú aj trojkolesové odrážadlá, ktoré sa neskôr dajú zmeniť na kolobežku. Správne kolesá by mali byť z kvalitného materiálu, uspôsobené na jazdu v teréne. Nafukovacie kolesá s dušou sú vhodné do terénu, najlepšie odpružia väčšie nerovnosti, avšak je potrebné ich pravidelne dofukovať. Na druhej strane, penové / bantamové kolesá sú veľmi odolné, nehrozí im defekt a majú dlhú životnosť.


Hoci sa môže zdať, že brzda je pre začiatočníkov v jazde základom, opak je pravdou. Zo začiatku sa deti pri jazde sústredia len na koordináciu pohybov rúk a nôh a zatáčanie, stláčanie brzdy by pre nich mohlo byť zbytočne náročné a mätúce. 


Odrážadlo Strider a prilba

Dôraz tiež treba dať na ergonomicky tvarované sedadlo, správne otáčanie riadidiel (pri prvých odrážadlách je ideálny rádius otáčania 25° - 55°) a tiež reflexné prvky


Nejde len o odrážadlo


Pri výbere odrážadla netreba myslieť iba na samotné vozidielko, ale dôležitú úlohu zohrajú aj doplnky. Bezpečnosť detí je prvoradá. Deti nezabudnite vyzbrojiť predovšetkým dobre padnúcou detskou prilbou na ochranu hlavy, ale pre pocit istoty poslúžia aj chrániče na kolená a lakte. Na odrážadla, rovnako ako neskôr na trojkolke či bicykli, nesmie chýbať odrazové svetielko a zvonček - hoci máte pocit, že dieťaťu sa pod vaším drobnohľadom nič nemôže stať, minimálne tak uňho pomôžete vytvoriť návyk, ktorý ocení na cestách neskôr. Aj taký detail ako správna obuv zaváži. Odrážadlo si rovnako ako bicykel vyžadujú pevnú obuv, ktorá sa nekĺže. 


Bezpečnosť


Bezpečnú jazdu netreba podceňovať ani na odrážadle. A aj v prípade, že to už vášmu dieťatku na odrážadle ide celkom dobre, netreba ho preceňovať a stále jeho jazdu jedným očkom sledovať.


Keď však hovoríme o bezpečnosti, nejde len o bezpečnosť na cestách, ale aj o bezpečnosť odrážadla ako takého. Investovať do kvality je v tomto prípade veľmi dôležité, odrážadlá a prilby s bezpečnostnými certifikátmi môžu bezpečnosti vášho dieťaťa výrazne napomôcť. Pri ich výbere sa preto zamerajte na overené značky, ktoré ponúkajú kvalitné produkty. A ako bonus, u nás nie je problém vybrať si aj z mnohých krásnych farebných kombinácií, ktoré potešia chlapcov, dievčatká aj ich rodičov. 


Ktoré značky vám odporúčame?


PUKY

Počas šesťdesiat ročného pôsobenia na trhu ponúka značka PUKY výrobky v detskom sortimente zameranom na vozidlá. Ich odrážadlá majú jedinečnú úroveň vďaka kvalite návrhu, konštrukcii a výrobe a tiež neustálym inováciám, ktorými nastavuje stále vyššie štandardy na trhu. Osvedčená značka PUKY predstavuje vozidlá, ktoré si obľúbia ako deti, tak aj dospelí. PUKY je totiž lídrom v oblasti bezpečnosti - každý výrobok je testovaný nezávislým bezpečnostným ústavom. Navyše, väčšina z nich vďaka nastaviteľným častiam rastie spolu s deťmi, a tak sa predlžuje ich životnosť. Keď veľkí na základe vlastnej skúsenosti chápu potreby malých, radi siahajú po vozidlách PUKY, pretože vedia precítiť ich potreby. 


MICRO 

Odrážadlá vysokokvalitnej švajčiarskej značky MICRO sú pre “fajnšmekrov”. Základom u väčšiny z nich je, že riadidlá neovládajú odbočovanie klasickým spôsobom - slúžia ako podpora rúk pre stabilitu tela. Odbočovať vľavo či vpravo možno inovatívnym spôsobom pomocou klopenia celého tela. Naklopenie riadiacej tyče do strany otočí dve predné kolieska. Dieťa celým telom "reže zákruty" - trénuje si pohyb ako pri carvingovom lyžovaní.


STRIDER

Americký výrobca odrážadiel STRIDER ponúka iba vozidielka a odrážadlá s overenou kvalitou. Zameriava sa na ľahké a efektívne odrážadlá vhodné do každého terénu, ktoré napomáhajú deťom zlepšiť rovnováhu a koordináciu pri jazde na 2 kolesách a zlepšujú ich sebadôveru. Strider odrážadlá sú výsledkom viac ako 10-ročného vývoja, pozorovania, výroby, zlepšovania, testovania a dokonca aj pretekania, a to všetko pod prísnym dohľadom detí a rodičov.