21 May@Toyeto

Noc má čarovnú moc! Pomáhame vzdelávať

Noc má čarovnú moc! Pomáhame vzdelávať

Poznáte to! Každý rodič, ktorý sa počas týchto náročných dní doma usiluje efektívne zabaviť a tiež vzdelávať svoje ratolesti vie, že to môže byť skutočne náročné. Chceme Vás preto inšpirovať. Pripravili sme si pre Vás seriál tematických aktivít, ktorých úlohou je priniesť deťom vzdelávacie témy v rôznych oblastiach a vám ušetriť čas na hľadanie inšpirácií. Dnes na tému NOC.

 

Noc má pre deti tajomnú moc - azda aj preto je niekedy taký problém dostať ich večer do postele. Chcú totiž preskúmať všetko, čo táto časť dňa prikrytá rúškom tajomstva asi skrýva. Dnes sme si pre vás preto pripravili niekoľko aktivít, ktoré im pomôžu noc trochu viac spoznať.

Toyeto najlepsie

Postav si planetárium

Zvedavý astronóm túži pozorovať hviednu oblohu. Pomôžeš mu postaviť si malé planetárium?

>> Stiahnúť aktivitu <<

 

TIPY NA AKTIVITY:

1. Pozorovanie hviezd a spoznávanie súhvezdí je činnosť, ktorú s čoraz teplejšími večermi, môžete čoskoro pravidelne praktikovať aj na záhrade či v prírode. Nechajte deti pozorovať hviezdu oblohu a snažte sa na nej objaviť niektoré zo súhvezdí. Skutoční malí astronómovia môžu použiť aj teleskop, ktorý im umožní pozorovať hviezdy pekne zblízka!

2. Vedomosti o hviezdach a súhvezdiach môžete čerpať aj z kníh a internetu. Popozerajte si spoločne s deťmi obrázky rôznych súhvezdí a nechajte deti nakresliť ich – uvidíte, že nabudúce ich na nočnej oblohe spozorujú oveľa rýchlejšie!

3. Ktoré aktivity robíme cez deň, ktoré večer a ktoré v noci? Pripravte si kartičky s obrázkami, ktoré budú mať deti priradiť k jednotlivým častiam dňa.

4. Ako sa mení svet v noci? Zamyslite sa spoločne s deťmi nad tým, ako vyzerajú rôzne miesta či veci v noci – začnite tými viac samozrejmými, ako napr. že v byte si musíme zažať svetlo, ulice osvetľujú pouličné lampy, na uliciach je omnoho menší ruch a postupujte až k detailom, ako to, že kvietky zatvárajú lupienky. Uvidíte, koľko rôznych drobností si všimnú deti! 

5. Nočný svet si môžete vymaľovať vďaka omaľovánkam Aquarellum – napríklad s motívom Paríža v noci

6. To, čo sa deje v noci v skleníku v čarovnom lese plnom víl starajúcich sa o rastlinky, vám rozpovie príbeh, ktorý ukrýva spoločenská hra Sklenený dom. Je vhodná pre 2-4 hráčov od 4 rokov.

7. Poznáte fázy Mesiaca? Spoločne sa to s deťmi naučte. Potom nezabúdajte Mesiac pravidelne pozorovať a sledovať, ako postupne narastá do splnu, ubúda z neho až príde nov a potom sa celý kolobeh zopakuje znova. 

8. Chodia vaše deti nerady spať? S mladšími deťmi si z večerného uspávania môžete urobiť rituál, kedy najprv uložia na spánok svoje obľúbené (nielen) plyšové hračky. Viac o tom, ako pomôcť deťom s usínaním, nájdete v našom článku TU.

9. Deti sa rady rozprávajú o príbehoch zo svojich snov. Urobte si z toho rituál, pri ktorom si pravidelne ráno poviete o tom, čo sa vám v noci snívalo. Staršie deti môže inšpirovať aj k zapisovaniu si svojich snov. 

Toyeto najlepsie

Postav si planetárium

Zvedavý astronóm túži pozorovať hviednu oblohu. Pomôžeš mu postaviť si malé planetárium?

>> Stiahnúť aktivitu <<

10. Čas, kedy sa zotmie, nemusí byť strašidelný. S pomocou baterky s obrázkami počas neho v detskej izbe vytvoríte perfektné divadlo!

11. Úplne nový rozmer dajú tme fosforeskujúce hry. S vedeckým setom Fosforeskujúce pokusy si môžu deti jednoducho vyrobiť 6 rôznych zmesí svietiacich v tme, fosforeskujúce figúrky si vyrobia z hmoty Patarev a obrázky namaľované s fosforeskujúcimi farbami Aquarellum budú vystavené na poličke robiť radosť aj v noci. Jednorožce či model vesmíru poskladaný z puzzle svietiaceho v tme tiež vyzerajú úplne inak pri zhasnutom svetle!

12. Chýbajú vašim deťom akcie ako Noc v škôlke či v škole? Usporiadajte si podobnú doma! Upravte si priestor v obývačke tak, aby vyzeral úplne inak – napríklad si s použitím diek vytvorte veľký bunker a vymyslite si aktivity, ktorým sa budete počas tohto času naplno venovať – či to bude spoločné čítanie, večer spoločenských hier, do ktorého sa v pyžamách zapojí celá rodina alebo si na stene premietnete rozprávku. 

 

TOYE PRE DETI

 

  

Ahojte, kamaráti!

 

Je tu niekto, kto sa bojí noci a tmy? Že nie? To je dobre, noc totiž naozaj nie je niečo, z čoho by sme mali mať strach a dnes si vysvetlíme prečo – a možno to už mnohí viete.

 

Noc je totiž prirodzenou a nenahraditeľnou súčasťou dňa. Je to čas medzi západom a východom Slnka. Naša planéta, Zem, sa totiž neustále točí okolo svojej osi. Jedno takéto otočenie trvá 24 hodín. Keďže Zem sa zároveň otáča okolo Slnka, počas otáčania v rámci týchto 24 hodín Slnko stále osvetľuje iba istú časť Zeme – a na tejto časti je vtedy svetlo, deň. Naopak, na časti, ktorá nie je osvetlená Slnkom, je noc. To, že osvetlená je vždy len istá časť Zeme, zapríčiňuje, že na rôznych miestach zemegule je deň a noc v inom čase. To znamená, že zatiaľ, čo u nás je noc, na opačnej strane zemegule, v Austrálii, je deň a naopak. 

 

Počas noci však nie je taká úplná tma. Na oblohe môžeme pozorovať Mesiac a hviezdy. Mesiac nevyžaruje vlastné svetlo, iba odráža svetlo od Slnka. V závislosti od polohy Mesiaca a Slnka ho môžeme na oblohe pozorovať vždy v inom tvare – tieto podoby Mesiaca sa pravidelne striedajú a nazývajú sa mesačné fázy. Mesačné fázy začínajú novom, kedy na Mesiac nedopadajú žiadne slnečné lúče a my ho na oblohe nevidíme. Postupne sa začína zjavovať – nastáva prvá štvrť Mesiaca. Mesiac vtedy dorastá a pripomína písmeno D. Keď dorastie úplne, môžeme ho vidieť v plnej kráse, ako žiarivú guľu. Táto fáza sa nazýva spln. Postupne z jeho osvetlenej časti začína ubúdať, hovoríme že mesiac cúva – pripomína tak písmeno C. Túto fázu nazývame posledná štvrť. Mesiac napokon ubudne tak, že ho vôbec nevidíme, čo znamená, že tu máme opäť nov a začína sa nový cyklus. Každý takýto cyklus trvá 28 dní. 

 

Okrem Mesiaca môžeme na oblohe pozorovať hviezdy. Hviezdy vyžarujú vlastné svetlo – rovnako ako Slnko, ktoré je tiež hviezdou. Hviezdy, ktoré však môžeme v noci pozorovať na oblohe sú od nás vzdialené oveľa viac než Slnko. Zoskupenia hviezd na oblohe nazývame súhvezdia a často sú pomenované podľa tvaru, ktorý pripomínajú. 

 

Noc pre nás znamená čas, kedy má naše telo oddychovať a načerpať nové sily počas spánku. Každú noc by sme mali spať približne 8 hodín, čo je dostatočný čas na to, aby sme sa pripravili na ďalší deň.

  

 

 

Otázky na zopakovanie:

  • Aké fázy Mesiaca poznáš?
  • Aký je rozdiel medzi hviezdami a Mesiacom? 
  • Prečo sa strieda deň a noc?

Toyeto najlepsie

Postav si planetárium

Zvedavý astronóm túži pozorovať hviednu oblohu. Pomôžeš mu postaviť si malé planetárium?

>> Stiahnúť aktivitu <<

Súvisiace produkty