15 Oct@Toyeto

Nezabúdajte sa hrať! Spoločenské hry sú ideálnym hobby pre deti i dospelých

Nezabúdajte sa hrať! Spoločenské hry sú ideálnym hobby pre deti i dospelých

Spoločenské hry patria k aktivitám, ktoré sú príťažlivé nielen v detstve, ale po rokoch sa k nim vracia mnoho dospelých. Až 53 % z nich priznáva, že ich vyhľadáva kvôli zníženiu stresu, no benefitov, ktoré hovoria v prospech stolových hier je omnoho viac - ako pre deti, tak i pre dospelých. 


Spoločenské hry sú univerzálna zábavka pre všetkých bez rozdielu veku či pohlavia - a čoraz viac si to uvedomujú i dospeláci. Dnes nie je ničím výnimočným stretnúť partiu tridsiatnikov ako si v obľúbenom podniku vychutnávajú partičku svojej obľúbenej hry. Nejde pritom iba o rozmar či detinský koníček. Aj výskumy totiž ukazujú, že práve spoločenské hry pomáhajú rozvíjať mozgové funkcie zodpovedné za myslenie, pamäť, kognitívne schopnosti a riešenie problémov, a to rovnako u detí i dospelých. Obzvlášť prospešné sú tiež pre ľudí vo vyššom veku: dokázateľne znižujú riziko vzniku Alzheimerovej choroby a pomáhajú im cibriť si myseľ (rovnako ako napríklad lúštenie krížoviek). 


Rovnako relevantné sú argumenty o znižovaní stresu. Hry - a spoločenské nie sú nijakou výnimkou - totiž väčšinou vyvolávajú smiech, ktorý zas vyplavuje endorfíny. Vďaka tomu sa ľudia pri a po hraní spoločenských hier cítia spokojnejšie a uvoľnenejšie a prirodzene tak eliminujú stres, ktorý zažívajú v práci či v škole. 


Čaro spolupráce

A, samozrejme, spoločenské hry majú krásnu moc spájať ľudí. Nie nadarmo nosia prívlastok “spoločenské”. Kooperatívne hry, ako napríklad Sklenený dom či Jednorožec v oblakoch, spájajú skupinky malých i veľkých, ktorí sa vďaka nim učia zásady-fair play, pracovať v tíme, komunikovať i spoznávať sa navzájom, čo môže byť veľmi prínosné pre rodičov, ktorí môžu vďaka tomu sledovať povahu i myšlienkové pochody svojich detí. Spoločenské hry venované najmladším deťom, ako napríklad séria Moja prvá hra od značky HABA, zas pri spoločnej hre s rodičmi či staršími súrodencami učia deti nielen princípom spoločenských hier, ale pomáhajú im rozvíjať ich jemnú motoriku a koordináciu oko-ruka a učia pomenovávať predmety, zvieratká, farby či rôzne druhy materiálov


Spoločenská hra pre deti aj dospelých

Podľa odborníkov sa vďaka kooperácii pri hraní hier necítia vylúčení ani introverti, pre ktorých môže byť vyjadrovanie svojich myšlienok celej skupine trochu zložitejšie, a rovnako sú skvelou príležitosťou na spoločnú aktivitu naprieč rôznymi sociálnymi či vekovými skupinami. Pri spoločenskej hre nie je podstatné kým sme, dôležité je dotiahnuť našu misiu do úspešného cieľa. 
 

Lekcie do života

Okrem spolupráce nás hranie spoločenských hier učí nastavovať si ciele a byť trpezlivý pri ceste k ich dosiahnutiu, rovnako aj schopnosti pružne reagovať na okolnosti a stanovené ciele zmeniť. Osvojenie si tejto schopnosti nie je dôležité iba pre deti, ktoré vďaka tomu získavajú cenné lekcie do budúcna. Osoh to však prináša aj dospelákom, ktorí tak môžu získať nový pohľad na vec pri riešení každodenných problémov. 


Rozvíjanie predstavivosti a fantázie aj v nedigitálnom svete je ďalším benefitom spoločenských hier. Aj v tomto prípade platí, že rovnaký osoh prináša deťom i dospelým. Či už ide o historickú súťaž športových áut v hre Grand Prix alebo zasnežené mestečko vo Vianočnej rozprávke, spoločenské hry nás dokážu preniesť do úplne nového sveta s vlastnými pravidlami, kde je možné všetko. A čo taká Rhino Hero, pri ktorej si hráči precvičia nielen svoju bystrosť, ale aj šikovnosť pri skladaní veže u kariet? Takéto hry sú nezávislé na čase, kedy ich hráme, preto vydržia dlho, nevyjdú z módy a často sa v rodinách dedia po celé generácie (povedzme si, to, že sa len tak ľahko nedajú pokaziť či poškodiť im pridáva na hodnote). Mnoho hier má pramene v dávnych časoch a rovnako obľúbené sú aj dnes. Napríklad taká Magnetická hra Súboj lodičiek je len originálnejšou a pestrejšou verziou rovnomennej hry, pri ktorej sme si kedysi lodičky zakresľovaní a zostreľovali na štvorčekovom papieri. 


Vzdelávanie sa hrou - spoločenskou

Hoci na základe všetkého vyššie spomenutého by sme takmer každú spoločenskú hru mohli označiť ako vzdelávaciu, poznáme tiež úplne špecifickú kategóriu spoločenských hier, kde ich vedomostný rozmer naozaj nemožno spochybniť. Napríklad hra Tajný kód, ktorá precvičí sčítanie odčítanie i násobilku, či Krajiny Európy, ktoré nás prevedú zaujímavosťami zo všetkých europských krajín a metropol. 


Spoločenská hra pre celú rodinu, s krásnymi ilustráciami a figúrkami

Náš tip:

Spoločenské hry od maďarskej značky Marbushka sú vkusným spojením zaujímavého príbehu a prekrásnych ilustrácii. Ich tvorcovia, manželia Beatrix Bohony a Laszlo Zold, ich pôvodne vyrobili pre vlastnú dcéru, v ktorej chceli už od malička budovať vzťah ku kráse a kvalite. Dnes ich hry ako Tajomná knižnica, Psy a domovy, Maják či mnoho ďalších spríjemňuje spoločné chvíle deťom i dospelým. 

Súvisiace produkty