23 Mar@Toyeto

Nakuknime do zvieracej ríše! Pomáhame vzdelávať

Nakuknime do zvieracej ríše! Pomáhame vzdelávať

Poznáte to! Každý rodič, ktorý sa počas týchto náročných dní doma usiluje efektívne zabaviť a tiež vzdelávať svoje ratolesti vie, že to môže byť skutočne náročné. Chceme Vás preto inšpirovať. Pripravili sme si pre Vás seriál tematických aktivít, ktorých úlohou je priniesť deťom vzdelávacie témy v rôznych oblastiach a vám ušetriť čas na hľadanie inšpirácií. Dnes na tému ZVIERATKÁ.

 

SVET ZVIERAT

Moja orvá hra Zvieratká HABANiektoré deti majú domáce zvieratko, v iných domácnostiach sa tých zvierat chová celý tucet, niektoré deti poznajú zvieratká len zo ZOO či z kníh alebo rozprávok. Poznať rôzne druhy zvierat však nielenže posilňuje vzťah detí k prírode, ale učí ich to byť empatickejšími ľuďmi, ktorí majú vzťah k slabším a bezbranným. Deťom, ktoré poznajú a majú radi zvieratká,  zväčša nechýba odvaha, čo je dnes určite vítanou vlastnosťou. Navyše, svet zvierat je taký fascinujúci, nenechajte svoje dieťatko prísť o pôžitok z jeho poznávania!

Zvieracími motívmi môžete deti obklopovať už od malička. Naučte ich spoznávať základne zvieratká žijúce na farme či v ZOO, učte sa spoločne to, aké zvuky tieto zvieratká vydávajú a kde žijú. Sledujte, čo z toho deti zaujíma najviac a podporujte ich, keď si budú chcieť svoje vedomosti rozširovať.

Spoznávať zvieratká vám pomôžu aj nenápadné hry s motívmi živočíchov. Či už pôjde o vkladacie puzzle pre najmenšie detičky, obľúbené plyšové hračky s podobou zvierat alebo puzzle pre malých aj väčších milovníkov prírody a skladania.

  

Mláďatá zo ZOO v tube

Mláďatá zo ZOO mix v tube. Balenie obsahuje 11 ručne maľovaných postavičiek: malá zebra, panda, hroch, šimpanz, nosorožec, aligátor, gorila, slon, tiger, ľadový medveď a žirafa. Gumené zvieratká a figúrky sú populárnou hračkou už niekoľko rokov. Majú všestranné využitie pri rôznych aktivitách a zároveň plnia edukačný charakter.

14,90 €

  

TIPY NA AKTIVITY POČAS KARANTÉNY

  

Montessori aktivity spoznávanie zvierat vyrobené kartičky·      Učte sa o zvieratkách popri tom, ako si ich budete modelovať z plastelíny! Výskumy ukazujú, že ak sa deti počas výkladu učiva hrajú s plastelínou či inou hmotou alebo si kreslia, lepšie sa dokážu sústrediť a preberané učivo si zapamätajú na dlhší čas.

·      Koľko rôznych zvieratiek poznáte? So staršími deťmi, ktoré už poznajú písmenká sa môžete zahrať na obdobu hry Meno-mesto-zviera-vec. V tomto prípade však budú používať iba zvieratká – rozdelené do kategórií napr. „doma“, „v prírode“ a „v ZOO“, ale pokojne môžete kategórie upraviť podľa seba. Deti si budú postupne losovať písmenká abecedy (nemusíte využiť celú abecedu, stačia vybrané písmená) a snažiť sa vymenovať alebo napísať jedno zviera z každej kategórie začínajúce sa na dané písmeno. Zvieratká sa môžu aj opakovať, deti si však zaradenie do jednotlivej kategórie budú musieť obhájiť.

·      Čisto na zvieratká môžete otočiť aj ďalšiu známu hru, v tomto prevedení „Hádaj, na aké zviera myslím"“ Jeden z hráčov bude myslieť na nejaké zviera a druhý sa otázkami o tom, kde žije, aké je veľké a čím sa živí, bude snažiť zistiť, o aké zviera ide.

·      Aký zvuk vydávajú rôzne druhy zvieratiek? Naučte sa to a následne navzájom hádajte, ktoré zviera napodobňujete.

·      Napodobňovanie zvieratiek si môžete vyskúšať aj pomocou pantomímy.

  

Koala Koco s aktivitami 32cm

Niekde v džungli medzi banánovníkmi sa ukrýva rozkošná koala, mäkká, príjemná na dotyk a doplnená o set aktivít. Je ideálna na hranie či na večerné zaspávanie. Koala vás očarí unikátnym dizajnom a príjemnými farbami. Hra s ňou pomáha rozvíjať jemnú detskú motoriku, úchop, fantáziu a predstavivosť, ale aj hmatové a vizuálne vnímanie.

38,70 €

  

·      Viete, čo je to jahniatko, ako sa nazýva samica jeleňa alebo mláďatko kravičky? Naučte sa, ako sa nazývajú členovia zvieracích rodiniek. Následne si to môžete otestovať pomocou vlastnoručne vyrobených kartičiek, ktoré budú mať deti za úlohu pospájať a vytvoriť tak trojice – samec, samička a mláďa.

·      Vytvoriť si môžete aj vlastné pexeso, kde však budete spájať zvieratká s miestom, kde žijú.

Figúrky zvierat Safari sa dajú používať kreatívne·      Staršie deti tiež môžete inšpirovať k vytvoreniu vizitiek pre zvieratká. Nechajte ich vybrať si tri rôzne zvieratá, ktorým vytvoria vizitky, kde popíšu, kde žijú, čím sa živia, koľko majú mláďat, koľko rokov sa dožívajú a podobne. Kreatívne detičky im môžu na základe týchto údajov vytvoriť akýsi beletrizovaný životopis.

·      Z časopisov si povystrihujte rôzne zvieratká a vytvorte z nich kartičky. Tie potom trieďte do kategórií, kde žijú, ale môžete ich dať deťom zoradiť napr. aj podľa veľkosti a podobne.

·      Spoznajte, kde žijú zvieratká z celého sveta. Nakreslite si mapu sveta a do nej nalepte vystrihnuté morské a suchozemské zvieratká. Pomôcť si môžete aj setmi malých zvieratkách v tube, ktoré prilepíte alebo jednoducho položíte na miesta, kde sa vyskytujú.

·      Maličké figúrky zvieratiek môžete využiť napríklad aj pri tvorení improvizovaných biotopov, teda miest, kde žijú zvieratká. Využiť môžete všetko, čo doma nájdete – slamu, vatu, kocky, paličky a podobne, vďaka čomu môžete vytvoriť model arktického prostredia, safari či podmorský svet. Viac tipov na hry s figúrkami zvieratiek nájdete TU.

 

TOYE PRE DETI

 

  

Ahojte, kamaráti,

rozmýšľali ste niekedy nad tým, aké zvieratko máte najradšej? Vášho psíka či mačičku alebo sliepočky u starých rodičov na dvore? Alebo najradšej obdivujete žirafu s dlhým krkom v ZOO? Alebo vás najviac nadchli pestrofarebné rybičky v akváriu? Na svete existuje veľmi veľa druhov zvierat, skúsime si však predstaviť aspoň niektoré. Aby sa nám to nepoplietlo, rozdelíme si ich do niekoľkých skupín.

Najmenšími živočíchmi – takto sa tiež nazývajú zvieratká – je hmyz, teda mušky, rôzne chrobáčiky či mravce a tiež motýle. Niektoré vedia lietať, iné sa pohybujú pomocou nôh, ktorých môžu mať aj 6 alebo 8!

Niektoré zvieratá žijú v jazerách či v mori – nazývame ich vodné a morské. Patria tam najmenšie tvory, ktoré voľným okom často nevidíme, ale aj väčšie: ryby, žraloky či delfíny. Spoznáte ich podľa toho, že vedia plávať. Lietať zas vedia vtáky, ktorých je tiež veľmi veľa druhov – od drobnej sýkorky až po obrovského orla.

O domáce zvieratá sa starajú ľudia. Sú to naši domáci miláčikovia ako pes, mačka či škrečok, ale aj také, ktoré možno chovať na dvore alebo na farme: sliepky, kačky, prasiatka, kravičky, ovce, kozy či kone. Tieto zvieratká nazývame aj hospodárske. Od sliepok máme vajíčka, od kravy mliečko, ovce nám dávajú vlnu, kone pomáhajú na poli a z mnohých máme napokon aj mäso.

No a potom sú tu aj divé zvieratá, ktoré žijú samostatne mimo. Sú to predovšetkým lesné zvieratá ako jelene, srnky, diviaky, veveričky či líšky. Žijú v lesoch, potravu si hľadajú samy a väčšinou sa boja ľudí, takže ich len tak ľahko nestretnete.

Toto sú zvieratká, ktoré stretnete v našich lesoch. V každej časti sveta však žijú úplne iné tvory. Napríklad v horúcich oblastiach Afriky by ste mohli natrafiť na žirafy, slony, nosorožce či krokodíly. V polárnych oblastiach, kde je celý rok zima zas žijú ľadové medvede, tučniaky či tulene. Na opačnej strane sveta, v Austrálii, zas žijú klokany a koaly a v Číne zas pandy. Tieto zvieratká by v prostredí našich lesov samy neprežili, môžete ich však pozorovať v ZOO, kde sa im snažia vytvoriť prostredie podobné tomu, ktoré mali doma.

Zvieratká sú iné ako ľudia, no aj ony potrebujú mať čo jesť a kde bývať. Svoje jedlo si však nevedia kúpiť v obchode tak ako my, ani povysávať si nevedia, ak majú doma neporiadok. Aby tieto problémy nemuseli riešiť, môžeme im pomôcť aj my a to tým, že nebudeme znečisťovať prírodu. Ak budeme do prírody vyhadzovať odpadky, môžeme tým znečistiť rastliny, ktorými sa zvieratká živia. A môžeme tým poškodiť aj ich obydlie -  napríklad keď budeme zahadzovať odpadky do vody, kde žijú ryby. O znečisťovaní prírody si povieme niečo nabudúce, do tej doby si však pamätajte, že každý, kto má rád zvieratká im ich domčeky nebude poškodzovať. A zvieratká má predsa rád každý, však?

  

 

Otázky na zopakovanie:

·      Vymenuj aspoň tri zvieratká, ktoré žijú v lese

·      Čo je to hmyz?

·      Kde žijú: kohút, jeleň, lienka, žaba, mravec, lastovička, koala, slon, diviak?

 

 

 

Súvisiace produkty